Przejdź do głównej zawartości

STERYDY - A CO POTEM ?

Na sam dźwięk tego słowa ciarki przechodzą mi po plecach. Kto kiedykolwiek brał sterydy, wie o czym mówię. Mimo, iż jest to bardzo ważny element leczenia nienawidzę go.
Sterydy powodują straszne rozchwianie emocjonalne. Dziecko dosłownie z euforii przechodzi w płacz. To nie wszystko, innym skutkiem ubocznym jest ogromny apetyt. Bez względu na porę dnia, chce się jeść - obsesyjnie. Dziecko z wesołego, grzecznego, miłego człowieczka staje się "kasztanowym ludzikiem". Ogromna głowa, ogromny brzuszek i chudziutkie raczki i nóżki. Poza tym staje się złośliwe, kapryśne i... smutne. Ciężko rodzicowi patrzeć, gdy sterydy porywają w swoje szpony jego skarb.

No dobrze, są sterydy - dziecko ma apetyt. Co jednak zrobić gdy sterydy są odstawione, przestają działać i dziecko kompletnie nie ma apetytu?

Spróbuj przygotowywać jego ulubione potrawy, najlepiej w nowej, fajnej formie. Kanapka pirat lub clown, ulubione zwierzątko. Parówkę- palmę na bezludnej wyspie. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraznia.
Pozwól czasami zjeść dziecku coś zabronionego (myślę że lekarz pozwoli dla lepszego samopoczucia pacjenta :) ). Frytki, hamburgera, chipsy.

Wiadomo że odżywianie podczas leczenia jest bardzo istotne. Wierzę w to, że "jesteśmy tym co jemy". Zawsze przywiązywałam wagę do zdrowego odżywiania. Podczas leczenia również starałam się abyśmy jadły zdrowo. Oczywiście pozwalałam Agacie na "trochę więcej" niż w domu, ale zawsze starałam się przemycić w jedzeniu coś zdrowego.

Polecam małe kanapeczki z ...parówką. U nas się sprawdziły. W sytuacjach kryzysowych były idealne. Oczywiście do tego warzywa i pieczywo z otrębami lub domowy chleb (podam przepis).No i parówka dobrej jakości, z mięsa.Tak jak wcześniej pisałam zdrowe odżywianie jest bardzo istotne, aby dziecko lepiej się czuło i szybciej wracało do zdrowia. Pamiętaj aby w diecie nie zabrakło witamin i minerałów.
Poniżej przedstawiam listę produktów, które zawierają dużo substancji antyrakowych i są świetnymi antyoksydantami ( będę o tym pisać w dalszych postach)

Produkty zawierające przeciwutleniacze to m.in :
- jabłka
- grejpfruty
- zielona herbata
- jagody
- marchew
- czosnek
- cebula

Pamiętaj jednak że podczas podawania chemii nie należy jeść surowych owoców, warzyw i cytrusów. Ważne jest również aby wszystkie owoce dokładnie myć i jeśli to możliwe parzyć. Białaczka niszczy odporność organizmu na infekcje dlatego dokładne mycie zmniejsza ryzyko dostania się bakterii do organizmu.

Bardzo ważne. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Szczególnie podczas chemioterapii. Po chemii zazwyczaj pojawia się metaliczny smak w ustach ( tak mówiła Agatka). Nic się nie stanie jak dziecko nie zje jakiegoś posiłku. Poza tym podczas chemii często dzieci wymiotują i mają wiele innych uciążliwych dolegliwości. Jedzenie to ostatnia rzecz na jaką chory ma ochotę.

Staraj się unikać żywności wysoko przetworzonej. Twoje dziecko i tak już dostaje spore dawki chemii, nie dokładaj mu jeszcze w jedzeniu.

Nie wyczerpałam tematu. Będę jeszcze wielokrotnie wracać do zdrowego odżywiania i diety podczas chemioterapii. 


Piszcie o czym chcecie poczytać :)

Ahoj :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…