Przejdź do głównej zawartości

PYSZNE I ZDROWE KOKTAJLEWczorajszy dzień był bardzo owocowy i warzywny a to za sprawą warsztatów kulinarnych, które zorganizowała Fundacja ING, a dokładniej mówiąc pracownicy ING Bank Śląski przy wsparciu Fundacji ING.
Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach dzieląc się pomysłami z dziećmi i rodzicami.
Na warsztatach było pysznie za sprawą pachnących, świeżych koktajli warzywno-owocowych.
Nasze propozycje smakowały zarówno dzieciom jak i dorosłym z chorzowskiego i zabrzańskiego oddziału onkologii dziecięcej.

Na prośbę rodziców zamieszczam kilka przepisów na koktajle. 

Największym powodzeniem cieszył się "karaibski" koktajl rodem z Piratów z Karaibów :)
Pierwsza propozycja:
- banan
- 1/4 świeżego ananasa
- puszka mleka kokosowego (zamiast mleka w puszce możesz w prosty sposób przygotować je w domu- wkrótce przepis)
- 1/2 łodygi selera naciowego

Druga propozycja:
- garść czerwonych, dojrzałych winogron
- kiwi
- 1/2 dojrzałego mango
- szklanka świeżo wyciskanego soku pomarańczowego (w ostateczności możesz zastąpić świeży sok, sokiem z kartonu)
- garść jarmużu lub szpinaku
- pestki z 1/2 granata
Podobną wersję możesz przygotować, dodając zamiast soku kefir lub jogurt naturalny

Trzecia propozycja:
- garść szpinaku
- garść jarmużu
- banan
- pomarańcza
- sok z 1/2 cytryny
Dodatkowo możesz dodać miód, jeśli dziecko lubi bardzo słodkie koktajle. Myślę jednak, że banan jest wystarczająco słodki.

Czwarta propozycja:
- pomarańcza
- 1/2 dojrzałego mango
- banan
- pół pęczka natki pietruszki
- sok z 1/2 cytryny
- 200 ml wody niegazowanej lub przegotowanej

Tym razem były to dość "egzotyczne" koktajle. Warto spróbować.
Polecam również eksperymentować z naszymi, polskimi owocami i warzywami. Nie bój się nowych połączeń smakowych. Jesienią warto korzystać z jabłek, gruszek, śliwek, dyni, marchewki- nasze produkty są równie smaczne i pełne witamin.

Jeszcze trochę wspomnień z tego owocnego dnia :)

Jeśli masz pytania i chcesz poznać więcej przepisów napisz do mnie :)

Smacznego eksperymentowania!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CZARNUSZKA - CUDOWNE ZIOŁO NA WSZYSTKO

Nie jest to nowość, ale obecnie powraca do łask. Podobnie jak ostropest plamisty czy czystek coraz więcej osób znów zaprasza ją do swojej kuchni.

Czarnuszka bo o niej mowa, to małe ziarenka, przypominające czarny sezam, odrobinę gorzkawe w smaku. Zastosowanie tej przyprawy jest wszechstronne. A kiedy poczytasz o jej właściwościach z pewnością zaczniesz ją stosować.
Przeczytałam kiedyś, że te niepozorne ziarenka, jak i olej z tej rośliny "leczą wszystko z wyjątkiem śmierci". Coś w tym jest, ponieważ roślina ta pomaga w wielu schorzeniach i przed wieloma potrafi nas ochronić.

Co zatem zawierają te ziarenka, że są takie cudowne ?


różnorodne kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy i inne)fosfolipidy i fitosterolecenne flawonoidy i równie cenne saponinybiałka (osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanyalkaloidy m.in. nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę – rzadkie w świecie roślin)olejek eteryc…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…