Przejdź do głównej zawartości

WĄTROBA, WĄTRÓBKA, WĄTRÓBECZKA :)

Podczas leczenia nowotworu pojawia się wiele skutków ubocznych, wiele chorób towarzyszących chorobie podstawowej.
My niestety nie byłyśmy wyjątkiem i również Agatkę dopadały różne problemy zdrowotne. Jednym z nich były problemy wątrobowe, Agata wiele razy miała kilkakrotnie przekroczone próby wątrobowe. 

Wątroba to bardzo ważny narząd. Produkuje żółć niezbędną w procesie trawienia, heparynę regulującą krzepliwość krwi oraz białka odpornościowe.
Wątroba przetwarza tłuszcze, białka, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Tu odbywa się również odtruwanie, czyli neutralizacja szkodliwych produktów, które trafiają do organizmu np. z lekami.
UFF...ale ta wątroba musi się napracować :). Aby skutecznie pracowała musi być zdrowa.

Nasze dzieci wiele miesięcy przyjmowały bardzo toksyczne leki. Aby przyspieszyć proces detoksykacji i regeneracji wątroby warto sięgnąć po naturalne środki.

Numer JEDEN na mojej liście to ostropest plamisty (wspominałam o nim we wcześniejszych postach).
Ostropest plamisty chroni zdrowe komórki wątroby przed zniszczeniem, jak również przyczynia się do regeneracji komórek uszkodzonych.
Zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie.
Ostropest plamisty dostępny jest w formie naturalnych ziaren tej rośliny, stosowany doustnie, nasiona można zjeść bezpośrednio lub rozetrzeć i dodać do innych posiłków czy herbaty. Dobrym sposobem użycia jest zmieszanie 1-2 łyżeczek drobno zmielonych nasion (owoców) ostropestu z 50-100 ml jogurtu, który łagodzi gorzki smak ostropestu.
Ja dodaję zmielone ziarenka niemal do każdego posiłku.




Inne zioła, które również pomogą w lepszym funkcjonowaniu wątroby to:
- karczoch, dziurawiec, mniszek lekarski, kurkuma, korzeń lukrecji. Najlepiej spożywać w formie naparów lub soków (karczoch).
Jednak przed zastosowaniem ziół radzę skontaktować się ze swoim lekarzem.

Wątroba, na szczęście, jest takim organem, który może się regenerować. Aby przyspieszyć ten proces, poza ziołami należy:

- ograniczyć spożycie tłustych i smażonych potraw
- być bardziej  aktywnym
- duuuuuuuuuuużo pić
- stosować odpowiednią dietę

Właśnie na odpowiedniej diecie chciałabym się skupić :)

Moja rodzina zawsze zdrowo się odżywiała, ale kiedy Agata zachorowała jeszcze większą wagę przywiązuję do tego co jemy.
Zmianę nawyków żywieniowych radzę przeprowadzać małymi kroczkami. Na początek postaraj się zamienić colę na wodę lub sok rozcieńczony wodą. Dania typu fast food również można tak zmodyfikować aby były nisko tłuszczowe i smaczne. W kolejnym poście zaproponuję domowej roboty hamburgery...palce lizać.
Majonez mieszaj z jogurtem naturalnym, tłuste mięso wieprzowe zastąp kurczakiem.
Posiłki staraj się jadać częściej, co 2-3 godziny ale w mniejszych porcjach.
Ostatni posiłek spożywaj ok. 2 h przed snem.
Postaraj się jeść spokojnie, bez pośpiechu.
Ogranicz sól i ostre przyprawy. Zamiast tego stosuj zioła.
Potrawy gotuj na parze, duś, piecz - unikaj smażenia.
Pamiętaj - jemy oczami - posiłki powinny być kolorowe i apetycznie wyglądać.
Generalnie stosuj dietę lekkostrawną. 
- Unikaj pieczywa francuskiego, świeżego
- ostrych warzyw (surowej cebuli, kapusty, grochu),
- tłustego mleka, śmietany, tłustych serów, serów pleśniowych i topionych,
- tłustego mięsa, kiełbasy, pasztetów ( wyjątek domowy pasztet), parówek ( chyba że są dobrej jakości), konserw rybnych, smalcu, słoniny,
- wyrobów cukierniczych ( ciasteczka, batoniki, pączki ).

Bardzo ważne jest picie wody, kompotów, herbatek. Kiedy dziecko dużo pije wypłukuje toksyny z organizmu. Staram się aby Agata piła 1,2-1,5 litra płynów dziennie.

Jeśli wprowadzisz w życie rady, które proponuję wątróbka Twojej pociech będzie zdrowa. Agata (odpukać) od wielu tygodni ma dobre próby wątrobowe dzięki małym zmianom w diecie.

Dzięki drobnym modyfikacjom cała Twoja rodzina będzie zdrowsza !


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes