Przejdź do głównej zawartości

DOMOWA APTECZKA

HE, HE domowa apteczka...a co to takiego ? Jeszcze kilka lat temu, kiedy byłam bezdzietna w mojej apteczce znajdowały się tabletki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe i woda utleniona. Tak pewnie wygląda apteczka większości ludzi, ludzi nie mających dzieci. Kiedy jednak rodzina się powiększa małe pudełeczko, które pewnie mieściło się w szafce łazienkowej przeobraża się w monstrualną szafę :)

Chciałabym w tym poście uporządkować domowe apteczki. Z doświadczenia wiem, co jest absolutnie niezbędne a czego można się pozbyć aby zbytnio nie zagracać swojej apteczki.

Absolutne must have to :

- środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Większość syropków na gorączkę spełnia te trzy funkcje. I bardzo dobrze, zamiast trzech leków wystarczy jeden. Ta forma leku sprawdza się przy małych dzieciach. Dla starszych maluchów- zwykle od 4 r.ż polecam paracetamol granulat. Lek zamknięty jest w wygodnej saszetce, nie trzeba popijać go wodą i ma łagodny smak truskawkowo-waniliowy. U mnie bardzo dobrze się sprawdza, zważywszy że dziewczyny miały odruch wymiotny na widok lepkiego, mega słodkiego syropu na gorączkę.
Dla całkiem malutkich polecam leki w czopkach. Łatwe w aplikacji, a co najważniejsze bardzo szybko działają.

- termometr, to obowiązkowe narzędzie w domowej apteczce. Obecnie większość osób posiada termometr bezdotykowy. Moja rada - kup również klasyczny elektroniczny.
Termometry bezdotykowe często fałszują wynik. To są bardzo czułe urządzenia, jeśli w pomieszczeniu jest bardzo gorąco, termometr może pokazać zawyżoną temp. Zawsze warto sprawdzić innym, niezależnym.

- woda utleniona lub preparat do dezynfekcji. Gwarantuje, że nie raz się przyda. Dzieci bardzo często doznają różnego rodzaju urazów. Od drobnego otarcia kolana po poważne rany. Dzieci bywają bardzo pomysłowe w swych zabawach co często kończy się krwawo...:)

- plastry opatrunkowe, to najlepsze lekarstwo na każdą ranę. Po przyklejeniu plasterka każda rana goi się w tempie błyskawicy :)

- woda morska, bardzo się przydaje podczas kataru. Kiedy dziecko ma zapchany nosek kilka razy dziennie zapsikaj wodą morską. Nie podrażni śluzówki jak krople a dodatkowo nawilży nosek.

- syrop przeciwkaszlowy, najlepiej taki który jest zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Rodzic może nie rozpoznawać rodzaju kaszlu. Dopóki dziecka nie zobaczy lekarz warto podać taki syrop. 

- lek na biegunkę, np. nifuroksazyd lub smecta które pomogą na dolegliwość, poza tym dostarczą elektrolity aby dziecko się nie odwodniło. Pamiętaj !!! Małe dziecko bardzo szybko może się odwodnić podczas biegunki lub wymiotów. Warto mieć coś zapobiegającego.

- probiotyki, niezbędne przy antybiotykoterapii. Poza tym warto podać przy problemach z brzuszkiem czy potocznie zwanej "jelitówce". Probiotyki korzystnie wpływają na jelita i przewód pokarmowy.

- lek na ból gardła, dla małych dzieci najlepszy będzie w aerozolu, który bez problemu zaaplikujesz dziecku. Dla starszych dzieci odpowiednie będą tabletki do ssania. Najlepiej wybierz takie które w składzie mają substancje przeciwbólowe oraz działają odkażająco. 

- lek rozkurczowy, niezawodny przy bólu brzucha. Obecne leki tego typu szybko przynoszą ulgę. Warto również mieć zioła ( mięta, melisa ). Również pomagają w bólach brzucha.

- środek na oparzenie, niezbędny w domowej apteczce. Zwykle środki są w formie pianki, którą nakłada się na oparzone miejsce. Działa zwykle przeciwbólowo i chłodzi uszkodzona skórę. Oczywiście środki te stosujemy w drobnych ranach. Z większymi oparzeniami trzeba udać się do lekarza.

- lek na uczulenie, jeśli dziecko nie jest alergikiem i nie wymaga specjalnych leków wystarczy calcium które pomaga w drobnych uczuleniach np. po ukąszeniu owada, kiedy występuje reakcja uczuleniowa lub kiedy występuje drobna wysypka np. po środkach do prania. Pamiętaj!!! Jeśli uczulenie utrzymuje się kilka dni mimo stosowania leku lub stan się pogarsza koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

- lek na siniaki i stłuczenia, dzieci niestety mają wrodzoną zdolność do nabijania sobie siniaków. Warto mieć maść która łagodzi ból i przyspiesza gojenie siniaków. Warto również zaopatrzyć się w specjalny kompres, który schłodzony w lodówce będzie świetny na drobne stłuczenia.

- lek przeciwwirusowy, dla małych dzieci w syropie, dla starszych w tabletkach. Kiedy widzimy że dziecko "coś" dopada, jest marudne, pojawia się katar i kaszel warto sięgnąć po taki lek aby zapobiec przeziębieniu czy infekcji wirusowej. Oczywiście jeśli nie widzisz poprawy po kilku dniach, a dziecko gorzej się czuje koniecznie skontaktuj się z pediatrą. Dziecko może mieć zakażenie bakteryjne, gdzie konieczny będzie antybiotyk.

- lek na zapalenie spojówek, warto mieć taki specyfik w postaci kropli, szczególnie kiedy dziecko ma tendencje do tego rodzaju "chorób". Szybko zaaplikowane zatrzyma rozwój bakterii i złagodzi dolegliwości. Zapalenie spojówek to wyjątkowo przykra choroba warto szybko z nią walczyć.

Apteczka którą proponuję jest dla rodziców zdrowych dzieci. My, rodzice dzieci onkologicznych powinniśmy mieć dodatkowo :

- mercaptopuryna, metotreksat, jeśli Twoje dziecko przyjmuje specjalistyczne leki, pamiętaj aby zawsze mieć zapas. Leki te zwykle są na zamówienie, ciężko kupić je "od reki".

- antybiotyk, warto mieć nie otwarte opakowanie. Jeśli coś się dzieje, po konsultacji z lekarzem podajesz. Zwykle tak się dzieje że dzieci chorują w święta, weekendy i dni wolne od pracy. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. PAMIĘTAJ !!! Nigdy nie podawaj antybiotyku bez konsultacji z lekarzem, zawsze świeże opakowanie. Po kuracji nie zużyty antybiotyk wyrzuć do odpowiedniego kosza w aptece. Nie wolno podawać nie wykorzystanych antybiotyków!!!

Wszystkie leki powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Najlepiej w ciemnym, nie nasłonecznionym miejscu.
Raz na pół roku sprawdzaj swoja apteczkę - czy jakiś lek się nie przeterminował, czy nie trzeba czegoś dokupić.
Warto mieć leki pierwszej potrzeby w domu. Dzieci zwykle chorują w najmniej odpowiednim momencie ( chociaż w sumie żaden moment nie jest dobry ). Ważne, aby szybko działać.

Mam nadzieję że moja apteczka pomoże ci uporządkować domowe leki.
Oby jak najrzadziej były potrzebne.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…