Przejdź do głównej zawartości

WIOSNA, ACH TO TY :)

Czekaliśmy na nią wiele miesięcy, w końcu przyszła. Upragniona, wyczekana, kochana- WIOSNA. 
To chyba najlepsza pora roku. Przyroda budzi się do życia, jest ciepło, słonecznie, dni dłuższe. Uwielbiam to.
Wiosna to również taki czas, gdy wielu z nas chciałoby zmienić nawyki żywieniowe, odżywiać się zdrowo i lżej. Zgubić kilka kilogramów, przy okazji.
To dobry moment aby napisać o nowej piramidzie żywienia, która jest równie świeża jak tegoroczna wiosna.
Nowa piramida obowiązuje w Polsce od 20 stycznia 2016 r. Jest, można by powiedzieć, jak świeże bułeczki.
Obecna piramida zastąpiła piramidę z 2009 r. Jest w niej wiele zmian.


źródło: allforbody.com

Jak widzisz, najbardziej rzuca się w oczy jedna zmiana- RUCH. Tak moi drodzy, aby być zdrowym i cieszyć się dobrym samopoczuciem sama dieta to za mało. Koniecznie trzeba do naszego codziennego życia włączyć ruch.
I wcale nie trzeba ćwiczyć wyczynowo. Ruch to również spacer, jazda na rowerze czy zabawy z psem na świeżym powietrzu. Możliwości jest mnóstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Inną, ważną zmianą jest "awans" warzyw i owoców w piramidzie. Wcześniej to miejsce zajmowały produkty zbożowe. Jednak coraz więcej badań pokazuje, że to właśnie owoce i warzywa dostarczają składników mineralnych, witamin i polifenoli, które działają antynowotworowo. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego co jemy. Warzywa 3/4 zjadanych produktów, owoce 1/4.

Wcześniej w piramidzie nie uwzględniano ziół. Teraz zioła są ważnym składnikiem diety. Nie tylko poprawiają smak potraw ale przede wszystkim dostarczają wielu składników mineralnych. Poza tym używając większej ilości ziół, zmniejszamy użycie soli, której używamy zdecydowanie za dużo.

Ważne jest również odpowiednie nawadnianie. Osoba dorosła powinna wypijać co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Najlepsza jest woda, lekkie herbatki czy domowe kompoty- niskosłodzone.

Ważne!!!
Pamiętaj, że osoby z rozpoznanymi chorobami (nowotwór, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie) wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych.

            ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA
                   wg. Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie


1. Spożywaj regularne posiłki. W ciągu dnia powinno być 4-5 posiłków spożywanych co 3-4 godziny.

2. Do każdego posiłku staraj się spożywać warzywa i owoce. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 warzyw, 1/4 owoców.

3. Do diety włącz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Codziennie spożywaj nabiał- mleko, kefir, jogurt, maślankę. Dorosła osoba powinna wypijać dwie szklanki mleka lub zamieniać je na inne produkty nabiałowe. 

5. Ogranicz spożycie mięsa- zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów. Zamiast tego wybieraj ryby i nasiona roślin strączkowych.

6. Ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.

7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy. Zastępuj je owocami i orzechami.

8. Postaraj się ograniczyć spożywanie soli i wybieraj produkty z niską zawartością soli. Używaj więcej ziół.

9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.

10. Unikaj alkoholu.


źródło: izz.waw.plKomentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…