Przejdź do głównej zawartości

DROŻDŻOWE BABECZKI

Bardzo często robię wypieki z ciasta drożdżowego. 
I tu nasuwa się pytanie - czy pieczywo na drożdżach jest zdrowe? Hm...teorii na ten temat jest mnóstwo. Jeść drożdże, czy ich unikać? Zdrowe, czy szkodliwe? Właściwie nie wiadomo o co chodzi w sporze między zwolennikami a przeciwnikami. 
Przeciwnicy drożdży utożsamiają drożdże piekarnicze z drożdżami candida i pieczywo, które zawiera drożdże...wywołuje grzybicę.
Jednak drożdże piekarnicze nie mają absolutnie nic wspólnego z drożdżami candida - nie przechodzą transformacji w grzyby ani nie mają zdolności zasiedlenia ludzkiego przewodu pokarmowego.
Co więcej, drożdże zaliczyłabym do zdrowych produktów. 
Zawierają mnóstwo witamin z grupy B, które korzystnie oddziałują na system nerwowy, łagodząc objawy stresu i psychicznego wyczerpania.
Zawierają również witaminę H, która hamuje siwienie i wypadanie włosów.
Drożdże piekarnicze zawierają związki mineralne : 
- cynk, niezbędny do prawidłowego metabolizmu glukozy i poziomu cukru we krwi,niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego. Ma wpływ na wygląd włosów i pzanokci
- selen, chroni komórki przed deformacją i uszkodzeniami genetycznymi, jest antyoksydantem- opóznia rozwój nowotworów
- fosfor, współuczestniczy w mineralizacji kości i zębów
- chrom, przyspiesza spalanie tłuszczów, hamuje "wilczy apetyt", czuwa nad poziomem cholesterolu, łagodzi bóle głowy, uspokaja
- magnez, stabilizuje funkcję układu nerwowego i usprawnia pracę naszych komórek. Poprawia trawienie.
- żelazo, jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz regeneracji tkanek. Stymuluje odporność, wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, redukuje uczucie zmęczenia.
Drożdże są bogatym zródłem kwasu pantotenowego, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów. Przyspiesza gojenie ran, uczestniczy w regeneracji tkanek.
Tak więc nic więcej nie trzeba dodawać- pieczemy drożdżowe babeczki. Poza tym ciasto drożdżowe jest najbardziej dietetycznym ciastem, jest również lekkostrawne- świetne dla dzieci.

PRZEPIS ( na 12 sztuk)

- 30 g drożdży
- łyżeczka cukru
- 450 g mąki ( pszenna, pełnoziarnista pszenna, kukurydziana - w równych proporcjach)
- 250 ml mleka
- jajko
- szczypta soli
- łyżeczka kurkumy
- 120 g miodu płynnego
- 80 g masła
- garść żurawiny lub rodzynek

Z drożdży, cukru ,łyżki mąki i odrobiny ciepłego mleka zrób zaczyn.
Wyrośnięty dodaj do przesianych mąk z solą. Dodaj jajko, miód, mleko, przestudzone roztopione masło, żurawinę.
Zagnieć elastyczne ciasto, oprósz mąką i zostaw do wyrośnięcia ok 1h.
Przegnieć jeszcze raz i nakładaj do formy do mufinek, najlepiej użyj papierowych papilotek.

Dzięki mące kukurydzianej i kurkumie ciasto będzie miało ładny żółty kolor. Można wówczas ograniczyć ilość jajek a co za tym idzie kaloryczność ciasta.

Babeczki pieczemy 20 min. w 180 st. C

Po upieczeniu pozostaw do wystygnięcia a następnie pozwól dziecku kreatywnie się rozwijać. Gwarantuję - dziecko będzie zachwycone fantazyjnym ozdabianiem mufinek :)









Nie ma nic lepszego niż własnoręczne zdobienie. Frajda dla dużych i małych. Nie przejmuj się jeśli coś nie wyjdzie. Będzie bardziej artystycznie :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes