Przejdź do głównej zawartości

NALEŚNIKI - ULUBIONE PRZEZ DZIECI


Są takie produkty i potrawy, które uwielbiają wszyscy. Jeśli chodzi o dzieci to jednym z takich dań są naleśniki. Mogą być z serem, dżemem, czekoladą lub po prostu z cukrem pudrem. Delikatne, słodkie...pyszne.
Oczywiście naleśniki są wspaniałe również na ostro. Z mięsem, z pikantnymi sosami, serami, grzybami czy warzywami. W każdej wersji pyszne.

No dobrze, ale czy naleśniki są zdrowe? Jeśli trochę zmodyfikujesz przepis to gwarantuję, że te pyszne placuszki mogą stać się podstawą zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.
Powiem więcej. Naleśniki można podawać na śniadanie, na obiad, na podwieczorek i na kolację. Za każdym razem odrobinę zmodyfikuj przepis i możesz je podawać zarówno na słodko jak i na słono.
Jest to danie szybkie i pożywne, a co najważniejsze może być również zdrowe.

Dziś zaproponuję klasyczne, cienkie naleśniki z dżemem śliwkowym- domowej roboty, oczywiście :)

SKŁADNIKI:
- szklanka mąki pszennej
- szklanka mąki pełnoziarnistej
- 2 łyżki otrębów orkiszowych (mogą być żytnie lub pszenne)
- łyżka zmielonego ostropestu
- 2 małe lub jedno duże jajko
- 1,5 szklanki mleka 1,5%
- 1,5 szklanki wody mineralnej gazowanej
- 2 łyżki miodu
- szczypta soli
- łyżka oliwy z oliwek lub dobrej jakości olejWymieszaj suche składniki (mąka, otręby, ostropest, sól) a następnie dodaj mokre (całą resztę). Jeśli ciasto będzie zbyt gęste, dodaj więcej wody.
Klasyczne naleśniki muszą być smażone. Dlatego dobrze dodać trochę ostropestu, który wspomoże wątrobę w trawieniu. Wątroba nie lubi smażonych potraw, a ostropest- wierz mi- potrafi sprawić cuda.
Dobrym sposobem jest również dodać łyżkę oleju do ciasta. Nie musisz już wtedy wlewać na patelnię. 
Najważniejsze - używaj patelni ceramicznej lub teflonowej, do której nic nie przywiera. Na takiej patelni można spokojnie smażyć bez tłuszczu a naleśniki są cieniutkie i pyszne.Kiedy już usmażysz naleśniki dobrze je czymś nafaszerować. Naleśniki na słodko są pyszne z różnego rodzaju dżemami, konfiturami czy twarożkiem z owocami.
Moje dzieci najbardziej lubią te z dżemem, więc taka wersja zagościła dziś na naszym stole.

SMACZNEGO :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…