Przejdź do głównej zawartości

JAK CZYTAĆ MORFOLOGIĘ ?

Morfologia to jedno z podstawowych badań ułatwiających wykrycie różnych chorób. Tak można najprościej powiedzieć co to morfologia. 

Badanie to pozwala ocenić ogólny stan organizmu. Jeśli dziecko jest osłabione lub cierpi z powodu niedoboru określonych witamin i pierwiastków morfologia to pokaże. Warto pamiętać, że badanie to obejmuje trzy układy: czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.

Dobre laboratoria różnicują zakres wartości referencyjnych w zależności od wieku i płci pacjenta, co zresztą jest zaznaczone na formularzu z wynikami.
Morfologia jest parametrem zmiennym. Większość laboratoriów oznacza morfologię automatycznie, za pomocą specjalnych aparatów badających krew.
Urządzenia te pochodzą od różnych producentów i różnią się metodą oznaczania. Nie można więc porównywać morfologii wykonanej w dwóch różnych laboratoriach, chyba ze stosują one identyczne metody.

JAK CZYTAĆ WYNIKI :

Pierwszym parametrem jest liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Ich nadmiar, wbrew pozorom, wcale nie świadczy, że dziecko jest w świetnej formie. Często może być to objaw jakiejś choroby lub choćby odwodnienia organizmu, skutkującego nadmiernym zagęszczeniem krwi.
Zbyt lepka, gęsta krew grozi udarem.  Wzrost wartości erytrocytów może być spowodowany czerwienicą prawdziwą, przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca, nowotworami, torbielatowością nerek i chorobą Cushinga. Może wynikać także z leczenia sterydami, odwodnienia, wstrząsu, zapalenia otrzewnej, oparzeń z utratą osocza. Wzrost czerwonych krwinek może wystąpić podczas pobytu w górach.
Z kolei zbyt mała liczba tych krwinek świadczy albo o chorobie (np. krwawienie wewnętrzne), albo o niedoborach pokarmowych, zwłaszcza żelaza i witamin z grupy B.
Podobne kłopoty pojawiają się w przypadku niskich wartości hemoglobiny, odpowiadającej za przenoszenie tlenu. Efektem może być anemia.
Zwiększona hemoglobina może świadczyć o odwodnieniu (biegunki, wymioty), w nadkrwistościach pierwotnych (czerwienica prawdziwa) oraz w nadkrwistościach wtórnych (przewlekłe choroby płuc, wady serca, nowotwory nerek).  Wzrost wartości hemoglobiny może wynikać również z powodu niedotlenienia (np. podczas przebywania w wyższych partiach gór).
To samo można powiedzieć o skutkach zaniżonych lub zawyżonych wartości hematokrytu.
Kolejnym parametrem wchodzącym w skład morfologii jest MCV (średnia objętość krwinki). Niskie wartości informują o niedoborach żelaza, wyższe o niedoborze m.in. wit. B12. Zawyżony poziom może świadczyć o takich chorobach jak: zapalenie bądz niewydolność wątroby, mielodysplazja oraz niedoczynność tarczycy. Wzrost może wystąpić także po chemioterapii, ostrym krwotoku lub hemolizie (niszczenie krwinek czerwonych).
Ważna jest też wartość hemoglobiny w krwince (MCH). Podwyższone wartości zdarzają się w tym przypadku rzadko i są wynikiem niedoboru wody w organizmie.
Obniżona zawartość spowodowana jest anemią, głównie niedoborem żelaza. To jest także przyczyną niższego MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwince).
Jeśli chodzi o białe krwinki czyli leukocyty, podwyższone wartości występują w stresie, u kobiet w ciąży, po posiłku oraz wysiłku fizycznym. Wysoki wzrost WBC informuje najczęściej o infekcji oraz przewlekłych procesach zapalnych i zakażeniach (wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych, pasożytniczych). Patologiczne wartości są również oznaką białaczki.
Zbyt mała liczba może być natomiast wynikiem niedoborów pokarmowych, zwykłego przemęczenia, przewlekłych infekcji lub uszkodzenia szpiku.
Ważna jest także ocena liczby limfocytów, monocytów, granulocytów.
Te pierwsze odpowiadają za bezpośrednią walkę z infekcjami i ich brak sprawiłby, że chory byłby bezbronny.
Liczba limfocytów rośnie przeważnie przy infekcjach wirusowych. 
Z kolei niskie wartości zazwyczaj powiązane są z niską liczbą krwinek białych.
Przy zwalczaniu infekcji wirusowych znaczenie mają monocyty. Przekroczone wartości mogą świadczyć np. o mononukleozie.
W przypadku granulocytów ich liczba rośnie przy każdej infekcji bakteryjnej.
Podwyższone granulocyty występują często u alergików i w przypadku zarażenia pasożytem.
Płytki krwi, czyli trombocyty - ocenia się głównie ich liczbę.
Infekcja lub przewlekłe krwawienie zwiększają liczbę płytek, które maja zahamować wspomniane procesy.
Trudniej zdiagnozować zbyt małą liczbę płytek. Może to być związane np. z uszkodzeniem szpiku kostnego, niedoborem witamin lub uszkodzeniem wątroby.

Dzieciom, w przeciwieństwie do dorosłych raczej nie wykonuje się badań profilaktycznie. Lekarz zleca je wówczas, kiedy są niezbędne do postawienia diagnozy.
Pamiętaj jednak, jeśli coś Cię niepokoi w zachowaniu dziecka, nie lekceważ tego.
Zrób morfologię !!!


                                 NORMY MORFOLOGII DLA DZIECI

leukocyty     5,5 - 15,5 tyś.
erytrocyty    3,9 - 5,0 mln.
hemoglobina 10 - 15
hematokryt   32 - 40
MCV             72 - 87
MCH             25 - 31
MCHC           33 - 36
płytki krwi     150 - 420
limfocyty       25 - 50 %
neutrofile      25 - 60 %
bazofile         0 - 1 %
eozynofile      1 - 5 % *

(zakres referencyjny dla przedziału wiekowego 5 - 12 lat w laboratorium w którym wykonuję badania ).

PAMIĘTAJ !!!

Jeśli wyniki badań Twojego dziecka są w skrajnie górnym lub dolnym przedziale, zawsze skontaktuj się z pediatrą. Jeśli będzie taka potrzeba lekarz skieruje dziecko na dodatkowe badania lub poprosi o powtórzenie wyników. Ewentualnie wyjaśni dlaczego morfologia tak wygląda.
Nigdy sam nie interpretuj badań, a tym bardziej nie stosuj samodzielnie leków!!!

Dobrych wyników życzę :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…