Przejdź do głównej zawartości

CO MOŻE JEŚĆ CHORE DZIECKO ?



Jak to zwykle w święta bywa, stoły uginają się od jedzenia. Podczas tych świąt królują jajka z majonezem, sałatki z majonezem i ogólnie dużo majonezu. Poza tym mamy mnóstwo ciężkich, tłustych ciast, zawiesistych zup i jedzenia tyle, że można by wojsko wykarmić.
Co z tego wszystkiego wybrać dla dziecka? Co może zjeść chore dziecko, przyjmujące chemioterapię lub mające problemy z próbami wątrobowymi. Co wybrać spośród wielkanocnych potraw aby smakowało, ale nie zaszkodziło? Co podać dziecku by było zadowolone, ale nie odbiło się to na jego zdrowiu?

Oto kilka podpowiedzi:

CIASTA- wszystko zależy od rodzaju ciasta. Lepiej unikać tłustych, napakowanych kremem i bakaliami mazurków. Jeśli koniecznie chcesz taki rodzaj ciasta podać dziecku, najlepiej upiecz w domu, na kruchym spodzie z domowymi powidłami i odrobiną lukru. Takie ciasto z pewnością nie zaszkodzi.
Dla dziecka świetnym ciastem jest babka drożdżowa. Pamiętaj jedynie aby podawać ciasto dobrze wystudzone, najlepiej z dnia poprzedniego. Świeże ciasto jest bardzo nie wskazane dla chorej wątroby.
Dla dziecka dobrym wyborem będzie również domowy sernik z dobrej jakości sera i bez zbędnych dodatków. Oczywiście sernik jest tylko dla dzieci, które nie są uczulone na laktozę.

ŻUREK Z KIEŁBASĄ- znów wszystko zależy od jakości zupy. Najlepiej ugotować żurek na dobrym zakwasie, najlepiej domowym. 
Zamiast tłustej śmietany zabielić go naturalnym jogurtem i dodać kiełbasę dobrej jakości. Tylko prawdziwa kiełbasa, zrobiona z mięsa będzie odpowiednia dla dziecka. Oczywiście podajemy maluchowi mały kawałek. 
Uważaj również na przyprawy. Dzieci leczone chemioterapią często mają wyczulony smak i zapach na intensywne przyprawy. Uwaga na cebulę, czosnek, pieprz. Dodaj ich niewiele lub w ogóle pomiń.
Polecam domowy żurek.


JAJKA- ciężko wyobrazić sobie święta bez jajek. Wiele można pominąć na wielkanocnym śniadaniu ale nie jajka. Jak podane, będą najlepsze dla dzieci?
Jajka są bardzo wartościowym produktem. Nie eliminuj ich z diety. Dla malucha najlepsze będą jajka na miękko, są lepiej strawne niż te na twardo. Oczywiście dziecko może skosztować jajka na twardo. Najlepiej podaj mu przepiórcze. To małe jajeczko jest bardziej wartościowe od kurzego. Poza tym maluchowi wystarczy takie jajko zamiast kurzego.

DODATKI DO JAJEK- zwykłe jajko nie jest atrakcyjne, jednak zmienia się nie do poznania, gdy dodamy do niego majonez, chrzan, sos musztardowy czy ćwikłę. Co będzie najlepsze dla dziecka? Niestety wszelkie tego typu dodatki nie są wskazane. Majonez i sosy na jego bazie są ciężkostrawne, nie wskazane dla delikatnego przewodu pokarmowego dziecka. Z kolei chrzan czy musztarda są zbyt ostre i intensywne w zapachu. 
Jeśli dziecko koniecznie chce zjeść klasyczne jajko z majonezem, najlepiej wymieszaj łyżkę jogurtu naturalnego z odrobiną majonezu. Jajko podaj z sosem jogurtowym. Dodatkowo możesz dodać jeszcze koperek.

MIĘSNE GALARETKI- to bardzo popularna potrawa na świątecznym stole. W zasadzie nie ma przeciwwskazań aby podać je dzieciom. Wystarczy tylko odpowiednio je przygotować. Najlepiej przygotować je z mięsa z indyka (jest lepsze niż kurczak) i warzyw- marchewki, pietruszki, natki pietruszki. Możesz pominąć ciężkostrawne jajka na twardo i fasolę. Zamiast tego możesz dodać kilka ziarenek kukurydzy lub zielonego groszku. Takie galaretki będą kolorowe i z pewnością spodobają się dziecku. Spróbuj je podać dodatkowo w ciekawej formie a z pewnością będą hitem na stole.


WĘDLINY- oczywiście możesz podać dziecku plasterek szynki, pod warunkiem, że będzie z dobrego źródła, dobrej jakości. Lepiej kupić mniej prawdziwej szynki niż więcej produktu, który szynkę udaje.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest samemu upiec kawałek mięsa. Nie jest to bardzo pracochłonne, a masz pewność, że podajesz produkt najwyższej jakości. Oczywiście dobra pieczeń wyjdzie jedynie z dobrego mięsa.
Pamiętaj również, aby nie doprawiać zbyt intensywnie mięsa. Nie przesadź z solą i wzdymającymi przyprawami. Warto przyprawić majerankiem, tymiankiem czy cząbrem. Te przyprawy pomagają w lepszym trawieniu tłuszczu. Mięso wybieraj chude np. schab czy indyk.

Pamiętaj aby potrawy były kolorowe i ładnie podane. Dla dzieci ważna jest forma podania. Małe babeczki z pewnością będą bardziej atrakcyjne niż duża baba. Jajko zajączek również przyciągnie uwagę dziecka.

Życzę smacznych potraw na stole, pogody w każdym tego słowa znaczeniu, radości spotkania z bliskimi i dużo zdrowia.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes