Przejdź do głównej zawartości

CZY ŻUREK JEST ZDROWY?

Żurek to jedna z klasycznych wielkanocnych potraw. Wyrazisty w smaku, z dodatkiem kiełbasy lub jajka. Pycha. Ale nasuwa się pytanie, czy taka zupa jest zdrowa, odpowiednia dla dzieci?

Wszystko oczywiście zależy od wykorzystanych produktów. Z dobrych składników będzie dobra zupa.
Zacznijmy od początku. Podstawą żuru jest zakwas. Podstawowa wersja to mąka żytnia, woda i czosnek- kiszone przez kilka dni. Oczywiście każdy region ma swój przepis. Jedni dodają zioła i przyprawy, inni mieszają różne rodzaje mąk. Niezależnie od receptury, dobry jest każdy, który jest naturalny, bez zbędnych chemicznych dodatków.

Żurek może być zdrową zupą, odpowiednią nawet dla chorych dzieci, jeśli będzie odpowiednio przygotowany.
Każdy z was ma pewnie swój przepis na tą świąteczną zupę. Ja chcę przedstawić wam moją wersję. Pełną warzyw i przypraw. Aromatyczną i smaczną. Taka zupa nie tylko jest smaczna ale świetnie rozgrzewa i jest bardzo sycąca.
SKŁADNIKI:
- zakwas (robię własny) 300 ml
- łyżka oleju kokosowego
- 200 g dobrej jakości kiełbasy
- cebula
- marchew
- korzeń pietruszki
- 3 pieczarki
- 3 średnie ziemniaki
- 3-4 suszone grzyby np. podgrzybki
- łyżka świeżo tartego korzenia chrzanu
- spora garść koperku lub natki pietruszki
- łyżka majeranku
- łyżeczka czarnuszki
- sól, pieprz
- 200 g gęstego jogurtu
- 4 ząbki czosnku
- 3 litry wody

W dużym garnku rozgrzej olej. Zeszklij na nim posiekaną cebulę oraz pieczarki pokrojone w półplasterki. Kiełbasę pokrój w plasterki i podsmaż razem z cebula i pieczarkami. Ma się lekko zrumienić. Dodaj pokrojone w kostkę marchew, pietruszkę i selera. Chwilę przesmaż i zalej wodą aby warzywa się gotowały.
Dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki.
Suszone grzyby zalej ciepłą wodą i odstaw na bok aby się namoczyły.
Kiedy grzyby się namoczą pokrój je i dodaj do zupy.
Gdy wszystkie warzywa będą miękkie dodaj żur, chrzan, czosnek przeciśnięty przez praskę i przyprawy- majeranek, sól, pieprz i czarnuszkę.
Majeranek przed podaniem rozetrzyj w dłoni, uwolnisz aromat.
Pozwól zupie pogotować się jeszcze kilka minut, aby smaki się połączyły.
Na koniec dopraw jogurtem i ziołami (natką lub koperkiem).
Polecam, bardzo smaczna zupa.
Jeśli chcesz podać zupę małemu dziecku pomiń grzyby w przepisie, a kiełbasę i warzywa drobno pokrój.

Taka zupa jest bardzo dobra. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, dzięki zawartości czosnku. Aby zupa była bardziej sycąca podawaj ją z jajkiem.
SMACZNEGO :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…