czwartek, 9 października 2014

APEL!!!

Chciałabym zachęcić wszystkich do zostania dawcą szpiku.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Rak krwi to ogólny termin używany do określenia nowotworu, który atakuje system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów raka krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 4 minuty zostaje u kogoś zdiagnozowany rak krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.


W Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska ponad 430 tysięcy osób. 
Mimo to poszukiwanie bliźniakia genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka. Zestaw należy wypełnić i odesłać do DKMS. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, wysyłamy potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracyjny trwa około 3-4 miesięcy.

Wszystkie informacje na ten temat pochodzą ze strony internetowej fundacji DKMS. 
Ja już jestem w bazie dawców szpiku, a TY? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zapraszam na dni dawcy organizowane w Twoim mieście. Na stronie fundacji jest informacja kiedy i gdzie będą organizowane dni dawcy. Bardzo serdecznie zapraszam. Dla Ciebie to chwila, dla kogoś ŻYCIE.
Pamiętaj że Ty również możesz kiedyś potrzebować pomocy. Dlatego zarejestruj się !!!


2 komentarze:

  1. Niestety wbrew kampanii nie każdy może zostać dawcą. Jest sporo wymogów które dyskwalifikują chętnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, nie każdy niestety może być dawcą, ale świadomość problemu jest bardzo ważna. Nadal wiele osób ma błędne wyobrażenia o byciu dawcą. Im więcej osób będzie wyedukowanych tym większa szansa na życie dla chorych.

      Usuń