Przejdź do głównej zawartości

DROŻDŻOWE BABECZKI

Bardzo często robię wypieki z ciasta drożdżowego. 
I tu nasuwa się pytanie - czy pieczywo na drożdżach jest zdrowe? Hm...teorii na ten temat jest mnóstwo. Jeść drożdże, czy ich unikać? Zdrowe, czy szkodliwe? Właściwie nie wiadomo o co chodzi w sporze między zwolennikami a przeciwnikami. 
Przeciwnicy drożdży utożsamiają drożdże piekarnicze z drożdżami candida i pieczywo, które zawiera drożdże...wywołuje grzybicę.
Jednak drożdże piekarnicze nie mają absolutnie nic wspólnego z drożdżami candida - nie przechodzą transformacji w grzyby ani nie mają zdolności zasiedlenia ludzkiego przewodu pokarmowego.
Co więcej, drożdże zaliczyłabym do zdrowych produktów. 
Zawierają mnóstwo witamin z grupy B, które korzystnie oddziałują na system nerwowy, łagodząc objawy stresu i psychicznego wyczerpania.
Zawierają również witaminę H, która hamuje siwienie i wypadanie włosów.
Drożdże piekarnicze zawierają związki mineralne : 
- cynk, niezbędny do prawidłowego metabolizmu glukozy i poziomu cukru we krwi,niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego. Ma wpływ na wygląd włosów i pzanokci
- selen, chroni komórki przed deformacją i uszkodzeniami genetycznymi, jest antyoksydantem- opóznia rozwój nowotworów
- fosfor, współuczestniczy w mineralizacji kości i zębów
- chrom, przyspiesza spalanie tłuszczów, hamuje "wilczy apetyt", czuwa nad poziomem cholesterolu, łagodzi bóle głowy, uspokaja
- magnez, stabilizuje funkcję układu nerwowego i usprawnia pracę naszych komórek. Poprawia trawienie.
- żelazo, jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz regeneracji tkanek. Stymuluje odporność, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, redukuje uczucie zmęczenia.
Drożdże są bogatym zródłem kwasu pantotenowego, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów. Przyspiesza gojenie ran, uczestniczy w regeneracji tkanek.
Tak więc nic więcej nie trzeba dodawać- pieczemy drożdżowe babeczki. Poza tym ciasto drożdżowe jest najbardziej dietetycznym ciastem, jest również lekkostrawne- świetne dla dzieci.

PRZEPIS ( na 12 sztuk)

- 30 g drożdży
- łyżeczka cukru
- 450 g mąki ( pszenna, pełnoziarnista pszenna, kukurydziana - w równych proporcjach)
- 250 ml mleka
- jajko
- szczypta soli
- łyżeczka kurkumy
- 120 g miodu płynnego
- 80 g masła
- garść żurawiny lub rodzynek

Z drożdży, cukru ,łyżki mąki i odrobiny ciepłego mleka zrób zaczyn.
Wyrośnięty dodaj do przesianych mąk z solą. Dodaj jajko, miód, mleko, przestudzone roztopione masło, żurawinę.
Zagnieć elastyczne ciasto, oprósz mąką i zostaw do wyrośnięcia ok 1h.
Przegnieć jeszcze raz i nakładaj do formy do mufinek, najlepiej użyj papierowych papilotek.

Dzięki mące kukurydzianej i kurkumie ciasto będzie miało ładny żółty kolor. Można wówczas ograniczyć ilość jajek a co za tym idzie kaloryczność ciasta.

Babeczki pieczemy 20 min. w 180 st. C

Po upieczeniu pozostaw do wystygnięcia a następnie pozwól dziecku kreatywnie się rozwijać. Gwarantuję - dziecko będzie zachwycone fantazyjnym ozdabianiem mufinek :)

Nie ma nic lepszego niż własnoręczne zdobienie. Frajda dla dużych i małych. Nie przejmuj się jeśli coś nie wyjdzie. Będzie bardziej artystycznie :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…