Przejdź do głównej zawartości

WIOSNA, ACH TO TY :)

Czekaliśmy na nią wiele miesięcy, w końcu przyszła. Upragniona, wyczekana, kochana- WIOSNA. 
To chyba najlepsza pora roku. Przyroda budzi się do życia, jest ciepło, słonecznie, dni dłuższe. Uwielbiam to.
Wiosna to również taki czas, gdy wielu z nas chciałoby zmienić nawyki żywieniowe, odżywiać się zdrowo i lżej. Zgubić kilka kilogramów, przy okazji.
To dobry moment aby napisać o nowej piramidzie żywienia, która jest równie świeża jak tegoroczna wiosna.
Nowa piramida obowiązuje w Polsce od 20 stycznia 2016 r. Jest, można by powiedzieć, jak świeże bułeczki.
Obecna piramida zastąpiła piramidę z 2009 r. Jest w niej wiele zmian.


źródło: allforbody.com

Jak widzisz, najbardziej rzuca się w oczy jedna zmiana- RUCH. Tak moi drodzy, aby być zdrowym i cieszyć się dobrym samopoczuciem sama dieta to za mało. Koniecznie trzeba do naszego codziennego życia włączyć ruch.
I wcale nie trzeba ćwiczyć wyczynowo. Ruch to również spacer, jazda na rowerze czy zabawy z psem na świeżym powietrzu. Możliwości jest mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Inną, ważną zmianą jest "awans" warzyw i owoców w piramidzie. Wcześniej to miejsce zajmowały produkty zbożowe. Jednak coraz więcej badań pokazuje, że to właśnie owoce i warzywa dostarczają składników mineralnych, witamin i polifenoli, które działają antynowotworowo. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Warzywa 3/4 zjadanych produktów, owoce 1/4.

Wcześniej w piramidzie nie uwzględniano ziół. Teraz zioła są ważnym składnikiem diety. Nie tylko poprawiają smak potraw ale przede wszystkim dostarczają wielu składników mineralnych. Poza tym używając większej ilości ziół, zmniejszamy użycie soli, której używamy zdecydowanie za dużo.

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie. Osoba dorosła powinna wypijać co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Najlepsza jest woda, lekkie herbatki czy domowe kompoty- niskosłodzone.

Ważne!!!
Pamiętaj, że osoby z rozpoznanymi chorobami (nowotwór, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie) wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych.

            ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
                   wg. Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie


1. Spożywaj regularne posiłki. W ciągu dnia powinno być 4-5 posiłków spożywanych co 3-4 godziny.

2. Do każdego posiłku staraj się spożywać warzywa i owoce. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 warzyw, 1/4 owoców.

3. Do diety włącz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Codziennie spożywaj nabiał- mleko, kefir, jogurt, maślankę. Dorosła osoba powinna wypijać dwie szklanki mleka lub zamieniać je na inne produkty nabiałowe. 

5. Ogranicz spożycie mięsa- zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów. Zamiast tego wybieraj ryby i nasiona roślin strączkowych.

6. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.

7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.

8. Postaraj się ograniczyć spożywanie soli i wybieraj produkty z niską zawartością soli. Używaj więcej ziół.

9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.

10. Unikaj alkoholu.


źródło: izz.waw.pl



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes