niedziela, 3 stycznia 2016

JAK ODPOWIEDNIO ZAMRAŻAĆ ŻYWNOŚĆ ?


W ciągu ostatnich dwóch tygodni było mnóstwo okazji do świętowania. Najpierw wigilia, potem święta, sylwester i Nowy Rok. Pewnie przygotowaliście mnóstwo jedzenia, od ciast począwszy na mięsach kończąc. Pewnie mnóstwa z tych smakołyków nie daliście rady zjeść.
No właśnie i tu zaczyna się problem...co zrobić z nadmiarem jedzenia. W Polsce co roku marnują się tony żywności. Ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem wyrzucania. Najmniejszą porcję żywności staram się wykorzystać. Wolę przygotować czegoś mniej niż za dużo. No ale każdemu zdarza się zrobić czegoś za dużo.

Co zrobić aby przedłużyć termin do spożycia naszym daniom? Najprostszy sposób to mrożenie, oczywiście. Jest to świetna metoda konserwowania produktów. Mało tego, odpowiednio zamrożone produkty nadają się również dla naszych dzieci, dzieci onkologicznych. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku zasad a pysznościami możemy długo się cieszyć.
Wiadomo, najlepsze jest świeże, tuż po przygotowaniu. Jednak wiele produktów z powodzeniem możesz zamrozić.

Co, jak i w jaki sposób można zamrozić aby cieszyć się smakiem a nie walczyć z zatruciem pokarmowym? Oto kilka wskazówek.

Przede wszystkim produkty do mrożenia powinny być w temperaturze pokojowej lub schłodzone w lodówce. Najlepiej podzielić je na jednorazowe porcje i koniecznie opisać- co mrozimy, data zamrożenia. Opisywać można markerem aby się nie ścierał lub przykleić specjalne naklejki, które nie rozmiękną pod wpływem wody. Ja zwykle mrożę w plastikowych pojemniczkach lub w specjalnych torebkach, które można kupić w każdym większym sklepie. Nie polecam mrożenia w słoikach. Po pierwsze, podczas mrożenia produkty zwiększają swoją objętość i słoik może pęknąć. Po drugie słoiki zajmują znacznie więcej miejsca niż pojemniki czy woreczki.

Zacznijmy od potraw wigilijnych:

- barszcz czerwony- można zamrozić do 6 m-cy. Po rozmrożeniu można podać dziecku*.
- zupa grzybowa- nadaje się do mrożenia do 6 m-cy. Produkt ciężkostrawny. Nieodpowiedni dla dzieci.
- kapusta z grochem- można zamrozić. Ta potrawa jest ciężkostrawna, nieodpowiednia dla dzieci. Można mrozić do 6 m-cy.
- pierogi, uszka, paszteciki- można mrozić zarówno ugotowane jak i surowe do 6 m-cy. Te z grzybami i kapustą nie są odpowiednie dla dzieci. Z soczewicą czy mięsem można podać dziecku.

- karp w galarecie- nie nadaje się do mrożenia. Świeżą potrawę można podać dziecku. UWAGA NA OŚCI!!!
- ryby pieczone i smażone- można mrozić do 3 m-cy. Nie polecam jednak podawać takiej ryby naszym dzieciom.
- ryby surowe- jeśli kupimy świeżą rybę np. pstrąga czy karpia, należy go wyfiletować, dokładnie umyć i osuszyć a następnie zamrozić do 6 m-cy. Taką rybę można podać dziecku.
- łazanki z kapustą- nie nadają się do mrożenia. Makaron po rozmrożeniu staje się bardzo miękki i niesmaczny. Potrawa nie odpowiednia dla dzieci.
- kompot z suszonych owoców- nadaje się do mrożenia do 4 m-cy. Przed zamrożeniem dokładnie przecedzić. Nadaje się dla dzieci.
- świąteczny piernik- nadaje się do mrożenia. Koniecznie pokrój go w małe kawałki lub plastry i każdy osobno zawiń w folię spożywczą. Można mrozić do 3 m-cy. Odpowiedni dla dzieci. Podobnie można zamrozić ciasto drożdżowe, biszkoptowe suche, babkę piaskową, keks czy kruche ciasto. Nie wolno mrozić ciast z kremem, bitą śmietaną, budyniem. Można podać dziecku.
- pieczywo- można mrozić do 6 m-cy. Podobnie jak ciasto należy pokroić na kromki. Odpowiednie dla naszych dzieci.

Inne świąteczne produkty:
- bigos- nadaje się do mrożenia do 6 m-cy. Bigos jest produktem który wręcz zyskuje na smaku dzięki mrożeniu. Jest ciężkostrawny, nieodpowiedni dla dzieci.
- kiełbasa- nadaje się do mrożenia do 3 m-cy. Można podać dziecku pod warunkiem, że produkt jest wysokiej jakości, wyprodukowany z mięsa!!!
- pieczone mięsa- zwykle pieczemy schab, karkówkę czy pierś z indyka. Takie mięso nadaje się do mrożenia do 4 m-cy. Należy je pokroić w plastry, przełożyć pergaminem aby się nie posklejało. Produkt odpowiedni dla dzieci.
- sałatka jarzynowa- nie nadaje się do mrożenia. Wszelkie produkty zawierające majonez nie nadają się do zamrażania !!! Produkt odpowiedni dla dzieci jeśli zamiast majonezu dodasz gęsty jogurt.
- śledzie- nie odpowiednie do mrożenia. Nieodpowiednie dla dzieci.
- ryba po grecku- nadaje się do mrożenia do 3 m-cy. Odpowiednia dla naszych dzieci, pod warunkiem, że ryba była pieczona lub gotowana na parze. Nie smażona!!!
- pasztet- można mrozić do 4 m-cy. Podobnie jak mięsa należy pokroić w plastry. Odpowiedni dla dzieci.
- jajka- nie powinno się mrozić całych jajek w skorupkach. Można zamrozić osobno żółtka i białka, które później wykorzystasz do ciasta czy bezy. Można mrozić do 12 m-cy. Odpowiednie dla naszych dzieci.

Mrożenie do świetna forma konserwowania żywności. Warto wiedzieć że wiele pierwiastków mineralnych czy witamin np. żelazo czy witaminy B, A, D zyskują większą przyswajalność. Niestety inne z kolei tracą np. witamina C. Warto również mrozić małe porcje. Po pierwsze zamarzają szybciej, po drugie- równomiernie. Szybkie zamrażanie nie narusza struktury komórkowej produktu. Poza tym takie produkty są smaczniejsze po rozmrożeniu, zachowują więcej witamin i składników mineralnych. Produkty należy zamrażać w temp. - 18 stopni C lub mniej.
Nie zamrażaj produktów, które są doprawione dużą ilością czosnku, ponieważ mogą gorzknieć. 

Równie ważne jak zamrażanie jest odpowiednie rozmrażanie. Zawsze rozmrażaj w lodówce, gdyż w temperaturze pokojowej szybciej mnożą się bakterie. W temperaturze pokojowej możesz rozmrażać chleb, ciasta lub muffiny.
Nigdy nie rozmrażaj mięsa w misce z wodą, ze względu na ryzyko wystąpienia salmonelli lub innej bakterii.
Nigdy nie zamrażaj już raz rozmrożonej żywności.

NIE MROZIMY:

- nabiału ( jogurt, śmietana, majonez, miękkie sery )
- gotowanych produktów z dużą ilością skrobi ( makaron, ryż, ziemniaki). Po rozmrożeniu stają się miękkie, wodniste i niesmaczne.
- warzyw z dużą zawartością wody (pomidor, ogórek, sałata)
- jajek w skorupce
- ciast z kremem, bitą śmietaną czy budyniem

Mimo, iż wiele produktów można bardzo długo przechowywać, zawsze zwracaj uwagę jak one wyglądają po rozmrożeniu. Jeśli mają białe plamy, są wodniste czy brzydko pachną- wyrzuć je. Nie warto ryzykować zatruciem pokarmowym.


* wszystkie produkty rozpatruję pod kątem dzieci onkologicznych, które poza podstawową chorobą mają mnóstwo innych problemów zdrowotnych. Zdrowym, starszym dzieciom można podać do spróbowania bigos czy kapustę z grochem. Mówiąc o dzieciach starszych mam na myśli dzieci co najmniej 6 letnie:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz