Przejdź do głównej zawartości

TŁUSTY CZWARTEK

Tak, tak życie biegnie bardzo szybko. Godzina za godziną, dzień za dniem. Biegnie, biegnie aż dobiegło do tłustego czwartku.
Wiadomo, w tym dniu bez wyrzutów sumienia i bezkarnie należy się coś słodkiego. Wszystko fajnie, ale co zrobić gdy próby wątrobowe zrobiły psikusa i urosły dużo za dużo ponad normę? W takim dniu każdy musi zjeść coś...tłustego. 
Jeśli pączki czy faworki odpadają ( smażone w głębokim tłuszczu są zabójstwem dla chorej wątroby) proponuję coś mniej tłustego ale równie smacznego.
Zachęcam do zrobienia drożdżowych zawijańców z twarożkiem lub dżemem. Zawijańce, nazwijmy je rogalikami, pieczone w piekarniku, posypane cukrem pudrem zamiast lukru będą świetną alternatywą dla ociekających tłuszczem pączków.

SKŁADNIKI :
Na 50 sztuk
- 600 g. mąki (mieszana, pełnoziarnista z pszenną pół na pół)
- 50 g. drożdży świeżych
- 200 ml. mleka
- 100 ml. kefiru
- 2 jajka
- 50 g. roztopionego masła
- 50 ml oleju
- 80 g. cukru brązowego
- pół łyżeczki soli
- 1/3 szklanki otrąb żytnich

Zrobić zaczyn ( drożdże, łyżka cukru, pół szklanki ciepłego mleka, 4 łyżki mąki pszennej). Odstawić w ciepłe miejsce na 20 min. gdy zaczyn zacznie "pracować" dodać pozostałe składniki. Najpierw suche, potem mleko i kefir, na końcu tłuszcze. Dokładnie wyrobić ciasto. Musi być miękkie i elastyczne. Odstawić w ciepłe miejsce by podwoiło swoją objętość - ok 1,5 h.

Wyrośnięte ciasto lekko zagnieść. Kroić na trójkąty jeśli mają być rogaliki lub dowolne kształty jeśli ma być bliżej nieokreślone "coś".
Do robienia zawijanców najlepiej zagonić dzieci. Dla nich to świetna zabawa a poza tym samodzielnie przygotowane wypieki z pewnością będą lepiej smakować. Przetestowałam na własnych dzieciach :)

Do środka rogalików nakładać ulubiony dżem lub twarożek ( ser półtłusty wymieszany z łyżką cukru brązowego i laską wanilii).

A oto efekt wspólnych prac :)










Polecam - rogaliki palce lizać, znikają w tempie błyskawicy :)

Dzięki otrębom rogaliki są bardzo zdrowe. Otręby żytnie zawierają wiele cennych składników odżywczych:

- są niezwykle bogate w składniki mineralne, takie jak : żelazo, fluor, kwas foliowy, sód, potas, wapno, jod

- zawierają błonnik, który ma właściwości antynowotworowe, wspomaga proces trawienia, obniża poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko chorób sercowo - naczyniowych

- wzmacniają kości, nerki i wątrobę

- działają przeciwzakrzepowo

- zmniejszają ryzyko astmy u dzieci.

A zatem smacznego !






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...