Przejdź do głównej zawartości

WĄTROBA, WĄTRÓBKA, WĄTRÓBECZKA :)

Podczas leczenia nowotworu pojawia się wiele skutków ubocznych, wiele chorób towarzyszących chorobie podstawowej.
My niestety nie byłyśmy wyjątkiem i również Agatkę dopadały różne problemy zdrowotne. Jednym z nich były problemy wątrobowe, Agata wiele razy miała kilkakrotnie przekroczone próby wątrobowe. 

Wątroba to bardzo ważny narząd. Produkuje żółć niezbędną w procesie trawienia, heparynę regulującą krzepliwość krwi oraz białka odpornościowe.
Wątroba przetwarza tłuszcze, białka, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Tu odbywa się również odtruwanie, czyli neutralizacja szkodliwych produktów, które trafiają do organizmu np. z lekami.
UFF...ale ta wątroba musi się napracować :). Aby skutecznie pracowała musi być zdrowa.

Nasze dzieci wiele miesięcy przyjmowały bardzo toksyczne leki. Aby przyspieszyć proces detoksykacji i regeneracji wątroby warto sięgnąć po naturalne środki.

Numer JEDEN na mojej liście to ostropest plamisty (wspominałam o nim we wcześniejszych postach).
Ostropest plamisty chroni zdrowe komórki wątroby przed zniszczeniem, jak również przyczynia się do regeneracji komórek uszkodzonych.
Zmniejsza uszkodzenia wątroby u osób podczas chemioterapii oraz wspomaga rekonwalescencję, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych odkładających się w organizmie.
Ostropest plamisty dostępny jest w formie naturalnych ziaren tej rośliny, stosowany doustnie, nasiona można zjeść bezpośrednio lub rozetrzeć i dodać do innych posiłków czy herbaty. Dobrym sposobem użycia jest zmieszanie 1-2 łyżeczek drobno zmielonych nasion (owoców) ostropestu z 50-100 ml jogurtu, który łagodzi gorzki smak ostropestu.
Ja dodaję zmielone ziarenka niemal do każdego posiłku.
Inne zioła, które również pomogą w lepszym funkcjonowaniu wątroby to:
- karczoch, dziurawiec, mniszek lekarski, kurkuma, korzeń lukrecji. Najlepiej spożywać w formie naparów lub soków (karczoch).
Jednak przed zastosowaniem ziół radzę skontaktować się ze swoim lekarzem.

Wątroba, na szczęście, jest takim organem, który może się regenerować. Aby przyspieszyć ten proces, poza ziołami należy:

- ograniczyć spożycie tłustych i smażonych potraw
- być bardziej  aktywnym
- duuuuuuuuuuużo pić
- stosować odpowiednią dietę

Właśnie na odpowiedniej diecie chciałabym się skupić :)

Moja rodzina zawsze zdrowo się odżywiała, ale kiedy Agata zachorowała jeszcze większą wagę przywiązuję do tego co jemy.
Zmianę nawyków żywieniowych radzę przeprowadzać małymi kroczkami. Na początek postaraj się zamienić colę na wodę lub sok rozcieńczony wodą. Dania typu fast food również można tak zmodyfikować aby były nisko tłuszczowe i smaczne. W kolejnym poście zaproponuję domowej roboty hamburgery...palce lizać.
Majonez mieszaj z jogurtem naturalnym, tłuste mięso wieprzowe zastąp kurczakiem.
Posiłki staraj się jadać częściej, co 2-3 godziny ale w mniejszych porcjach.
Ostatni posiłek spożywaj ok. 2 h przed snem.
Postaraj się jeść spokojnie, bez pośpiechu.
Ogranicz sól i ostre przyprawy. Zamiast tego stosuj zioła.
Potrawy gotuj na parze, duś, piecz - unikaj smażenia.
Pamiętaj - jemy oczami - posiłki powinny być kolorowe i apetycznie wyglądać.
Generalnie stosuj dietę lekkostrawną. 
- Unikaj pieczywa francuskiego, świeżego
- ostrych warzyw (surowej cebuli, kapusty, grochu),
- tłustego mleka, śmietany, tłustych serów, serów pleśniowych i topionych,
- tłustego mięsa, kiełbasy, pasztetów ( wyjątek domowy pasztet), parówek ( chyba że są dobrej jakości), konserw rybnych, smalcu, słoniny,
- wyrobów cukierniczych ( ciasteczka, batoniki, pączki ).

Bardzo ważne jest picie wody, kompotów, herbatek. Kiedy dziecko dużo pije wypłukuje toksyny z organizmu. Staram się aby Agata piła 1,2-1,5 litra płynów dziennie.

Jeśli wprowadzisz w życie rady, które proponuję wątróbka Twojej pociech będzie zdrowa. Agata (odpukać) od wielu tygodni ma dobre próby wątrobowe dzięki małym zmianom w diecie.

Dzięki drobnym modyfikacjom cała Twoja rodzina będzie zdrowsza !


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…