Przejdź do głównej zawartości

DOMOWE SPOSOBY NA KASZEL



Teoretycznie wiosna przyszła do nas ładnych kilka dni temu. Niestety tylko teoretycznie. Zamiast ciepłego słonka i śpiewu ptaków za oknem śnieg i temperatura bliska zeru.
Taka pogoda jest idealna do rozwoju wszelkich infekcji. Podczas choroby szczególnie uciążliwy jest kaszel.
Dziś kilka słów na temat łagodzenia męczącego kaszlu.

Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, to raczej jej objaw. Zawsze oczywiście warto sprawdzić u specjalisty, co go wywołało. Najczęściej jest on skutkiem infekcji wirusowej. Śluz, który zawsze znajduje się w oskrzelach, w wyniku stanu zapalnego staje się zbyt gęsty, działa drażniąco i wywołuje odruch męczącego, suchego kaszlu.

W tej sytuacji bardzo ważne jest, żeby rozrzedzić flegmę i ułatwić jej odkrztuszanie. Bardzo pomocne są w tym domowe leki z ziół.


Rośliny, które pomogą zwalczyć dolegliwości:

- babka lancetowata, rozrzedza wydzielinę. Ma właściwości powlekające i łagodzi podrażnienie gardła. Można ją łączyć z innymi roślinami pomagającymi zwalczyć kaszel.

- tymianek, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, działa też rozkurczowo na oskrzela.

- owoc anyżu, jest środkiem wykrztuśnym często stosowanym w mieszankach ziołowych lub w postaci olejku eterycznego.

- porost islandzki polecany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych jako lek osłaniający, łagodzący stany zapalne błon śluzowych gardła i przełyku oraz jako środek przeciwkaszlowy.

- korzeń i liść prawoślazu, ułatwia odkrztuszanie. Poleca się przy drażniącym kaszlu i w stanach zapalnych gardła. Najskuteczniejszy jest w formie syropu.

- liść podbiału, łagodzi stany zapalne dróg oddechowych, działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo i powlekająco. Jest polecany palaczom i osobom starszym, które meczy suchy kaszel.

- liść bluszczu, jest cenionym składnikiem syropów na kaszel. Zmniejsza odruch kaszlu, ponieważ wytwarza w drogach oddechowych ochronny filtr śluzowy. Zawarta w nim hederyna działa rozkurczowo na oskrzela, co ułatwia ich oczyszczanie się.
UWAGA!!! Spożycie dużej ilości bluszczu może spowodować zatrucie. Trzeba uważać, by go nie przedawkować - zarówno w lekach aptecznych, jak i domowych. Dzieciom lepiej podawać wyłącznie apteczne preparaty z bluszczu.

- liście i sok z kapusty, działają przeciwzapalnie. Wspomagają leczenie kaszlu i zapalenia oskrzeli.

- imbir, silnie rozgrzewa, pobudza krążenie krwi, ma właściwości napotne. Polecany przy kaszlu mokrym z białą wydzieliną.

- olejek kamforowy, ma silne właściwości antywirusowe. Działa wykrztuśnie i przeciwbólowo. Jak inne olejki eteryczne można stosować go do nacierania chorych miejsc lub inhalacji.

- olejek eukaliptusowy, rozgrzewa, działa bakteriobójczo i pomaga oczyścić drogi oddechowe.

- olejek rozmarynowy, jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych. Działa stymulująco na wiele narządów, w czasie przeziębienia m.in. ułatwia oddychanie.
UWAGA!!! olejki eteryczne rozcieńcza się w oliwie lub kamforze, by nie poparzyły skóry.

- czosnek, zawiera związki działające podobnie do penicyliny. W razie infekcji z kaszlem pomoże skuteczniej niż cebula.

- chrzan, pomaga zwalczyć dokuczliwy suchy kaszel. Chrzan jest nazywany słowiańskim żeń-szeniem.

- czerwony burak, rozrzedzi wydzielinę, dostarczy wzmacniających witamin i przeciwutleniaczy.



Sprawdzone receptury:

- 1,5 łyżki suszonej babki lancetowatej zalej 1,5 szklanki wrzątku i odstaw pod przykryciem do zaparzenia na 15-20 min. Odcedż i pij małymi porcjami w ciagu dnia.

- Do garnuszka wsyp 2 łyżki suszonego tymianku, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku, 3 łyżki cukru i zalej szklanką wody. Podgrzewaj, aż cukier się roztopi (nie gotuj!). Przecedz. Pij 3x dziennie po 1/3 szklanki.

- Dwie czubate łyżki nasion anyżu zalej szklanka spirytusu i odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Następnie zlej spirytus, a anyż zalej szklanka wódki i znów odstaw na dwa tygodnie. Po tym czasie zlej wódkę i połącz z odlanym wcześniej spirytusem. Dodaj pół szklanki płynnego miodu i wymieszaj. Pij 3 x dziennie po 15-20 kropli w łyżce wody. Nalewka najlepsza jest na suchy kaszel.

- Łyżkę suszonego korzenia prawoślazu zalej szklanką letniej wody. Odstaw na trzy godziny, następnie podgrzej do wrzenia. Przecedz. Po ostudzeniu dodaj po łyżce miodu i soku z cytryny. Pij 1/3 szklanki dziennie.

- Pół szklanki suszonego porostu islandzkiego zalej 300 ml czerwonego wina (może być półsłodkie). Odstaw na 14 dni, następnie przecedz. Pij w razie suchego kaszlu 4-5 razy dziennie po łyżce.

- Łyżkę suchych liści podbiału zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 15 min. Pij po 1/3 szklanki miedzy posiłkami.

- Obierz kawałek świeżego imbiru (ok.3 cm) i zetrzyj na tarce. Zalej szklanką wrzątku, niech naciągnie przez 15 min. Po przestudzeniu odcedz i dodaj łyżkę miodu lub cukru trzcinowego. Pij 3 x dziennie po 1/4 szklanki.

- 30 g grubo pokrojonych liści bluszczu i drugie tyle kwiatów podbiału zalej czystą wódką tak, by pokryła zioła. Zamknij szczelnie naczynie i codziennie nim wstrząsaj. Po miesiącu przecedz i przechowuj w butelce z ciemnego szkła. Zażywaj raz dziennie po pół łyżeczki w razie kaszlu, zapalenia oskrzeli i krtani.

- 40 kropli olejku kamforowego i po 2 krople olejków rozmarynowego oraz eukaliptusowego dokładnie wymieszaj w kieliszku. Mieszanka nacieraj klatkę piersiową i plecy 2 x dziennie.

- Przy zapaleniu oskrzeli i kaszlu wypijaj codziennie po szklance świeżego soku z surowej kapusty z miodem.

- Wyciśnij sok z 10 dag korzeni chrzanu i 15 dag czerwonych buraków. Dodaj szklankę miodu oraz sok z 1 cytryny. Wymieszaj. Pij 4 x dziennie po łyżeczce.

- 4 główki obranego i przeciśniętego przez praskę czosnku zalej połową szklanki płynnego miodu. Wymieszaj. Pij 3 x dziennie po łyżeczce w razie kaszlu, zapalenia oskrzeli i krtani.
kobieta.interia.pl

- dużego buraka zetrzyj na tarce o grubych oczkach, zasyp cukrem. Gotuj na małym ogniu aż puści sok. Przechowuj w lodówce w zamkniętym słoiczku. Podawaj kilka razy dziennie po łyżeczce. Syrop z buraka poza łagodzeniem kaszlu zwiększa odporność organizmu i pomaga w powstawaniu czerwonych krwinek.




 Polecam zioła przy kaszlu. Są naprawdę skuteczne i pomagają na wiele innych dolegliwości. Nasze babki zawsze leczyły się ziołami i tym co wydała ziemia. Warto wrócić do natury.

Komentarze

  1. Przy kaszlu jeśli chodzi o moje dziecko zioła są konieczne. Najbardziej ufam prawoślazowi. Gdy dziecko zaczyna kaszleć podaje mu Dicotuss Baby który zawiera właśnie wyciąg z tej rośliny oraz bluszczu. Jest on na bazie miodu więc w smaku jest bardzo przyjemny. Świetne jest to że oprócz tego że działa na każdy rodzaj kaszlu to można go podać wieczorem czy nawet w nocy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam również grintuss- syrop wyłącznie na bazie ziół, miodu i cukru trzcinowego. Wszystkie składniki pochodzą z upraw ekologicznych. Syrop zarówno na kaszel suchy jak i mokry. Jedyna wada to cena. Za 120 g trzeba zapłacić ok. 20 zł. Jednak mimo ceny polecam. Nie faszerujmy dzieci sztucznymi lekami.

      Usuń
    2. To Dicotuss Baby wychodzi nieco taniej, a skład dość podobny. Także jestem zdania, żeby zwracać uwagę na składniki i unikać szkodliwej chemii. Trzeba pamiętać , że to zaowocuje w przyszłości

      Usuń
  2. Domowe sposoby oczywiście wspomagająco stosuję, ale jednak żeby pozbyć się szybko i skutecznie kaszlu, to biorę przeciwzapalny fosidal, który ma tę zaletę wielką, że nie działa wyłącznie na objawy choroby, ale przede wszystkim na przyczynę

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto stosować domowe sposoby na kaszel, ale nie każdy jest w stanie pić syrop z czosnkiem i cebulą. Ja piję dicotuss z bluszczem i prawoślazem i kaszel mija po kilku dniach

    OdpowiedzUsuń
  4. NIestety domowe sposoby nie zadziałały i właśnie się leczę przeciwzapalnym fosidalem, żeby zapobiec zapaleniu oskrzeli. Jest już lepiej, więc myślę, że nie skończy się antybiotykami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, domowe sposoby czasami zawodzą, ale i tak zawsze się nimi wspieram. Dużo zdrówka dla wszystkich.

      Usuń
  5. Dzięki za ciekawe sposoby. Zawsze na jesień i wiosne stosuję i echinaceę i czarny bez, syrop z mniszka + witaminy na wzmocnienie ale niestety, czasami złapie mnie i tak jakieś choróbsko. Z tym że kiedyś było gorzej i teraz chociaż rzadko choruję. Ale zawsze wracam do naturalnych, domowych sposobów. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja zwykle zaczynam od domowych sposobów. Wiele razy mnie uratowały :)

      Usuń
  6. Nie wiem, jakoś nigdy nie próbowałam domowymi sposobami leczyć przeziębienia i kaszlu. Od dawna już w takich sytuacjach po prostu biorę fosidal przeciwzapalny, żeby złagodzić kaszel i zahamować infekcję przed zejściem na dolne drogi oddechowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedy byłam mała, mama zawsze próbowała zahamować przeziębienie domowymi sposobami. Ja również zawsze mam pod ręką domowe "wyroby". Jeśli jednak po 2-3 dniach nie ma poprawy, bezwzględnie do lekarza. Zdrówka życzę :)

      Usuń
  7. Na pewno trzeba korzystać z takich domowych sposobów, są już znane od wieków :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes