Przejdź do głównej zawartości

JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW



Przekonać dziecko do jedzenia warzyw to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców, szczególnie niejadków, które niechętnie sięgają po nowe smaki. 

Edukację, nazwijmy ją warzywną, należy rozpocząć jak najwcześniej. Wielu rodziców błędnie sądzi iż dietę dziecka należy rozpocząć od słodkiego smaku.
Kiedy rozszerzasz dietę niemowlęcia, pierwszym stałym pokarmem powinno być warzywo. Lekarze zazwyczaj zalecają marchewkę. Ma ona łagodny, delikatny słodkawy smak.

No dobrze, ale co zrobić gdy w domu mamy marudnego i wybrednego kilkulatka? Tutaj zaczynają się się schody. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia :)
Przede wszystkim, to my rodzice musimy dawać dobry przykład. Staraj się jak najczęściej przy dziecku chrupać paprykę, ogórki czy kalarepkę. Być może dziecko z wrodzonej ciekawości będzie chciało spróbować.

Do każdego posiłku podawaj warzywa. Może kiedyś nadejdzie taki dzień w którym dziecko w końcu "coś" skosztuje. Nie zniechęcaj się. Maluch musi spróbować kilka razy zanim się przekona do jakiejś potrawy.

Jeśli masz taką możliwość zabieraj dziecko na zakupy. Zachęcaj aby samo wybrało jakieś warzywo które chciałoby spróbować. Nie narzucaj swojego zdania. Pozwól aby dziecko dotknęło i obejrzało warzywo.

Zachęcaj dziecko do wspólnych przygotowań posiłków. Jeśli nie masz czasu w tygodniu, to może w weekend, kiedy jest więcej czasu i nie trzeba się spieszyć ze śniadaniem. Może dziecko wymyśli kanapkę- kosmitę albo warzywnego bohatera?

Pamiętaj, zawsze miej w domu kilka różnych warzyw. Ważne aby było kolorowo. Kiedy stół pięknie wygląda, jest kolorowy, z większą przyjemnością dziecko sięgnie po warzywo. Zachęcaj dziecko do próbowania. Nie musi zjadać całej porcji, ważne aby spróbowało.

Oglądajmy wspólnie z dzieckiem programy kulinarne. Obecnie jest boom na tego typu programy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Może wykorzystasz w kuchni jakiś przepis z programu.

Zachęcaj dziecko aby nadawało nazwy warzywom. Może być "groszek mocy", który dodaje sił i który zjada super bohater naszego dziecka.

Kapitalnym rozwiązaniem jest zupa-krem. W zasadzie każdą zupę można zmiksować. Świetnie się sprawdzi zupa- krem brokułowa, kalafiorowa, dyniowa, marchewkowa. Do zupy dodaj trochę słodkiej śmietanki i groszek ptysiowy. W takiej formie dziecko z pewnością chętniej sięgnie po zupę.

Kiedy Twoje dziecko ciężko choruje, zdrowe odżywianie jest tym bardziej istotne. Organizm walczący z ciężką chorobą, atakowany mnóstwem leków musi mieć siłę do walki. Żadne suplementy nie dostarczą tylu witamin i składników mineralnych co warzywa i owoce. To z pożywienia organizm pobiera najwięcej substancji. Wiele razy już pisałam o tym, jak zdrowe odżywianie wpływa na walkę z chorobą. Jeszcze raz powtórzę " jesteś tym co jesz". Tylko dobrze zbilansowana dieta pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Podczas chemioterapii lepiej podawaj dziecku gotowane warzywa. Surowe mogą podrażnić przewód pokarmowy. Poza tym gotowane są łatwiej trawione.
Oczywiście wszystko zależy od pacjenta i jego stanu ogólnego.
Zanim jednak dasz dziecku surowy owoc czy warzywo, zapytaj lekarza.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes