Przejdź do głównej zawartości

CZEKOLADOWE CIACHA


Kilkakrotnie już wspominałam, że jestem wielbicielką czekolady. W zasadzie codziennie jem czekoladę. Oczywiście wcześniej jadłam bo lubię. Teraz jem bo lubię a poza tym wiem, że czekolada jest bardzo zdrowa.



Jedzenie czekolady kojarzy nam się z grzeszkiem podjadania, ale okazuje się że jest grzechu warta. Jest wiele plusów jedzenia tego przysmaku. Najzdrowsza jest ciemna, ta zawierająca pow. 70% kakao. Nie tylko dobrze smakuje i poprawia nastrój, ale działa też antynowotworowo, chroni naszą pamięć i opóznia starzenie. Jej korzystny wpływ na zdrowie jest potwierdzony naukowo.

Przede wszystkim czekolada jest pyszna, potwierdzi to każdy miłośnik czekolady.
Poza tym obniża ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. Ale trzeba jeść 1-2 tabliczki tygodniowo (wg. australijskich naukowców). Dobra wiadomość :)

Ciemna czekolada ma w sobie antyoksydanty, które chronią nas przed starzeniem i chorobami związanymi z wiekiem. Im bardziej gorzka czekolada, tym więcej antyoksydantów. Ale to nie wszystko. Czekolada wpływa również pozytywnie na pamięć. Czekolada jest bogata we flawonoidy, które zwiększają przepływ krwi do mózgu i tym samym hamują utratę pamięci ( zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera).
Te same flawonoidy obniżają też cholesterol i chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Szczególnie w czasie opalania.

Czekolada dodaje energii, ma dużo węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza.
Filtruje nerki. Dzięki dużej zawartości alkaloidy pobudza pracę nerek i jako łagodny środek moczopędny znakomicie je oczyszcza.

Łagodzi kaszel - zawarta w czekoladzie teobramina skuteczniej hamuje kaszel niż stosowana do tej pory kodeina i nie wywołuje uczucia senności. Ratujmy się zatem czekoladą, gdy złapie nas przeziębienie. Zamiast do apteki pędzimy do sklepu.

Skoro czekolada jest taka zdrowa proponuje na długie jesienne wieczory przygotować błyskawiczne czekoladowe ciastka. Są bardzo kruche, mają mnóstwo czekolady i są przepyszne. Uzależnicie się od nich tak jak ja. 
Oprócz czekolady uwielbiam czytać, szczególnie książki kucharskie. W mojej biblioteczce są w przeważającej większości. Poniższy przepis zaczerpnęłam i zmodyfikowałam od jednej z moich ulubionych autorek książek kucharskich- Nigelli Lawson

PRZEPIS:
- 150 g (1,5 tabliczki) gorzkiej czekolady
- 150 g mąki ( pół na pół tortowa z kukurydzianą )
- 30 g kakao
- łyżeczka sody
- szczypta soli
- 50 g miękkiego masła
- 50 ml oleju rzepakowego
- 80 g cukru brązowego
- duże jajko
- łyżeczka zmielonego ostropestu
- opcjonalnie kilka zmielonych orzechów ( nie koniecznie)

Rozpuść 100 g czekolady w kąpieli wodnej. Mąkę, kakao, sól i sodę przesiej do miski, dodaj ostropest. Masło utrzyj z cukrem, następnie dodaj olej, przestudzoną czekoladę i jajko. Do czekoladowej masy wsyp suche składniki i dokładnie wymieszaj. Następnie posiekaj 50 g czekolady w grube kawałki i dodaj do masy. Możesz dodać również orzechy.Z tej ilości będzie ok 12 dużych ciastek. Masa jest dość lepka. Najlepiej nakładać ciasto łyżką. Pieczemy w 180 st.C przez 20-25 min.

Ciasteczka nie będą idealnie równe, ale to nieistotne. Najważniejszy jest smak, a gwarantuję że nie jadłeś bardziej czekoladowych ciasteczek i jeszcze ten zapach podczas pieczenia. Pychota :)




Nie ma to jak herbatka, pyszne domowe ciasteczka i dobra książka. Uwielbiam takie wieczory.

Życzę smacznego!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes