Przejdź do głównej zawartości

POMIDOROWY MIESIĄC


Sierpień i wrzesień to pomidorowe miesiące. W tym okresie są one najsmaczniejsze i najtańsze. Grzechem byłoby nie skorzystać z tych pachnących słońcem smakołyków i nie przygotować jakiś pyszności.

Pomidory to wyjątkowe warzywo, a w zasadzie owoc. Zawierają likopen, czyli najsilniejszy antyutleniacz z rodziny karetonoidów. Co ważne, nie ginie on pod wpływem wysokiej temperatury a wręcz przeciwnie, po przetworzeniu jest go 2-3 razy więcej niż w świeżych pomidorach. Likopen zawarty w tych pysznych owocach opóźnia procesy starzenia, ponieważ neutralizuje wolne rodniki.
Pomidory są pomocne również w walce z miażdżycą, otyłością, działają moczopędnie, wspomagają trawienie i odporność, poprawiają pracę układu nerwowego dzięki zawartości bromu.

Jak widzisz pomidor powinien królować na naszych stołach, nie tylko w formie sałatki ale również przetworzony bo jest bardzo wartościowy.

Idąc za ciosem w domowym przetwórstwie, postanowiłam w słoikach pozamykać dojrzałe, smaczne pomidory.



Po pierwsze- sos pomidorowy. Uniwersalny do wielu dań. Niezastąpiony do makaronu, pizzy, zupy pomidorowej, mięsa.

Po drugie- kiszone pomidory. Tak, tak. Kiszone pomidory są genialne w smaku- kwaśne a jednocześnie słodkie. Z jednej strony ostre dzięki papryczce chili, z drugiej strony pachnące ziołami. Jeśli nie znasz, koniecznie spróbuj.

Zacznę od sosu, który jest banalny w przygotowaniu. Wystarczą pyszne, dojrzałe pomidory, odrobina soli i cukru i tyle.
Pomidory na początek musisz sparzyć aby pozbyć się skórki. Oczywiście możesz dusić pomidory ze skórą, ale ja nie znoszę w sosie skórek z pomidorów.
Następnie musisz pokroić pomidory. Nie ma znaczenia jak je pokroisz i tak rozpadną się podczas duszenia. Gdy garnek jest pełny, doprowadzasz do wrzenia a następnie gotujesz na małym ogniu aż pomidory się rozpadną. 
Możesz sobie ułatwić zadanie i zblendować pomidory a następnie gotować do momentu aż odparuje nadmiar wody i powstanie gęsty sos. Na koniec musisz odrobinę posolić i posłodzić, ot...cała filozofia.
Ja dodatkowo przecieram jeszcze sos przez gęste sito aby pozbyć się pestek.
Sosu celowo nie doprawiam, ponieważ taka podstawowa baza będzie świetna do wielu dań. Możesz później dodać czosnek lub zioła lub suszone pomidory. Wszystko zależy od tego do czego sos będziesz wykorzystywać.

Na 5 kg pomidorów dodałam łyżkę soli i łyżeczkę cukru.



A teraz kiszone pomidory.
Musicie uwierzyć mi na słowo- najlepsza zupa jaką w życiu jadłam to właśnie ta z kiszonych pomidorów.Kwaskowata a jednocześnie słodka, delikatnie ostra a jednak kremowa. Powiem krótko- REWELACJA !!!

Nie będę dłużej się rozpisywać. Podam po prostu przepis abyście sami również mogli przygotować te pyszności. Jeśli choć raz spróbujesz takich pomidorów, zapomnisz o koncentratach do zupy :)

A zatem potrzebujesz:
- 3 kg pomidorów ( ja kisiłam w wielkim 5 litrowym słoju )
- zestaw taki jak do kiszenia ogórków (koper, chrzan, czosnek, gorczyca i oczywiście sól)
- dużo czosnku, ja dodałam ok. 12 ząbków
- 2 płaskie łyżeczki soli niejodowanej na litr wody. Ja potrzebowałam ok. 2 litry wody.
- możesz dodać do smaku jeszcze papryczki chilli. Ja dodałam trzy duże.

Do kiszenia pomidorów najlepiej wykorzystać małe, twarde i mięsiste. Polecam odmianę LIMA- one takie właśnie są.

Na spód słoika dajemy koper,kilka ząbków czosnku, trochę przypraw. Następnie układamy ciasno pomidory, dodajemy resztę przypraw i zalewamy bardzo ciepłą wodą. Nie wrzątkiem bo pomidory nam się ugotują ale bardzo ciepłą. Zakręcamy wyparzonymi nakrętkami i pozostawiamy do kiszenia. Po kilku dniach kiedy ustąpi fermentacja pomidory możesz wynieść w ciemne miejsce.

Kiszone pomidory są bardzo popularne na Ukrainie. Jada się je jak u nas kiszone ogórki. Możesz podać pomidorki jako przystawkę, świetnie nadają się do mięs i wędlin, jako składnik sałatek lub po prostu do zupy. Naprawdę polecam. Odkryłam je w tym roku i jestem zachwycona ich smakiem.





SMACZNEGO :)

Komentarze

  1. ahaha, właśnie wróciłam z Ukrainy (zwiedzałam Kijów i Lwów) i przywieźliśmy z chłopakiem takie kiszone pomidory :) są bardzo smaczne!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes