Przejdź do głównej zawartości

DOMOWE BUŁECZKI

Jaki zapach kojarzy Ci się z domowym ciepłem, miłością, rodziną, spokojem?
Ja mam takie dwa zapachy, które jak nic innego kojarzą mi się z domową sielanką, ciepłem i spokojem. Pierwszy to zapach świeżo parzonej kawy- uwielbiam go.
Drugi to zapach pieczonego chleba. Uwielbiam kiedy po domu rozchodzi się ten cudowny, świeży zapach własnoręcznie zrobionego pieczywa.

Kiedy byłam dzieckiem każde wakacje spędzałam u babci na wsi. Babcia sama robiła chleb w piecu opalanym drewnem. Pamiętam, jak pomagałam jej wyrabiać ciasto, potem patrzyłam jak rośnie aż w końcu trafiały wielkie bochenki do pieca.
Nie mogłam się doczekać, kiedy się upiecze i będę mogła spałaszować wielką pajdę posmarowaną własnoręcznie zrobionym, świeżutkim masłem. Razem z siostrą siedziałyśmy na trawie pod jabłonką, obserwowałyśmy chmury i zajadały się świeżutkim chlebem. Czasami trafiła się jeszcze szklanka prawdziwego mleka od babcinej krowy.

Kiedyś tego nie doceniałam. Dziś oddałabym wiele aby znów zjeść babciny chleb z masłem, popijając szklanką mleka. Prawdziwy chleb, bez chemicznych dodatków i konserwantów. Ehh, gdzie te czasy.

No cóż mojej babci już dawno nie ma, ale smaków dzieciństwa się nie zapomina. Czasami nachodzi mnie ochota aby zjeść coś prawdziwego, domowego-  takiego jak dawniej.
Nie posiadam- niestety- pieca opalanego drewnem, ale czasami lubię upiec własny chleb lub bułki. Mój ulubiony przepis na chleb jest tutaj
Dziś chciałabym pokazać Wam bardzo prosty i szybki sposób na domowe kajzerki. No może nie do końca kajzerki, bo nie użyłam wyłącznie pszennej mąki, a raczej bułeczki. 
Bułki co prawda są pieczone na drożdżach (niestety nie miałam zakwasu) ale wyszły doskonałe, pachnące i smaczne. Na śniadanie idealne.

SKŁADNIKI:
- 300 g mąki żytniej do wypieku domowego chleba
- 200 g mąki pszennej
- 100 g mąki pełnoziarnistej żytniej
- 2 łyżki otrębów orkiszowych
- 50 g świeżych drożdży
- 250 g ciepłej wody
- płaska łyżeczka cukry trzcinowego
- szczypta soli
- łyżka oliwy

Wszystkie mąki przesiej do dużej miski, dodaj otręby. Drożdże rozpuść w wodzie, dodaj łyżeczkę cukru. Gdy drożdże się rozpuszczą, dodaj do mąki, dosól do smaku, dodaj oliwę i wszystko wyrób na gładką masę. 
Ciasto pozostaw do wyrośnięcia na 40-50 minut.
Po tym czasie uformuj bułeczki. Z takiej ilości ciasta wyszło mi 10 bułeczek.
Gotowe bułeczki pozostaw jeszcze do wyrośnięcia na 15 minut po czy piecz w 200 st.C ok. 20-25 min. 
Bułeczki z wierzchu powinny być chrupiące, a w środku miękkie.




Najlepiej oczywiście smakują ze świeżym masłem, ale równie dobrze z domowym wędlinami, serem czy powidłami.


POLECAM.

Komentarze

  1. zjadłabym taką bułkę :)
    p.s. też pamiętam "te" czasy, kiedy latem odwiedzaliśmy ciocię na wsi, które miała duże gospodarstwo i wszystkie produkty były "swoje", a teraz nawet myśleć nie chcę, ile chemii codziennie zjadamy :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes