piątek, 6 marca 2015

JAK PRZEKONAĆ DZIECKO DO JEDZENIA WARZYW

Przekonać dziecko do jedzenia warzyw to nie lada wyzwanie dla wielu rodziców, szczególnie niejadków, które niechętnie sięgają po nowe smaki. 

Edukację, nazwijmy ją warzywną, należy rozpocząć jak najwcześniej. Wielu rodziców błędnie sądzi iż dietę dziecka należy rozpocząć od słodkiego smaku.
Kiedy rozszerzasz dietę niemowlęcia, pierwszym stałym pokarmem powinno być warzywo. Lekarze zazwyczaj zalecają marchewkę. Ma ona łagodny, delikatny słodkawy smak.

No dobrze, ale co zrobić gdy w domu mamy marudnego i wybrednego kilkulatka? Tutaj zaczynają się się schody. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia :)
Przede wszystkim, to my rodzice musimy dawać dobry przykład. Staraj się jak najczęściej przy dziecku chrupać paprykę, ogórki czy kalarepkę. Być może dziecko z wrodzonej ciekawości będzie chciało spróbować.

Do każdego posiłku podawaj warzywa. Może kiedyś nadejdzie taki dzień w którym dziecko w końcu "coś" skosztuje. Nie zniechęcaj się. Maluch musi spróbować kilka razy zanim się przekona do jakiejś potrawy.

Jeśli masz taką możliwość zabieraj dziecko na zakupy. Zachęcaj aby samo wybrało jakieś warzywo które chciałoby spróbować. Nie narzucaj swojego zdania. Pozwól aby dziecko dotknęło i obejrzało warzywo.

Zachęcaj dziecko do wspólnych przygotowań posiłków. Jeśli nie masz czasu w tygodniu, to może w weekend, kiedy jest więcej czasu i nie trzeba się spieszyć ze śniadaniem. Może dziecko wymyśli kanapkę- kosmitę albo warzywnego bohatera?

Pamiętaj, zawsze miej w domu kilka różnych warzyw. Ważne aby było kolorowo. Kiedy stół pięknie wygląda, jest kolorowy, z większą przyjemnością dziecko sięgnie po warzywo. Zachęcaj dziecko do próbowania. Nie musi zjadać całej porcji, ważne aby spróbowało.

Oglądajmy wspólnie z dzieckiem programy kulinarne. Obecnie jest boom na tego typu programy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Może wykorzystasz w kuchni jakiś przepis z programu.

Zachęcaj dziecko aby nadawało nazwy warzywom. Może być "groszek mocy", który dodaje sił i który zjada super bohater naszego dziecka.

Kapitalnym rozwiązaniem jest zupa-krem. W zasadzie każdą zupę można zmiksować. Świetnie się sprawdzi zupa- krem brokułowa, kalafiorowa, dyniowa, marchewkowa. Do zupy dodaj trochę słodkiej śmietanki i groszek ptysiowy. W takiej formie dziecko z pewnością chętniej sięgnie po zupę.

Kiedy Twoje dziecko ciężko choruje, zdrowe odżywianie jest tym bardziej istotne. Organizm walczący z ciężką chorobą, atakowany mnóstwem leków musi mieć siłę do walki. Żadne suplementy nie dostarczą tylu witamin i składników mineralnych co warzywa i owoce. To z pożywienia organizm pobiera najwięcej substancji. Wiele razy już pisałam o tym, jak zdrowe odżywianie wpływa na walkę z chorobą. Jeszcze raz powtórzę " jesteś tym co jesz". Tylko dobrze zbilansowana dieta pozwoli szybciej wrócić do zdrowia.
Podczas chemioterapii lepiej podawaj dziecku gotowane warzywa. Surowe mogą podrażnić przewód pokarmowy. Poza tym gotowane są łatwiej trawione.
Oczywiście wszystko zależy od pacjenta i jego stanu ogólnego.
Zanim jednak dasz dziecku surowy owoc czy warzywo, zapytaj lekarza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz