Przejdź do głównej zawartości

ZDROWE I PYSZNE SMOOTHIES

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wielu z nas dopada przesilenie wiosenne. Szczególnie nasze dzieci przyjmujące niezliczoną dawkę leków warto "doładować" witaminami. 
Obecnie bardzo popularne są green smoothies czyli koktajle na bazie warzyw i owoców z różnymi dodatkami. Pomysł genialny szczególnie dla niejadków, które nie przepadają za warzywami w czystej postaci. Miksując różne kombinacje warzyw i owoców możemy stworzyć smaczną, zdrową bombę witaminową. Oczywiście koktajl nie musi być zielony. Kolor zależy od składników, których użyjesz.




Smoothie to "coca-cola nowej ery". Kończy się czas fast-foodów, coraz więcej osób wpisuje się w modę "zdrowego odżywiania". Bardzo dobrą modę. Większość chce być młoda, zdrowa, szczupła a warzywne i owocowe koktajle są doskonałe.

Zalety koktajli:

W zależności od składu dostarczają nam; chlorofilu, enzymów, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, jak również prowitaminy A, witaminy z grupy B oraz witamin C, E i K oraz białka.
Warto wspomnieć o chlorofilu - to barwnik, dzięki któremu rośliny mają kolor zielony, jego zadaniem w roślinach jest absorbowanie światła słonecznego. Proces fotosyntezy pobudził naukowców do głębszej analizy, a w szczególności wpływu chlorofilu na zdrowie człowieka.

Zalety chlorofilu:


  • zwalcza liczne bakterie patogenne
  • zapobiega wzrostowi kamieni w nerkach
  • łagodzi bóle
  • wpływa pozytywnie na czerwone krwinki 
  • stabilizuje ciśnienie krwi i oddychanie
  • wzmacnia mięsień sercowy
  • delikatnie odwadnia
  • zwiększa odporność organizmu
  • spowalnia proces starzenia
  • przyspiesza proces gojenia ran
  • chroni przed szkodliwym promieniowaniem
  • zapobiega chorobom nowotworowym
  • reguluje transport jelitowy
  • eliminuje toksyny i metale ciężkie 

Jedną z wielkich zalet soków obfitujących w chlorofil jest ich oczyszczające działanie w układzie pokarmowym i wydalniczym, z czym wiąże się oczyszczenie krwi, limfy i płynów wewnątrzkomórkowych. Ciało oczyszczone jest sprawne, dobrze trawi, dobrze przyswaja i jest pełne energii. Zielone warzywa to naturalne źródło nie tylko chlorofilu, ale również witamin i mikroelementów; prowitaminy A (karotenu), który ma - jak wykazały badania - działanie przeciwrakowe (chroni przed chorobami nowotworowymi), witaminy C, potasu, magnezu, żelaza, wapnia etc.
Proporcja owoców i warzyw 60/40 sprawia, że dominującym smakiem jest smak owocowy, a zarazem zielony warzywny smak wyrównuje słodkość dodając miły posmak. Wypicie 2 – 3 filiżanek zielonego szejka dziennie, gwarantuje, że spożywamy wystarczającą ilość zieleniny, która w stanie surowym jest często trudna do jedzenia/gryzienia ze względu na swoja budowę.
 Dziecko nawet nie zauważy ile zjadło zieleniny, której w czystej postaci z pewnością by nie zjadło.

Sposób przygotowania koktajlu :

Do przygotowania odżywczych szejków bardzo dobrze sprawdzają się takie warzywa jak; sałata, kapusta włoska, jarmuż – zwłaszcza na początku eksperymentowania z zielonymi koktajlami, ponieważ mają w miarę neutralny smak. Można także sięgnąć po pietruszkę, kolendrę czy liście młodej pokrzywy, mięty, szpinaku. Jeśli chodzi o owoce to istnieje pełna dowolność - wszystko w zależności od preferencji. Można dodać odrobinę wody bądź lodu, aby rozcieńczyć napój, jak również wykorzystać sok z wyciśniętej cytryny, doprawić cynamonem, syropem z agawy lub małą łyżeczką miodu. Należy unikać cukru. Warto dodać odrobinę oleju lnianego lub z pestek winogron czy oliwy z oliwek, ponieważ wspomoże to wchłanianie substancji rozpuszczalnych w tłuszczach jak witaminy A, K oraz luteiny. Wybrane składniki blendujemy i najlepiej spożywamy zaraz po przygotowaniu.



Sposób przechowywania :

Zielone koktajle można przechowywać do 24 godzin w lodówce w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku, jednak oczywiście najlepiej wypić je zaraz po przygotowaniu. Ważne jest to, by nie pić codziennie tych samym kombinacji warzywno-owocowych, zwłaszcza w przypadku szpinaku, który zawiera szczawiany, które spożywane w nadmiarze mogą utrudniać wchłanianie wapnia i żelaza.
Osoby, które już wprowadziły do swojej diety green smoothies, zwracają uwagę na poprawę samopoczucia, zwiększoną dawkę energii, poprawę wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Informacje zaczerpnięte z fitnow.pl

Sprawdzone przepisy :)

Poniżej podaję przykłady koktajli przetestowanych na własnych dzieciach. Skoro moim córkom smakowało, inne dzieci również powinny wypić bez problemu :)

1. 1/2 łodygi selera naciowego
    1 kiwi
    1 duża pomarańcza
    2 łyżeczki natki pietruszki
    100 ml soku pomarańczowego

2. liść sałaty lodowej
    marchewka
    1/2 jabłka bez skórki
    mała pomarańcza
    1/4 awokado
    sok z połowy limonki
    100 ml. wody przegotowanej

3. garść szpinaku baby
    1/2 awokado
    małe jabłko
    garść orzechów nerkowca
    200 ml. kefiru

4. garść szpinaku baby
    dojrzałe mango
    1/2 banana
    łyżka mielonego siemienia lnianego
     100 ml. wody przegotowanej

Na początek proponuję dodawać niewiele warzyw aby dziecko przyzwyczaić do warzywnego smaku. Najlepiej przez kilka dni robić koktajle z warzyw i owoców które dziecko lubi.
Najważniejsze aby dziecko zachęcać do próbowania. Nigdy nie zmuszaj do picia!!! gdyż efekt będzie odwrotny.

SMACZNEGO

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes