Przejdź do głównej zawartości

BUŁECZKI DROŻDŻOWE

Co jest najlepszym lekarstwem na chandrę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, każdy ma swój sprawdzony sposób. Dla mnie najlepsza metoda to coś dobrego do zjedzenia, ulubiona herbata i dobra książka.
Książkę mam, herbatę też...brakuje czegoś na "ząb". 

W tak smutny, bezsłoneczny dzień należy sobie jakoś poprawić humor, osłodzić szarą aurę za oknem. Proponuję smaczne, pachnące bułeczki drożdżowe z powidłami. Banalne w przygotowaniu, mięciutkie i smaczne będą lekarstwem na całe zło. Już samo przygotowanie wprawi Cię w dobry nastrój, a zapach wydobywający się z piekarnika z pewnością poprawi Ci humor. Nic nie zastąpi zapachu domowego ciasta. W tym przypadku bułeczek :)
Ciasto przygotujesz bardzo szybko, niestety musisz uzbroić się w cierpliwość kiedy ciasto będzie rosło. Musisz mu dać min. godzinkę.

POTRZEBUJESZ :

składniki na 16 sztuk

- dwie szklanki mieszanych mąk ( w równych proporcjach dodaję pszenną, kukurydzianą i orkiszową)
- pół szklanki cukru
- pół szklanki lekko podgrzanego mleka
- 2 jajka
- 20 g. świeżych drożdży
- 50 g. masła lub margaryny
- 50 ml. oleju
- szczypta soli
- pół szklanki letniej wody
- dowolne powidła ( ja użyłam truskawkowych)
- 2 łyżeczki mielonego ostropestu

Drożdże rozpuść w ciepłej wodzie. Następnie połącz wszystkie składniki, wymieszaj i odstaw do wyrośnięcia. W tym przepisie nie musisz robić zaczynu. Wszystko do jednej miski i tyle.

Kiedy ciasto podwoi swoją objętość wymieszaj jeszcze raz. Na wysmarowaną blachę nakładaj łyżką nieduże kopczyki, zrób wgłębienie w każdym, następnie nakładaj powidła. Zostaw bułeczki w ciepłym miejscu na kilka minut. 
Piecz w nagrzanym piekarniku ( 180 st. C) przez 20 - 25 min.









SMACZNEGO !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes