Przejdź do głównej zawartości

JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYWPrzekonać dziecko do jedzenia warzyw to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców, szczególnie niejadków, które niechętnie sięgają po nowe smaki. 

Edukację, nazwijmy ją warzywną, należy rozpocząć jak najwcześniej. Wielu rodziców błędnie sądzi iż dietę dziecka należy rozpocząć od słodkiego smaku.
Kiedy rozszerzasz dietę niemowlęcia, pierwszym stałym pokarmem powinno być warzywo. Lekarze zazwyczaj zalecają marchewkę. Ma ona łagodny, delikatny słodkawy smak.

No dobrze, ale co zrobić gdy w domu mamy marudnego i wybrednego kilkulatka? Tutaj zaczynają się się schody. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia :)
Przede wszystkim, to my rodzice musimy dawać dobry przykład. Staraj się jak najczęściej przy dziecku chrupać paprykę, ogórki czy kalarepkę. Być może dziecko z wrodzonej ciekawości będzie chciało spróbować.

Do każdego posiłku podawaj warzywa. Może kiedyś nadejdzie taki dzień w którym dziecko w końcu "coś" skosztuje. Nie zniechęcaj się. Maluch musi spróbować kilka razy zanim się przekona do jakiejś potrawy.

Jeśli masz taką możliwość zabieraj dziecko na zakupy. Zachęcaj aby samo wybrało jakieś warzywo które chciałoby spróbować. Nie narzucaj swojego zdania. Pozwól aby dziecko dotknęło i obejrzało warzywo.

Zachęcaj dziecko do wspólnych przygotowań posiłków. Jeśli nie masz czasu w tygodniu, to może w weekend, kiedy jest więcej czasu i nie trzeba się spieszyć ze śniadaniem. Może dziecko wymyśli kanapkę- kosmitę albo warzywnego bohatera?

Pamiętaj, zawsze miej w domu kilka różnych warzyw. Ważne aby było kolorowo. Kiedy stół pięknie wygląda, jest kolorowy, z większą przyjemnością dziecko sięgnie po warzywo. Zachęcaj dziecko do próbowania. Nie musi zjadać całej porcji, ważne aby spróbowało.

Oglądajmy wspólnie z dzieckiem programy kulinarne. Obecnie jest boom na tego typu programy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Może wykorzystasz w kuchni jakiś przepis z programu.

Zachęcaj dziecko aby nadawało nazwy warzywom. Może być "groszek mocy", który dodaje sił i który zjada super bohater naszego dziecka.

Kapitalnym rozwiązaniem jest zupa-krem. W zasadzie każdą zupę można zmiksować. Świetnie się sprawdzi zupa- krem brokułowa, kalafiorowa, dyniowa, marchewkowa. Do zupy dodaj trochę słodkiej śmietanki i groszek ptysiowy. W takiej formie dziecko z pewnością chętniej sięgnie po zupę.

Kiedy Twoje dziecko ciężko choruje, zdrowe odżywianie jest tym bardziej istotne. Organizm walczący z ciężką chorobą, atakowany mnóstwem leków musi mieć siłę do walki. Żadne suplementy nie dostarczą tylu witamin i składników mineralnych co warzywa i owoce. To z pożywienia organizm pobiera najwięcej substancji. Wiele razy już pisałam o tym, jak zdrowe odżywianie wpływa na walkę z chorobą. Jeszcze raz powtórzę " jesteś tym co jesz". Tylko dobrze zbilansowana dieta pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Podczas chemioterapii lepiej podawaj dziecku gotowane warzywa. Surowe mogą podrażnić przewód pokarmowy. Poza tym gotowane są łatwiej trawione.
Oczywiście wszystko zależy od pacjenta i jego stanu ogólnego.
Zanim jednak dasz dziecku surowy owoc czy warzywo, zapytaj lekarza.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CZARNUSZKA - CUDOWNE ZIOŁO NA WSZYSTKO

Nie jest to nowość, ale obecnie powraca do łask. Podobnie jak ostropest plamisty czy czystek coraz więcej osób znów zaprasza ją do swojej kuchni.

Czarnuszka bo o niej mowa, to małe ziarenka, przypominające czarny sezam, odrobinę gorzkawe w smaku. Zastosowanie tej przyprawy jest wszechstronne. A kiedy poczytasz o jej właściwościach z pewnością zaczniesz ją stosować.
Przeczytałam kiedyś, że te niepozorne ziarenka, jak i olej z tej rośliny "leczą wszystko z wyjątkiem śmierci". Coś w tym jest, ponieważ roślina ta pomaga w wielu schorzeniach i przed wieloma potrafi nas ochronić.

Co zatem zawierają te ziarenka, że są takie cudowne ?


różnorodne kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy i inne)fosfolipidy i fitosterolecenne flawonoidy i równie cenne saponinybiałka (osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanyalkaloidy m.in. nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę – rzadkie w świecie roślin)olejek eteryc…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…