Przejdź do głównej zawartości

HIT CZY KIT? CZYSTEK

Choć jego lecznicze właściwości znane są od tysięcy lat, długo był zapomniany. Od kilku lat znów króluje w ziołolecznictwie. Co takiego- CZYSTEK. Pierwszy raz usłyszałam o czystku będąc w Grecji. Grecy często popijają go przez cały dzień.Co takiego w sobie ma, że jest cudownym ziołem? Czy każdy może go pić a jego cudowne właściwości uleczą z wielu chorób? Czy to zioło na długowieczność? Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Czystek pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Znaleźć go można również w Północnej Afryce. Lubi suchą, jałową glebę. Jest niewysokim krzewem o pachnących białych, różowych lub czerwonych listkach. Wyglądem przypomina dziką różę, choć nie ma z nią nic wspólnego.

Naukowcy od dawna badają to zioło i odkryli szereg jego właściwości zdrowotnych. Czystek wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne. Jest idealną rośliną, jeśli chcesz wzmocnić odporność, szczególnie w okresie jesienno-wiosennym, kiedy łatwo złapać infekcję. A jeśli już "coś" złapiesz, picie naparu z czystka pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.Zioło to warto pić nie tylko dla wzmocnienia organizmu ale również dla urody. Ponoć regularne picie naparu z tej rośliny odmładza i zapobiega pojawieniu się zmarszczek. Osoby walczące z trądzikiem oraz egzemą również mogą zauważyć pozytywne efekty kuracji czystkiem i zaobserwować ulgę w swoich dolegliwościach.

Czystek usuwam toksyczne metale ciężkie z organizmu, dlatego polecany jest szczególnie palaczom. Ponadto pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca, rozpuszcza zatory i zakrzepy.

Napar z czystka jest znakomitym środkiem wspomagającym higienę jamy ustnej. Przepłukanie buzi po umyciu zębów naparem z czystka śmiało zastąpi wszelkie drogeryjne płyny do płukania ust, w których najczęściej jako substancja antybakteryjna używany jest toksyczny triklosan. Czystek działa również wybielająco na zęby.

Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzieliny ciała. Jeśli ktoś ma problemy np. z nieprzyjemnym zapachem potu to zauważy po kilku tygodniach stosowania czystka znaczną poprawę.


Z racji, iż czystek zawiera więcej polifenoli niż zielona herbata czy wino warto go wprowadzić do diety. Poza tym- w przeciwieństwie do zielonej herbaty- nie ma żadnych skutków ubocznych i silniej działa na system immunologiczny.
Czystek może się pochwalić wysoką zawartością polifenoli- silnych przeciwutleniaczy. Są to substancje, które mają właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizują wolne rodniki, które mogą przyczynić się do powstania wielu chorób, w tym chorób nowotworowych. Więcej na temat polifenoli znajdziesz tutaj

Czystek dostępny jest w postaci suszonego ziela, z którego przyrządza się napar. Wystarczy łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem, zaparzać ok 8-10 min. pod przykryciem i gotowe. W przeciwieństwie do herbaty zielonej zalewasz go wrzątkiem i nie zawracasz sobie głowy aby temperatura parzenia była odpowiednia. Jena porcję można parzyć nawet trzy razy.
Aby zauważyć lecznicze działanie czystka musisz go pić co najmniej miesiąc, regularnie. Jednorazowe napicie się naparu nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Można wypijać nawet kilka filiżanek dziennie.
Napar mogą pić wszyscy, nawet niemowlęta od 3-go miesiąca życia. Badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych.Pamiętaj jednak, że czystek jest ziołem, nie lekiem. Może pomóc w wielu schorzeniach, ale Cię nie wyleczy! Czystek z pewnością wzmocni organizm, poprawi jego funkcjonowanie i ogólne samopoczucie ale nie licz na to, iż uleczy Cię z raka.

Osoby, które zmagają się z różnymi chorobami (szczególnie dzieci) i przyjmują leki powinny się skonsultować ze swoim lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Zioła mogą zmieniać działanie leków- wzmacniać lub osłabiać działanie przyjmowanych dawek. 
Jeąśli dziecko jest w trakcie leczenia chemią, przed zastosowaniem czystka koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ja odradzam podczas chemioterapii stosować czystka. Warto go wprowadzić dopiero po całkowitym zakończeniu leczenia.

Czystka najlepiej kupować, podobnie jak inne zioła, w aptece lub sklepie zielarskim. Odradzam kupowanie na bazarze.

Jak widzisz czystek potrafi wiele. Aby się jednak o tym przekonać najlepiej wypróbuj go na własnej skórze. Mam nadzieję, że również zauważysz jego pozytywny wpływ na swoje zdrowie i lepsze samopoczucie. 

poradnikzdrowie.pl
portal.abczdrowie.pl
dobreziola.com
stressfree.pl

Komentarze

  1. Dzień dobry,

    uwielbiam czystek, piję go na zmianę z yerbą, chociaż mają nieco inne działanie. Ale gdy robię sobie przerwę od jednego to piję drugie. Oba kupuję tu yerba mate sklep i bardzo polecam. Oczywiście jakichś spektakularnych efektów nie ma co się spodziewać ale odkąd je pije, czuję się lepiej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…