Przejdź do głównej zawartości

CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO...

 CHLEB - podstawowy składnik naszej diety, węglowodany z których czerpiemy energię. Choć spożycie chleba w Polsce spada z roku na rok to taki domowy z pewnością podniesie statystyki :)
Kilka osób prosiło mnie o przepis na chleb. Ale musi być łatwo, szybko i przyjemnie :) Proszę bardzo. Mam sprawdzony przepis, który jest idealny dla początkujących kucharzy.
A do tego ten zapach roznoszący się po domu podczas pieczenia,nie ma nic lepszego, niż aromat świeżo pieczonego chleba w domu...POEZJA.


Potrzebujesz :
- 0,5 kg maki tortowej
- 0,5 kg maki pełnoziarnistej
- litr ciepłej wody
- 10 dkg drożdży
- 2 szklanki otrąb
- 1 szklanka słonecznika
- 1/2 szklanki siemienia lnianego
- łyżka cukru (niekoniecznie)
- 2 płaskie łyżeczki soli
- łyżka ostropestu (może być w ziarenkach)

Mąka pełnoziarnista może być pszenna lub żytnia. Można dodać orkiszowej, ryżowej, gryczanej, kukurydzianej.
Otręby mogą być pszenne lub żytnie.
Można dodatki zamieniać wg. uznania. Proponuję dodać pestki dyni, suszone pestki moreli ( o ich właściwościach będę pisać), orzechy różnego rodzaju i na co tylko macie ochotę.
Eksperymentujcie. W kuchni trzeba eksperymentować, dzięki temu powstają nowe, ciekawe przepisy.

Wykonanie :
Składniki suche wymieszać. Drożdże rozpuścić w wodzie (nie może być za gorąca bo inaczej drożdże nie będą pracować), dodać do suchych. Wymieszać. Odstawić w ciepłe miejsce. Gdy podwoi objętość, wyrobić. Wstrząsnąć miską aby pozbyć się powietrza. Nałożyć na formy. Dodatkowo można chleb posmarować woda, wówczas będzie chrupiąca skórka i posypać makiem, sezamem lub siemieniem lnianym.
Z tej ilości ciasta wychodzą 4 małe foremki 22x12.
Pieczemy 30 min. w 30 st. C, następnie 45 min w 200 st.C




Do chleba idealnie pasuje pasztet, na który przepis znajdziecie we wcześniejszym poście.

Bardzo ważne ! Nie krój ciepłego chleba bo będzie się kruszył. Chleb musi być dobrze wystudzony.

No dobrze, mamy już chleb. Aby dłużej cieszyć się jego smakiem musimy go odpowiednio przechowywać. Aby nie pleśniał powinien być trzymany w miejscu suchym, w temp. pokojowej. Najlepiej w lnianej ściereczce lub woreczku.
A co zrobić aby następnego dnia zamiast pysznej kromeczki nie połamać zębów na sucharach? Można zawinąć bochenek w folię aluminiową. Jest wielu przeciwników takiej metody, ale u mnie się sprawdza. Dobrze wystudzony chleb zawijam w folię a następnie wkładam do lnianej siateczki.

Jeśli mamy za dużo chleba możemy go zamrozić. Chleb idealnie nadaje się do mrożenia. Ja kroję i zamrażam po kilka kromek. Po pierwsze szybciej się rozmraża. Po drugie, nic się nie marnuje, rozmrażam tyle ile potrzebuję.




Oczywiście znacznie dłużej możemy się cieszyć chlebem na zakwasie. Ale to już następnym razem :)

Nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć SMACZNEGO !



Komentarze

  1. Chlebek przepyszny i faktycznie bardzo prosty w wykonaniu:) Nawet mój mąż, który nie lubi pieczywa z tzw. "śmieciami" zajada się nim :) Gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. jaki jest przepis na ten jasny chleb co jest na stronie z pasztetem chciałam zrobić ale to nie jest ten gdzie go znajdę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Do tego chleba użyłam mąki żytniej pełnoziarnistej do wypieku chleba 500 g i mąki pszennej 500 g. łyżeczkę soli, 10 g drożdży (jeszcze lepszy będzie zakwas), pół szklanki siemienia lnianego, litr ciepłej wody. Sposób przygotowania taki sam jak tutaj. Polecam, chlebek pyszny- zresztą domowe są najlepsze :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes