Przejdź do głównej zawartości

WARSZTATY O ZDROWYM ODŻYWIANIU



Ostatnio miałam przyjemność współprowadzić warsztaty na temat zdrowego odżywiania na oddziale onkologi i hematologii dziecięcej w Zabrzu.
Zastanawiasz się czy warto? Warto, warto i jeszcze raz warto.
Każde kolejne pokolenie odżywia się coraz gorzej. Jemy coraz więcej a na dodatek produkty mocno przetworzone. Nasza dieta to napakowane konserwantami produkty, bez wartości odżywczych, witamin i minerałów. Jemy coraz więcej cukru i tłuszczu.
Czas to zmienić, a zmianę najlepiej zacząć od najmłodszych.
To nieprawda że dzieci nie lubią warzyw i owoców. Lubią, tylko trzeba ich do tego zachęcić. Powtarzam zachęcić, nie zmusić. Warzywa podane w ciekawej formie będą atrakcyjne dla najmłodszych.
Po raz kolejny piszę jak zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. To z odpowiednich produktów czerpiemy wartości odżywcze i witaminy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby sprawnie funkcjonować potrzebujemy dobrego paliwa, czyli zdrowych, pełnowartościowych produktów.
Tak powinien odżywiać się każdy zdrowy człowiek.
A jak powinien odżywiać się chory człowiek, a szczególnie chore dziecko?
Tutaj powinien być położony szczególny nacisk na prawidłowe odżywianie.
Aby młody organizm mógł walczyć z ciężką chorobą a dodatkowo jeszcze się rozwijać musi mieć dostarczone wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Wszystkie te składniki muszą się znależć w codziennej diecie.
To przede wszystkim rodzice muszą zadbać o prawidłową dietę swojego dziecka. Na naszych warsztatach tego właśnie chcemy nauczyć. Jak zachęcić dzieci by sięgały po zdrowe produkty. Efekty są cudowne i serce się cieszy gdy dzieci tak chętnie uczestniczą w warsztatach.


Zresztą zobaczcie sami co dzieciaki stworzyły :)


Nie wspomnę już jak chętnie próbowały, kroiły, mieszały...było smacznie :) 














Szczególnie pragnę podziękować Joli Kaczmarek i Basi Zgolik, które zawsze są pełne pomysłów i chęci do działania. 
Oczywiście warsztaty nie odbyłyby się bez cudownej, fantastycznej i zawsze gotowej do pomocy FUNDACJI ISKIERKA. Mariolu, Gosiu dziękuję.

Mam nadzieje, że warsztaty nasze zapoczątkują serię spotkań z dziećmi i rodzicami aby edukować, rozmawiać, doradzać.

POZDRAWIAM PYSZNIE

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes