Przejdź do głównej zawartości

JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ SIĘ PO CHEMIOTERAPII ?


Wiele razy pisałam o diecie podczas choroby nowotworowej, dzieliłam się z Wami moimi doświadczeniami i sprawdzonymi przepisami. Doradzałam i odpowiadałam na Wasze pytania.
W tym poście chciałabym zająć się dietą po leczeniu :) Wierzę w to bardzo, bardzo mocno, że Wasze dzieci zakończyły ciężkie leczenie szpitalne i są na dobrej drodze do zdrowia. Oczywiście ta droga jest jeszcze długa, ale najgorsze za Wami. Teraz trzeba zrobić wszystko by dziecko nabierało sił po chorobie i wróciło do "normalnego" życia.
W drodze tej niewątpliwie pomoże wam zdrowe odżywianie i prawidłowo zbilansowana dieta.

Jeśli dziecko było leczone chemioterapią, jej działanie nie zakończy się wraz z ostatnim wlewem. Chemioterapia jest jednym z najbardziej toksycznych "leków" podczas leczenia chorób nowotworowych. Niestety, leczenie to nie odróżnia komórek chorych od zdrowych, zabija wszystkie, a toksyny krążą w organizmie jeszcze długo. Organizm musi się napracować aby pozbyć się substancji toksycznych, które były użyte do walki z rakiem. 

Toksyny zwykle zbierają się w wątrobie i nerkach i o te narządy szczególnie trzeba zadbać. U zdrowego człowieka, nie ma problemu, organizm sam się oczyszcza z codziennych toksyn bez zbędnej naszej pomocy. Niestety u osób osłabionych ciężką chorobą organizm sam może sobie nie poradzić i należy go wspomóc różnymi naturalnymi metodami.

Najprostszym sposobem jest picie dużej ilości wody. Dziecko powinno wypijać co najmniej litr wody dziennie. Woda to najlepszy sprzymierzeniec wątroby. 

Bardzo skutecznym sposobem jest włączenie do diety ostropestu plamistego, pospolitej rośliny, która zyskuje zwolenników na całym świecie. Zioło można stosować w formie ziarenek bądź sproszkowany dodając do wielu potraw lub w formie oleju. Nie ma większych problemów aby kupić olej z ostropestu.
Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ostropest plamisty swoje cudowne, zdrowotne właściwości zawdzięcza sylimarynie. Substancja ta chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
Ponadto obniża stężenie bilirubiny we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT- parametry biochemiczne oceniające kondycję wątroby. 
Ostropest chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami m.in cytostatykami właśnie.
Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu- białka, w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.

W diecie oczyszczającej nie powinno zabraknąć roślin strączkowych (ale z umiarem, gdyż mogą działać wzdymająco), warzyw i owoców,które dzięki dużej zawartości błonnika świetnie oczyszczają organizm.
Unikaj natomiast: 
- żywności w puszkach, konserw mięsnych, rybnych i warzywnych
- ogranicz cukier rafinowany (najlepiej byłoby w ogóle go wyeliminować, ale wiem, że to trudne w przypadku dzieci), 
- tłuste mięsa, tłuszcze zwierzęce (smalec),  
- sól i ostre przyprawy: ocet, chili, musztarda, pieprz,
- tłuste zupy
- placki ziemniaczane, fasolka po bretońsku, krokiety, pizza, bigos, hamburgery, chipsy.

Warto wprowadzić napary z pokrzywy, krwawnika, skrzypu, szałwii. Zioła warto latem zbierać samemu i suszyć a następnie przechowywać w szklanych słoikach. Ziołowe herbatki nie tylko pomagają usuwać toksyny ale również regenerują wiele organów, w tym bardzo wyczerpany układ krwionośny.

Przede wszystkim jednak warto do diety włączyć warzywa i owoce. Są one bombą witaminową, zawierają również antyoksydanty, flawonoidy, likopen, beta-karoten, luteinę i składniki mineralne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj oraz tutaj
Mimo, iż o czosnku już pisałam, nie mogę nie wspomnieć o nim i w tym poście.

Czosnek ma silne antyrakowe działanie. Ogranicza dopływ krwi do guzów nowotworowych. Aby jednak czosnek spełniał swoją funkcję musisz stosować świeży, nie w postaci tabletek z apteki.
W czosnku znajduje się silna substancja allicyna, o której już wielokrotnie wspominałam. Związek ten zwalcza wirusy, bakterie, grzyby, drożdże. 
Allicyna pomaga zapobiegać zakażeniom, wzmacnia siły obronne organizmu, hamuje rozwój wielu nowotworów. 
Czosnek jest doskonałym i bardzo silnym środkiem neutralizującym wolne rodniki. Wzmacnia system immunologiczny.

Chemioterapia niszczy naturalna florę jelit dlatego warto przyjmować probiotyki. Nie koniecznie jednak od razu musisz pędzić do apteki. Wystarczy codziennie wypić kefir lub zjeść jogurt naturalny a stan jelit z pewnością się poprawi. Pamiętaj również, że to od stanu jelit zależy odporność organizmu. Warto więc o nie dbać. 

Poza warzywami i owocami bogatymi w witaminy, dieta powinna zawierać białko- budulec organizmu. Wskazane jest białko zarówno zwierzęce jak i roślinne. 
Zwierzęce to chude mięso, serki, twarogi, kefir, jajka, ryby.
Roślinne to drobne kasze, ryż, soczewica.
Muszę wspomnieć o rybach morskich, które poza dobrze przyswajalnym białkiem dostarczają cennych kwasów OMEGA-3. Kwasy te pomagają w szybszej regeneracji organizmu po tak wyczerpującym leczeniu.

Poza białkiem w diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów, aby organizm miał z czego czerpać energię. Wskazane jest jasne pieczywo, sucharki, biszkopty, drobne makarony, drobne kasze, ryż.

Tłuszcz, bardzo ważny składnik diety, powinien być dostarczany w postaci masła i tłuszczów roślinnych- oleju rzepakowego, oliwy z oliwek.

Pamiętaj, wszystkie potrawy powinny być kolorowe, ładnie podane i apetyczne. Wszystko przygotowane ze świeżych produktów, najlepiej tuż przed podaniem. Wszystko musi być z produktów dobrej jakości, z pewnego źródła.
Jednak czasami pozwól dziecku na małe, kulinarne szaleństwo. Nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu wybierzecie się na pizzę. 

Życzę dużo zdrowia i samych zdrowych pyszności :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…