Przejdź do głównej zawartości

ŚNIADANIE - NAJWAŻNIEJSZY POSIŁEK DNIA


Często wspominam jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. To ono daje nam zastrzyk energii na cały dzień. Po nocnej przerwie energia musi być uzupełniona.
Na ostatnich warsztatach w Zabrzu rozmawialiśmy i przygotowywaliśmy z dziećmi propozycję śniadań. Idąc za ciosem, dziś przedstawię kilka prostych i pysznych rozwiązań na początek dnia.
Często piszecie, co rano dać dziecku aby było smaczne, zdrowe i pożywne. Postanowiłam przedstawić śniadania, które zwykle serwuję moim dzieciom. Śniadania są różnorodne, każde zdrowe i pyszne. Każde dostarcza niezbędnych składników odżywczych na całe przedpołudnie.

Moja PIERWSZA propozycja to płatki a dokładniej domowa granola z orzechami i suszonymi owocami. Banalna w przygotowaniu a na śniadanie jak znalazł.

SKŁADNIKI:
- 200 g płatków orkiszowych
- 100 g płatków owsianych
- 100 g płatków żytnich
- 100 g cukru trzcinowego
- 50 g preparowanej gryki
- garść ziaren dyni i słonecznika
- garść suszonej żurawiny i rodzynek
- garść ulubionych orzechów

Na początek robimy karmel czyli rozpuszczamy cukier. Do garnka o grubym dnie wsyp cukier, nie mieszaj, niech sam się rozpuści. Do karmelu wsyp wszystkie rodzaje płatków i bardzo dokładnie wymieszaj. Wszystko przełóż na blachę do pieczenia, dodaj orzechy, dokładnie wymieszaj i wstaw do nagrzanego piekarnika (160 st.C) na 20 min., niech płatki ładnie się przypieką. W tym czasie upraż na suchej patelni ziarna słonecznika i dyni. Gdy płatki będą gotowe, lekko je przestudź a następnie dodaj prażone ziarna, suszone owoce i grykę. 
Taka ilość granoli wystarczy na tydzień, jeśli codziennie co najmniej dwie osoby jedzą ją na śniadanie.
Świetnie smakuje z mlekiem czy jogurtem. W ciepłe dni jemy z zimnym mlekiem, w zimne z ciepłym.




DRUGA propozycja to puszysty omlet. Można zrobić wersję na słodko lub na słono. Zależy na co rodzinka ma ochotę.

SKŁADNIKI:
- 2 jajka (najlepiej ekologiczne)
- szczypta soli
- 2 łyżki mąki pełnoziarnistej
- 100 ml mleka

Białka oddzielić od żółtek i ubić sztywną pianę z odrobiną soli. Do ubitych białek delikatnie dodawać wymieszane żółtka ciągle ubijając na niskich obrotach. Na koniec dosypać przesianą mąkę, dolać mleko i wszystko delikatnie wymieszać łyżką.
Tak przygotowaną "bazę" możesz wykorzystać do ulubionego omleta. Dodaj plaster szynki pokrojony w kostkę, kawałek papryki i szczyptę sera a wyjdzie pyszny omlet na ostro lub dodaj cynamon, startą skórkę z cytryny i cząstki pomarańczy a omlet będzie słodki.
Możesz również usmażyć "suchy" omlet i podać z greckim jogurtem i owocami sezonowymi. Kombinacji jest mnóstwo. Wszystko zależy od Twoich czy raczej dziecka upodobań.


                         Tutaj omlet ze szpinakiem, papryką, dymką i serem.


TRZECIA propozycja to kanapka. Powiesz...kanapka, wielkie mi coś, ale taką kanapkę dziecko chętnie zje. Kanapka a`la hamburger, ale zdrowy. Pełnoziarniste pieczywo, sałata, ketchup, ser, pieczone mięso i kiełki. Hamburger może być zdrowy? Może. Można rano zjeść hamburgera? Można a nawet trzeba, ale zdrowego. 
Taka kanapka to porcja zdrowia na cały poranek.




CZWARTA propozycja równie banalna, ale pyszna i zdrowa. Proponuję serek ziarniak na słodko lub na ostro. 
Do pierwszej wersji dodaj rzodkiewkę, ogórka lub dymkę. Do drugiej łyżkę ulubionego dżemu lub świeże owoce. Szybkie i smaczne.




PIĄTA propozycja, moja ulubiona to sałatka z cieciorką i kuskusem. Sałatkę spokojnie możesz przygotować wieczorem a rano całe twoje zadanie to wyjąć z lodówki i zjeść ze smakiem. Resztkę proponuję zabrać do pracy :)

SKŁADNIKI
- pierś kurczaka
- pół filiżanki kuskus
- mała czerwona papryka
- puszka cieciorki (najlepsza jest ze słoika ale ta z puszki też może być)
- spora garść świeżej kolendry
- łyżka suszonej żurawiny
- mała marchewka
- listek kapusty pekińskiej (nie koniecznie)
- mała czerwona cebulka
Pierś natrzyj ulubionymi ziołami i upiecz w piekarniku. Kuskus przygotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Gdy te składniki wystygną, pierś pokrój w cienkie paski, dodaj kaszkę, marchew startą na grubej tarce, paprykę, cieciorkę, cebulkę, żurawinę i kolendrę. Dopraw sosem winegret i gotowe. 
Sałatka to również świetna propozycja na śniadanie. Jest bardzo pożywna, ma mnóstwo witamin i co najważniejsze jest pyszna :)




SZÓSTA propozycja dla zabieganych, gdy dzieci muszą błyskawicznie zjeść śniadanie bo nie macie czasu na pichcenie. Koktajl, tak koktajl jest świetny na śniadanie. A mój ma w sobie taką dawkę energii, że na pewno dziecko nie będzie głodne aż do drugiego śniadania.

SKŁADNIKI:
- 200 ml kefiru
- banan
- garść szpinaku
- pół awokado
- kilka orzechów nerkowca

Wystarczy wszystko włożyć do blendera, zmiksować i gotowe. Gwarantuję, że zajmie Ci to max pięć minut.




SIÓDMA wersja śniadania to poczciwe jajko sadzone z dodatkiem sera żółtego i cebulki dymki, podane na kromce razowego chleba.



Śniadanie może być urozmaicone, pyszne i zdrowe. Nie zapominaj o nim. Stare przysłowie mówi " Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi". Jest w tym dużo prawdy. Chcesz być zdrowy i mieć energię do działania. Jedz śniadanie. Pamiętaj- kawa to nie śniadanie :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes