Przejdź do głównej zawartości

PYSZNE I ZDROWE KOKTAJLEWczorajszy dzień był bardzo owocowy i warzywny a to za sprawą warsztatów kulinarnych, które zorganizowała Fundacja ING, a dokładniej mówiąc pracownicy ING Bank Śląski przy wsparciu Fundacji ING.
Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach dzieląc się pomysłami z dziećmi i rodzicami.
Na warsztatach było pysznie za sprawą pachnących, świeżych koktajli warzywno-owocowych.
Nasze propozycje smakowały zarówno dzieciom jak i dorosłym z chorzowskiego i zabrzańskiego oddziału onkologii dziecięcej.

Na prośbę rodziców zamieszczam kilka przepisów na koktajle. 

Największym powodzeniem cieszył się "karaibski" koktajl rodem z Piratów z Karaibów :)
Pierwsza propozycja:
- banan
- 1/4 świeżego ananasa
- puszka mleka kokosowego (zamiast mleka w puszce możesz w prosty sposób przygotować je w domu- wkrótce przepis)
- 1/2 łodygi selera naciowego

Druga propozycja:
- garść czerwonych, dojrzałych winogron
- kiwi
- 1/2 dojrzałego mango
- szklanka świeżo wyciskanego soku pomarańczowego (w ostateczności możesz zastąpić świeży sok, sokiem z kartonu)
- garść jarmużu lub szpinaku
- pestki z 1/2 granata
Podobną wersję możesz przygotować, dodając zamiast soku kefir lub jogurt naturalny

Trzecia propozycja:
- garść szpinaku
- garść jarmużu
- banan
- pomarańcza
- sok z 1/2 cytryny
Dodatkowo możesz dodać miód, jeśli dziecko lubi bardzo słodkie koktajle. Myślę jednak, że banan jest wystarczająco słodki.

Czwarta propozycja:
- pomarańcza
- 1/2 dojrzałego mango
- banan
- pół pęczka natki pietruszki
- sok z 1/2 cytryny
- 200 ml wody niegazowanej lub przegotowanej

Tym razem były to dość "egzotyczne" koktajle. Warto spróbować.
Polecam również eksperymentować z naszymi, polskimi owocami i warzywami. Nie bój się nowych połączeń smakowych. Jesienią warto korzystać z jabłek, gruszek, śliwek, dyni, marchewki- nasze produkty są równie smaczne i pełne witamin.

Jeszcze trochę wspomnień z tego owocnego dnia :)

Jeśli masz pytania i chcesz poznać więcej przepisów napisz do mnie :)

Smacznego eksperymentowania!!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…