Przejdź do głównej zawartości

JAK NIE STRACIĆ WITAMIN W ŻYWNOŚCI

"Jesteś tym co jesz" to moje motto. Nie raz już o tym pisałam jak ważna jest odpowiednia dieta aby organizm sprawnie funkcjonował.
Aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych musisz kupować dobre produkty, odpowiednio je przyrządzać i przechowywać.
Najlepiej kupuj żywność od sprawdzonych sprzedawców. Takich, którzy również odpowiednio się obchodzą z produktami.
Druga sprawa- odpowiednia obróbka pozwoli na zachowanie witamin i minerałów w twoich potrawach.
Odpowiednie przechowywanie przedłuży świeżość i pozwoli zachować składniki odżywcze.

Dzięki odpowiedniej dawce witamin i minerałów masz piękne, lśniące włosy, zdrowe, mocne paznokcie, prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Poza tym jesteś pełen energii i chęci do życia :)

 Co zrobić, aby zapobiec stratom witamin w żywności

Oto kilka sprawdzonych rad
 • Warzywa i owoce najlepiej gotuj na parze, poza tym, że zatrzymasz cenne składniki w potrawie to jeszcze oszczędzisz czas, gdyż w takim naczyniu zazwyczaj gotujesz kilka produktów równocześnie,
 • Jeżeli gotujesz warzywa w wodzie to gotuj w małej ilości, którą można wykorzystać na sosy lub zupy. Szczególnie produkty zawierające witaminy z grupy B,które są dobrze rozpuszczalne w wodzie. Im więcej użyjesz wody do gotowania tym więcej pozbędziesz się witamin, 
 • Przyrządzaj potrawy jak najkrócej przed podaniem i chroń przed tlenem. Tlen znacznie przyspiesz utratę wit.C, A, D, E,K beta-karotenu. Utlenianie warzyw i owoców często objawia się ich brązowieniem,
 • Mając do wyboru żywność mrożoną i puszkowaną zdecydowanie wybieraj mrożoną, która zawiera o wiele więcej składników mineralnych niż ta w puszkach,
 • Żywność mrożoną gotuj bez rozmrażania, tracisz wtedy mniej witamin
 • Surówki sporządzaj ze świeżo pokrojonych warzyw, w przeciwnym razie tracą witaminy C i z grupy B, 
 • Jeśli to możliwe do sałatek i surówek używaj warzyw ze skórką, pod skórką bowiem kryje się najwięcej witamin. Młode warzywa i owoce nie wymagają obierania. Wystarczy, że dobrze je wyszorujesz pod bieżącą wodą. W skórce jabłka jest 3x więcej wit.C niż w miąższu. Poza tym skórka zawiera cenny błonnik,
 • Używaj naczyń ze stali nierdzewnej. Gotowanie w garnkach miedzianych zubaża potrawy o witaminę C, E, kwas foliowy, 
 • Nie używaj zardzewiałych przyrządów: noży czy tarek. Wit.C w obecności metalu bardzo szybko się utlenia. Używaj narzędzi ze stali nierdzewnej,
 • Kupuj zawsze świeże produkty, a szczególnie warzywa i owoce - tylko taką ilość, którą można zużyć w ciągu kilku dni, 
 • Warzywa strączkowe, makaron, ryż, mąkę przechowywać w ciemnych pojemnikach, gdyż promienie słoneczne niszczą zawartą w nich witaminę B2
 • Makaron, ryż, kasze gotuj zawsze w minimalnej ilości wody i nie przegotowuj,
 • Nie rozgotowuj warzyw- chrupiące są bogate w witaminy i smaczniejsze,
 • Jeśli to możliwe, nie krój warzyw przed gotowaniem, zachowają więcej składników mineralnych,
 • Do produktów zawierających witaminy A,D,E,K dodawaj odrobinę tłuszczu np.oliwy z oliwek. Witaminy te są rozpuszczalne w tłuszczach i lepiej je przyswoisz,
 • Zbyt długie mycie warzyw wypłukuje z nich witaminy B, C. Najlepiej myj je szczoteczką pod bieżącą wodą, 
 • Nie wystawiaj mleka i przetworów mlecznych na działanie promieni słonecznych, gdyż traci witaminy A, D, B2 
 • Przechowuj w lodówce żywność wymagającą chłodzenia (w stałej temperaturze do 4oC), aby zapobiec jej zepsuciu lub zwiędnięciu. Mrożonki trzymaj najlepiej w temperaturze poniżej -18oC. Żywność w puszkach i suszona powinna się znajdować w chłodnym i suchym miejscu.
 • Mięso o delikatnej strukturze i małej zawartości tkanki łącznej lepiej jest grillować lub smażyć. Mięso o dużej zawartości tkanki łącznej można poddawać dłuższym procesom: gotowaniu i duszeniu
 • Zamrożone mięso zawsze rozmrażaj powoli, w warunkach chłodniczych. Po wyjęciu z zamrażalnika przechowuj w lodówce. Jeśli wieczorem wyjmiesz zamrożone mięso, w lodówce do rana powinno się rozmrozić.

 • Warzywo ------ Ilość wody od dna ------ Garnek -------- Czas gotowania

  Szparagi ------------ 5 cm ------------- Pokrywka -------- 10-18 minut 
  Fasola -------------- 5 cm ------------- Pokrywka -------- 16-28 minut 
  Fasolka ------------- 5 cm ------------- Pokrywka -------- 10-20 minut
  Burak ---------------- 2,5 cm ------------ Pokrywka ------- 16-20 minut 
  Botwinka ----------- 2,5 cm ------------ Pokrywka -------- 6 minut 
  Brokuły -------------- 2,5 cm ------------ Pokrywka ------- 12-15 minut 
  Brukselka ---------- 2,5 cm ------------ Pokrywka -------- 6-10 minut 
  Kapusta ------------- 2,5 cm ------------ Pokrywka ------- 10-20 minut 
  Marchew ------------ 2,5 cm ------------ Pokrywka ------- 12-20 minut 
  Kalafior -------------- 2,5 cm ------------ Pokrywka ------- 12-16 minut 
  Kukurydza ---------- 2,5 cm ------------ Pokrywka -------- 4-8 minut 
  Kapusta włoska --- tyle aby przykryć -- Pokrywka ------- 12-16 minut 
  Groszek ------------- tyle, aby przykryć -- Pokrywka ------- 8-13 minut 
  Ziemniak słodki --- tyle, aby przykryć -- Pokrywka ------- 20 minut
  Szpinak -------------- tyle, aby przykryć -- bez pokrywki --- 5 minut
  Pomidory ------------ tyle, aby przykryć -- bez pokrywki --- 8 minut

Przechowywanie żywności w lodówce

Półka górna
W tym miejscu przechowuj dżemy i powidła, a także mleko, kefiry i jogurty. Na niższych półkach, gdzie jest zimniej, zepsują się szybciej. To dlatego, że dobre bakterie kwaszące rozwijają się w wyższej temperaturze, a kiedy jest za zimno - do boju ruszają szkodliwe bakterie gnilne.
Półka środkowa
Chowaj tu produkty o krótkiej trwałości: biały ser, twarożek, pokrojoną wędlinę. Możesz je przetrzymać kilka dni, najlepiej kieruj się terminem przydatności do spożycia podanym na opakowaniu. Wstawiaj tu też domowe potrawy, np. garnek z zupą (ale koniecznie szczelnie przykryty).
Dolne szuflady
Temperatura wynosi tu około 10 stopni Celsjusza i jest wyższa wilgotność, jak w piwniczce. To idealne miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Te mniej trwałe, np. maliny, truskawki, można trzymać dzień lub dwa bez mycia. Sałatę czy szczypiorek nawet kilka dni. Zadbaj, by opakowanie sałaty było nieszczelne. Kiedy brakuje dostępu powietrza, azotany (których może być sporo w młodej sałacie) przekształcają się w niebezpieczne dla nas azotyny. Do dolnych szuflad warto też wkładać sery twarde w pojemnikach. Właśnie tu wspaniale dojrzewają.
Boczne półki
Nadają się do trzymania oleju roślinnego. Najlepiej kup go w szklanym opakowaniu lub przelej do szklanej, ciemnej butelki. Tu też ustawiaj słoiki z przetworami, chrzan, soki w kartonach, butelki z sosami, np. ketchup. Na drzwiach lodówki znajduje się zazwyczaj pojemnik na jajka. Można je przechowywać 2-3 tygodnie, ale niemyte! Skorupka jest pokryta naturalną, specjalną warstwą ochronną, która  nie przepuszcza  drobnoustrojów. Czy wiesz, że temperatura  w nowoczesnej lodówce wcale nie zależy od tego, gdzie jest zamrażalnik, który może być na górze lub na dole.  Zadbaj o to, by jedzenie surowe było oddzielone od gotowego do spożycia. Najlepiej przeznacz na to inne półki.
Mam nadzieję, iż te kilka wskazówek pomoże Ci zdrowo i smacznie gotować.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…