Przejdź do głównej zawartości

PTASIE MLECZKO...DOMOWE

Nie będę oryginalna stwierdzając, że dzieci lubią słodycze. Zresztą nie tylko dzieci. Większość z nas lubi słodki smak. No cóż, rodzimy się już z takimi preferencjami. Noworodki przede wszystkim lubią słodki smak mleka mamy. Preferencje do słodkiego to fizjologiczna reakcja organizmu na takie właśnie smaki. Jedząc słodycze organizm wytwarza endorfiny i serotoninę tzw. hormony szczęścia. Nic więc dziwnego, że tak bardzo odpowiadają nam takie smaki.
Ja również lubię słodycze i nie jestem ich przeciwnikiem, jak wielu z was sądzi :)
Wręcz przeciwnie. Często serwuje mojej rodzinie słodkie potrawy.
Ale słodycze słodyczom nierówne. Wszelkie sklepowe ciasteczka, żelki i mocno przetworzone produkty nie mają wstępu do mojej kuchni. I tego właśnie chcę nauczyć moje córki. Chcę, aby wybierały rozsądnie. Większość słodkich smakołyków z powodzeniem można przygotować we własnej kuchni. A przewaga domowych wypieków i potraw nad sklepowymi jest bezcenna. Jedząc domowe wygrywasz zdrowie. To jest argument nie do przebicia. Idąc tym śladem coraz więcej potraw próbuje robić sama. Oczywiście różnie z tym bywa, ale się nie poddaję, dzięki czemu powstało już kilka perełek.
Jedną z nich jest ptasie mleczko. Klasyka. Niestety obecnie do tego fantastycznego smakołyku dodawane są składniki nie koniecznie zdrowe. 
Postanowiłam więc przygotować swoją wersję. Równie pyszną, lekką i delikatną a poza tym pozbawioną wszelkich zbędnych substancji.
Jeśli czytasz mojego bloga to wiesz, że każda potrawa jest wartościowa, nie ma w niej pustych kalorii. Nawet słodycze dostarczają wartości odżywczych i składników mineralnych. Tak jest również z ptasim mleczkiem. Do przygotowania potrzebujesz jedynie kilku składników a powstaje pyszny deser.

SKŁADNIKI:
- ulubiona galaretka
- szklanka mleka
- 500 ml śmietany 12% lub 18%
- 2 łyżeczki żelatyny (lub agar- substancja żelująca z glonów morskich, dostępna w sklepach ze zdrową żywnością)
- miód lub cukier trzcinowy ok. 2 łyżeczek

Żelatynę namocz w mleku ok. 30 min. a następnie podgrzej do rozpuszczenia. Pozostaw do wystygnięcia. Galaretkę przygotuj wg. instrukcji na opakowaniu, dodaj jednak mnie wody. Na opakowanie galaretki dodaj 350 ml. wody. Galaretkę przelej do miseczki i pozostaw do stężenia.
Gdy mleko z żelatyną wystygnie, połącz ze śmietaną. Wymieszaj dokładnie aby nie było grudek i posłódź wg. uznania.
Gdy galaretka stężeje pokrój ją w kostki, przełóż do naczynia wysmarowanego masłem a następnie zalej tężejącą śmietaną. Wszystko wstaw do lodówki do całkowitego stężenia. Gdy deser będzie gotowy pokrój w kawałki i gotowe. Możesz swoje ptasie mleczko polać jeszcze czekoladą, ale i bez tego jest smaczne.
POLECAM.







Na ostatnim zdjęciu ptasie mleczko przygotowałam nieco inaczej. Galaretkę przelałam do naczynia do stężenia, a następnie zalałam masą śmietanową. Powstało dwuwarstwowe ptasie mleczko.

Taki deser jest lekki, smaczny i zdrowy. Zawiera sporo białka ale i tłuszczu, więc postaraj się nie zjeść wszystkiego na raz :) 

SMACZNEGO !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes