Przejdź do głównej zawartości

MOJA BOTWINKA



Jest wiele powodów dla których kocham wiosnę. Jest ciepło, słońce coraz mocniej grzeje, ptaki ćwierkają. Najbardziej jednak lubię świeże, młode warzywa i owoce które pojawiają się właśnie wiosną.

Jednym z moich faworytów są młode buraczki - botwinka. O buraku i jego cudownych właściwościach nie raz już pisałam. Botwinka jest tym bardziej cenna, iż wykorzystuję zarówno małe buraczki jak i świeże, chrupiące listki.Dziś chciałabym przedstawić moją wersję jednej z moich ulubionych zup.

SKŁADNIKI :
- pęczek botwinki
- marchew, pietruszka, kawałek selera
- 2 ziemniaki
- kawałek pora, liść laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego
- wołowina dobrej jakości ok. 300 g
- łyżka serka mascarpone, łyżka jogurtu greckiego
- łyżka natki pietruszki i koperku

Zaczynam od zrobienia wywaru mięsnego. Wkładam oczyszczoną wołowinę do garnka z zimna wodą, dodaję liść laurowy, ziele angielskie i gotuję ok godziny. Dobre mięso po tym czasie powinno być miękkie. Następnie warzywa pokrojone w kostkę ( marchew, seler, pietruszka, ziemniaki, botwinka, por). Gotuję kilka minut. Dorzucam kilka drobno pokrojonych liści botwinki i jeszcze chwilkę gotuję. Warzywa maja być al dente. Nie chcę aby się rozgotowały. Na koniec doprawiam serkiem wymieszanym z jogurtem i posypuje zieleniną. Zupę solę i pieprzę dopiero po ugotowaniu. Botwinka ma w sobie tyle smaku że nie potrzebuje wiele soli. Serek mascarpone doda zupie delikatności i słodkawego, kremowego smaku.
Wołowinę kroję w mniejsze kawałki i dorzucam z powrotem do zupy. W dzisiejszym przepisie wołowinę odkładam na pózniej. Wykorzystam ją do sałatki. Podobnie listki botwinki. Te, które zostaną dodam również do sałatki.




W kilka minut (nie licząc gotowania mięsa ) mam pyszną, kremową zupę.






Możemy dodatkowo posypać kiełkami np. brokuła. To mega bomba witaminowa. Warto jeść kiełki codziennie.



Kiełki brokuła zawierają sulforafan. Jest to substancja, której działanie zapobiega powstawaniu zmian nowotworowych. Zawierają także znaczną ilość naturalnego błonnika oraz witamin A, C, E, H i z grupy B.
Ich spożywanie pomaga obniżyć ciśnienie krwi a także zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób układu krwionośnego i udarów mózgu.

Zupy to takie cudowne dania do których możemy w zasadzie wszystko dodać. Szczególnie polecam dla dzieci. To kopalnia witamin i składników mineralnych. Jeśli twoje dziecko stroi talerz wszystkim co znajdzie w środku możesz podawać zupy w formie kremu. Zmiksuj wszystko na gładką masę, dodaj kilka grzanek lub groszków ptysiowych a zupa od razu stanie się bardziej atrakcyjna dla niejadka.

POLECAM :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes