Przejdź do głównej zawartości

KREW = ŻYCIE CZYLI PŁYTKI KRWI I OSOCZE


Płytki krwi, czyli trombocyty to bardzo ważny składnik krwi. Trombocyty są niezbędne w procesie krzepnięcia krwi, a ich zbyt mała ilość prowadzi do krwawień. W wynikach badań zwykle są oznaczane skrótem PLT. 
Kiedy zranisz się lub skaleczysz to właśnie płytki krwi są odpowiedzialne za zatrzymanie krwawienia z rany. Gromadzą się w miejscu zranienia i zwężają naczynia krwionośne. Dalszy ciąg reakcji chemicznych prowadzi do utworzenia skrzepu. Gdy naczynie krwionośne zostanie zregenerowane, a skrzep spełni swoją funkcję, zostaje rozpuszczony. Naczynie znów staje się zdatne do przenoszenia krwi. Tak w skrócie można zdefiniować funkcję płytek krwi. Gdy jest ich za mało proces krzepnięcia krwi nie zachodzi prawidłowo, co zwiększa ryzyko krwotoków. Spośród nich najgroźniejsze są te do ośrodkowego układu nerwowego, gdyż mogą zakończyć się śmiercią.
Trombocyty są wytwarzane w ogromnych ilościach. Na każdy milimetr sześcienny krwi przypada 130000-400000 płytek. Ich żywotność w krwiobiegu wynosi ok. 10 dni.



PŁYTKI KRWI A CHEMIOTERAPIA
Chemia spowalnia produkcję płytek. Zbyt mała ilość płytek powoduje, iż chemia nie może być podana. Zwykle minimalny poziom płytek, przy którym bezpiecznie można podać chemioterapię to 100000. Jeśli płytek jest mniej należy również przełożyć planowane zabiegi operacyjne czy wizytę u dentysty (szczególnie jeśli musi być wyrywany ząb).
Gdy poziom płytek spada poniżej 20000 konieczne jest przetoczenie. 
W odróżnieniu od erytrocytów i leukocytów, których działanie można "wspomóc" podaniem odpowiednik czynników wzrostowych, nie ma skutecznego leku na wzrost poziomu płytek krwi. Dlatego w tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka i działanie objawowe.
Jeśli zauważysz u dziecka większą ilość siniaków lub gdy siniaki łatwo powstają, wybroczyny lub drobnoplamistą czerwoną wysypkę (szczególnie na brzuchu, udach lub klatce piersiowej) lub częste krwotoki z nosa to znak, że dziecko może mieć niski poziom płytek. Zawsze zgłoś takie sytuacje lekarzowi.
Dziecko zwykle jednak ma tak często robioną morfologię iż nagły, nieprzewidziany spadek wyników jest rzadkością. Lekarze są przygotowani na spadek parametrów krwi.
Gdy wyniki są niskie nie podawaj żadnych leków na własną rękę. Niektóre mogą działać przeciwpłytkowo np. kwas acetylosalicylowy. Aby zmniejszyć ryzyko krwawień lekarz może wprowadzić preparat rutyny z witaminą C lub inne, silniej działające leki.
Przy niskim poziomie płytek, dziecko powinno używać miękkiej szczoteczki do zębów i płukać usta płynem antyseptycznym.
Jeśli chodzi o dietę, warto wprowadzić sok z buraków lub zakwas buraczany ale nie spodziewaj się "cudów". Płytki same muszą wzrosnąć. Po zakończeniu chemioterapii wszystkie parametry krwi zwykle wracają do normy, również płytki krwi.

Niski poziom trombocytów może być spowodowany również dietą ubogą w witaminę B 12 i kwas foliowy. Wówczas należy stosować zbilansowaną dietę aby wyniki się poprawiły. Nie dotyczy to jednak osób chorych onkologicznie, leczonych chemioterapią. W tym przypadku wyniki poprawiają się po zakończeniu leczenia.

OSOCZE
W osoczu krążą erytrocyty, leukocyty i trombocyty. Ponadto zawiera ono wiele substancji niezbędnych do funkcjonowania organizmu, który potrzebuje między innymi sodu, potasu, chloru, wapnia czy magnezu w określonych ilościach. Po rozpuszczeniu owe pierwiastki stają się nosicielami ładunków elektrycznych, dzięki którym serce, nerwy i mięśnie zachowują sprawność. Te naładowane pierwiastki nazywa się elektrolitami.

ELEKTROLITY- właściwą gospodarkę elektrolitową, czyli równowagę między naładowanymi pierwiastkami, zapewniają nerki poprzez wybiórczą eliminację lub kumulację elektrolitów. Gdy np. zjadasz coś, co zawiera wiele sodu, potasu lub wapnia, nerki zatrzymują substancje potrzebne, a usuwają zbędne. Chemioterapia może zakłócić właściwą gospodarkę elektrolitową. Wówczas lekarz zleca przyjmowanie elektrolitów doustnie lub dożylnie. Takie sytuacje są bardzo częste wśród dzieci.

BIAŁKA- w osoczu występują także białka. Zalicza się do nich takie cząsteczki jak albumina i globulina, których obecność reguluje przepływ krwi z krwiobiegu do poszczególnych komórek. Niski poziom albuminy zdarza się przy niedożywieniu. Wtedy woda i osocze mogą wyciekać z żył do okolicznych tkanek, powodując obrzęk.

ENZYMY- twoje serce i wątroba zawierają specyficzne enzymy. Nadwyrężenie któregoś z tych narządów sprawia, że charakterystyczny dla niego enzym zostaje wykryty w nadmiarze w osoczu. Powrót ilości enzymów do normy świadczy z kolei o zdrowieniu narządu. Tak właśnie się dzieję, gdy chemia obciąża wątrobę i wzrasta Alat i Aspat. Po zastosowaniu odpowiednich leków i diety oraz odstawieniu chemii próby wątrobowe wracają do normy.


INNE SUBSTANCJE W OSOCZU- wykrywane w osoczu ilości azotu, mocznika i kreatyniny wskazują na stopień wydolności nerek. Ponieważ nerki wydalają wiele środków chemioterapeutycznych, lekarz prowadzący zwykle sprawdza, ile tych substancji znajduje się w osoczu malucha, aby określić, jakie leki i w jakich dawkach będą bezpieczne oraz skuteczne w przypadku konkretnego pacjenta.
Osocze zawiera także substancje nazywane czynnikami krzepliwości krwi. Te-razem z płytkami- w zależności od potrzeby tworzą skrzepy, po czym ułatwiają ich rozpuszczanie.
Ilości cukru, białka, żelaza i cholesterolu w osoczu dają pewne wyobrażenie o tym, jak dziecko się odżywia i jak przebiega proces trawienia.
Wyniki analizy osocza bywają także wczesnym ostrzeżeniem wielu chorób np. cukrzycy, niedoborze witamin czy żelaza.
Wyniki badania osocza informują o pracy poszczególnych narządów. W czasie chemioterapii należy obserwować nie tylko to, jak skutecznie likwiduje ona komórki nowotworowe, ale i to, jak wpływa na wszystkie zdrowe komórki organizmu.

J.McKay, T. Schacher " Chemioterapia. Poradnik dla pacjenta i jego rodziny".
www.nowotwor.eu

Komentarze

  1. Bardzo ciekawie i szczegółowo tutaj jest opisany wpis dotyczący płytek i osocza. Kiedyś to nie bardzo wiedziałam co to osocze. A jak wiadomo głównym składnikiem osocza jest woda, w której rozpuszczone są składniki organiczne: białka, aminokwasy, cukry i wiele innych składników.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...