Przejdź do głównej zawartości

FASZEROWANA CUKINIA

Lubicie cukinie? Ja uwielbiam. Jest bardzo delikatna w smaku, lekkostrawna i można z niej wyczarować mnóstwo pyszności. Oczywiście cukinia jest bardzo zdrowa. Ceniona jest jako warzywo za swoje właściwości zdrowotne. Cukinie zawierają wiele witamin: A, C, K, witaminy z grupy B, beta-karoten, flawonoidy i sole mineralne- magnez, potas, żelazo, wpływają więc korzystnie na odporność organizmu.
Istotne jest, że warzywo to gromadzi mało metali ciężkich z gleby. Nawet te hodowane na skalę przemysłową też są dobre.
Cukinia w 90% składa się z wody, jest więc warzywem niskokalorycznym (15 kcal w 100 g) i lekkostrawnym. Świetna dla osób dbających o linie. Dzięki zawartości potasu, woda nie jest zatrzymywana w organizmie, a to przekłada się na szybszą utratę wagi.
Spożywanie cukinii pozytywnie wpływa na układ krążenia i pokarmowy, łagodząc objawy nadkwaśności. Jest lekkostrawne, więc nie obciąża chorego układu pokarmowego (szczególnie żołądka, dwunastnicy i wątroby). Warto dodać, iż cukinia przyspiesza przemianę materii.
Wzbogacenie menu w cukinię warto polecić zwłaszcza tym, którzy jedzą dużo mięsa, wędlin, ryb czy serów i słodyczy. Produkty te zakwaszają organizm, co może wywoływać bóle głowy i zmęczenie. Cukinia działa odkwaszająco, przywracając naturalną równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Dania z cukinia warto polecić osobom chorym na cukrzycę. Warzywo ma niewiele węglowodanów i niski indeks glikemiczny- nawet ugotowane. Nie powoduje gwałtownego podniesienia poziomu glukozy we krwi.
Kobiety w ciąży również powinny sięgać po cukinie. Dzięki zawartości kwasu foliowego i jodu zapobiegają powstawaniu wad rozwojowych płodu i wspomagają rozwój dziecka.
Cukinia jest świetna dla wszystkich żyjących w stresie. Zawiera sporo witamin z grupy B, które wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, łagodzą objawy stresu, poprawiają pamięć i koncentrację oraz zapobiegają depresji.



Z racji tego, iż cukinia ma tyle dobroczynnych właściwości proponuję cukinie faszerowane mięsem lub warzywami z dodatkiem sera.
Proponuję dwie wersje- z mięsem i wegetariańskie.

SKŁADNIKI:
- 2 średnie cukinie
- 1/2 kg dobrej jakości mięsa mielonego drobiowego lub wieprzowego
- ulubione warzywa: marchew, papryka, cebula, ogórek, pomidory
- ulubione zioła: tymianek, bazylia, oregano, lubczyk
- 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- ser żółty ok. 10 g
- ser pleśniowy ok. 20 g
- łyżka oliwy

Danie błyskawicznie się przygotowuje a smakuje wybornie. 
Cukinie przekrój na pól, wydrąż pestki. Mięso podsmaż na odrobinie oliwy.



Zdejmij z patelni i podsmaż warzywa. Wymieszaj mięso z warzywami i kaszą jaglaną wcześniej ugotowaną i nafaszeruj przygotowane cukinie.



Jeśli chcesz wersję wegetariańską pomiń mięso i cukinie nafaszeruj samymi warzywami i kaszą. Na koniec dodaj plasterek sera i do piekarnika. Danie zapiekaj ok. 20 min w 180 st.C

Jest to bardzo prosta i smaczna potrawa. Warto korzystać z sezonowych warzyw i przygotowywać je w różnych formach. Faszerować możesz również bakłażana, paprykę, pomidory.



Cukinię w takiej formie możesz podać zarówno na obiad jak i na kolację.
Smacznego!



Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...