Przejdź do głównej zawartości

WŁOSY


Jedni mają długie i gęste, inni krótkie i kręcone. Mogą być blond, czarne, rude. Jednak niezależnie od rodzaju i koloru każdy chce je mieć. O czym mówię? O włosach.
Nie poruszałam wcześniej tego tematu a przecież to bardzo istotna kwestia na tle leczenia onkologicznego.
Większość zmian jakie zachodzą w organizmie podczas chemioterapii, zachodzą wewnątrz organizmu. Nikt nie widzi niskich leukocytów, zaburzeń w odżywianiu czy problemów z trawieniem.
A włosy widzi każdy. Jakoś tak jest, że gdy widzimy łysą osobę od razu zakładamy że choruje na raka. Mimo, iż może mieć inne schorzenie, skojarzenie jest jedno. Łysa głowa = nowotwór.
Radzenie sobie z wypadaniem i utratą włosów bywa bardzo trudne, a nawet traumatyczne. Niby wiemy, że włosy przecież odrosną. Jednak ich utrata to takie dobitne potwierdzenie choroby.

To nieprawda, że dzieci nie zwracają na to uwagi. Zwracają i to bardzo.
Kiedy trafiłam z córką na oddział, jedno z pierwszych pytań jakie mi zadała, to właśnie o włosy. Spytała wtedy, czy też będzie wyglądać tak jak dziewczynki z sali i czy odrosną jej takie piękne, kręcone loki jak ma teraz. Agatka miała rzeczywiście piękne włosy- złoty blond, loki jak aniołek. Wyglądała jak mała księżniczka.
Ciężko było mi wytłumaczyć jak to będzie. Najgorszy jednak był moment wypadania, kiedy czeszesz dziecko i nagle wraz ze szczotką włosy wychodzą garściami. To było przerażające i ciężko było powstrzymać łzy. Ten moment utwierdza w przekonaniu, że Twoje dziecko naprawdę jest bardzo chore.

Chemioterapia niszczy komórki nowotworowe, które szybko się dzielą. Niestety poza "chorymi" komórkami, chemia niszczy również zdrowe. Cytostatyk oddziałuje za pośrednictwem układu krwionośnego na każdą komórkę organizmu, zatem dociera także do włosów.
Włosy wyrastają z mieszków, które tkwią głęboko w skórze. Około 90% mieszków znajduje się w fazie aktywnego wzrostu, dlatego włosy okazują się szczególnie wrażliwe na działanie chemioterapii. Wypadają, gdy uszkadza ona dzielące się komórki mieszków, w konsekwencji włosy są słabe, łamią się i wypadają.

Pamiętaj cały czas, że to proces przejściowy. U większości dzieci włosy odrastają szybko. Czasami nawet mocniejsze. Agata ma równie piękne włosy jak przed chorobą. Na głowie burza loków, trochę ciemniejsze, ale równie cudne :)
Podobnie jak komórki szpiku kostnego, także uszkodzone komórki meszków włosowych szybko wracają do normalnego funkcjonowania po zakończonej chemioterapii.

Nastolatki mogą kupić perukę. Jeśli nie wiesz gdzie to zrobić, najlepiej zapytaj lekarza lub innych rodziców, którzy już nabyli perukę dla dziecka.
Aby peruka była jak najbardziej naturalna i wygodna, warto wziąć pod uwagę kilka faktów
- rodzaj peruki- mogą być z naturalnych włosów lub syntetyczne. Wiele osób wybiera syntetyczne ze względu na dużo niższy koszt oraz łatwość pielęgnacji. Te z prawdziwych włosów są z kolei naturalne w dotyku i lepiej się układają. Możesz używać lokówki lub prostownicy, które roztopiłyby wyrób syntetyczny.
- konstrukcja peruki- od tego zależy wygoda peruki i jej naturalny wygląd. Wygodniejsze będą takie, które zapewniają dostęp powietrza do skóry głowy.
- przyleganie peruki- to bardzo ważny aspekt. Jeśli poruszanie głową powoduje przesuwanie peruki to Twoje dziecko będzie się źle w niej czuło. Peruki mają zwykle zaczepy albo zapięcia na rzep by bardzo dokładnie dopasować perukę do kształtu głowy. I takiej szukajcie.
- komfort noszenia- ciało ludzkie wytwarza ciepło. Kiedy się pocimy, chłodzący je pot musi wyparować. Pocenia się głowy zazwyczaj nie zauważamy, ale okazuje się ono kłopotliwe podczas noszenia peruki. Gdy do skóry głowy nie dochodzi powietrze, pot wywołuje swędzenie i dyskomfort a peruka staje się niewygodna. Aby tego uniknąć, należy owinąć głowę cieniutkim bawełnianym szalem i dopiero założyć perukę.
- koszt peruki- ceny peruk są bardzo zróżnicowane. NFZ zwraca pewną część. Aby starać się o częściowy zwrot kosztów poproś lekarza prowadzącego o wypisanie odpowiedniego wniosku. Taki wniosek może wystawić lekarz onkolog, hematolog, chirurg lub dermatolog.

Nastolatka jak najbardziej może skorzystać z takiej formy, a co z maluchami, kilkulatkami?
Peruka czy nakrycie głowy to nie tylko komfort psychiczny pacjenta czy ładny wygląd ale również ochrona przed promieniami słonecznymi. Włosy chronią organizm przed utratą ciepła, przed słońcem, przed promieniami ultrafioletowymi.
Pamiętaj o tym, że słońce może poparzyć nawet przy niskiej temperaturze powietrza i przy zachmurzonym niebie. Skóra głowy jest wyjątkowo wrażliwa.

Alternatywą dla peruk są chustki, bejsbolówki, szale, kapelusze. Na szczęście tutaj istnieje duży wybór i pełna dowolność. W naszym przypadku królowały chustki, różnokolorowe, małe i duże. Pamiętaj jedynie aby chustki były najlepiej bawełniane. Takie przepuszczają powietrze i główka się nie poci.

Kiedyś jedna z leczących się nastolatek powiedziała że jej marzeniem- życzeniem jest, aby ktoś wynalazł lek, który zatrzyma wypadanie włosów. Również przyłączam się do tych życzeń. Mam nadzieję że kiedyś pacjenci onkologiczni nie będą tracić włosów. To nie tylko efekt kosmetyczny ale przede wszystkim psychiczny. Brak utraty włosów z pewnością pozytywnie wpłynie na proces leczenia i lepsze samopoczucie. Pacjenci nie będą już "naznaczeni".

Judith McKay, Tamera Schacher "Chemioterapia. Poradnik dla pacjenta i jego rodziny". Sopot, 2016

Komentarze

  1. bardzo podobaja mi sie te z pierwszego zdjecia ;)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety znam taką sytuację nie z własnego doświadczenia - tutaj mogę powiedzieć na szczęście - ale z osoby w miarę bliskiej. I też nie ukrywam, że trochę i z jej powodu parę lat temu zacząłem zgłębiać tematykę włosów, nadmiernego wypadania, przyczyn, ratowania i tak dalej. I powstał z tego całkiem spory bagaż doświadczeń i wiedzy, który prezentuję u siebie na blogu https://porostwlosow.pl Zapraszam zainteresowanych:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jako włosomaniaczka, także często mam styczność z takimi smutnymi historiami. Niejednokrotnie rodzice zwracają się do mnie właśnie z pytaniami, na które odpowiada Twój artykuł, za który Ci w ich imieniu, a także swoim dziękuję.
    Moim zdaniem warto także edukować społeczeństwo, że utrata włosów nie jest niczym nadzwyczajnym. Słyszałam wiele historii, kiedy ludzie musieli ukrywać się ze skutkami chemioterapii właśnie przez - delikatnie mówiąc - nieprzyjemne reakcje innych osób.
    Ja osobiście staram się wspierać osoby dotknięte smutnymi doświadczeniami jak mogę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kaja, mam nadzieję że kiedyś to się zmieni. Ludzie nie myślą że kiedyś oni również mogą być w takiej sytuacji. A może kiedyś przy leczeniu nowotworów włosy nie będą wypadać... Póki co, cieszę się że są tacy ludzie jak TY. Dziękuję.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes