Przejdź do głównej zawartości

NIEZŁY PASZTET CZYLI DOMOWY PASZTET :)

Pasztet - niegdyś król polskich stołów, dziś może trochę zapomniany. Mówię o prawdziwym pasztecie, takim z prawdziwego mięsa. Nie o jakimś dziwnie wyglądającym mazidle, które obok pasztetu to nawet nie leżało.

Wbrew opiniom pasztet wcale nie jest trudny do zrobienie. No może trochę czasochłonny ale na pewno nie trudny. Myślę, że nawet początkujący kucharz sobie poradzi.

Chciałabym podzielić się z Wami bardzo prostym przepisem pewnego kucharza amatora - eksperymentatora. Przyjaciele twierdzą, że powinien się przekwalifikować i gotować zawodowo. Mówię o moim mężu Arturze. Jedyna wada - wszystkie dania są w zasadzie jednorazowe, gdyż mąż gotuje wg. zasady " trochę tego, trochę tamtego i zobaczymy co wyjdzie z tego " :). Każde danie nie do podrobienia, gdyż sam nie pamięta co dodał i w jakich proporcjach. Kiedy zabierał się za pasztet wszystko skrupulatnie zapisywałam i podglądałam - tak na wszelki wypadek. I dobrze zrobiłam bo pasztet PYCHA !!!

PRZEPIS na dwie małe aluminiowe foremki :

- 70 dkg dobrej jakości łopatki
- 30 dkg podgardla
- 2 udka z kurczaka
- 3 wątróbki drobiowe
- duża marchewka, pietruszka, cebula
- czerstwa bułka
- 2 łyżeczki soli, pieprz do smaku, majeranek, vegeta
- liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego
- 2 jajka
- łyżeczka zmielonego ostropestu :)
- kilka plastrów boczku

Przy robieniu pasztetu najważniejsze jest mięso. Z kiepskiego nie wyjdzie dobry pasztet. Wszystko musi być świeże z dobrego zródła.
Warzywa najlepiej z ekologicznych upraw. Jajka ekologiczne.
Popularną "vegete" robię sama (podam pózniej przepis). Nie stosujemy tej z dodatkiem glutaminianu sodu !!! 
Oczywiście dodaję magiczny składnik - zmielony ostropest :)

Zabieramy się do roboty. Mięso (łopatka, podgardle, kurczaka) wraz z warzywami gotujemy - jak rosół. Zasada jest taka - drób wkładamy do zimnej wody, mięso czerwone do wrzątku aby szybciej się ścięło.Potem dodajemy warzywa oraz liść laurowy i ziele angielskie. Wątróbkę gotujemy osobno aby pasztet nie był gorzki. Wątróbce wystarczy 10-15 min.
Kiedy mięso jest miękkie, kładziemy czerstwą bułkę aby "zebrać" smak rosołu.
Następnie wszystko mielimy trzykrotnie. Wszystko poza cebulą. W przepisach staropolskich wyczytałam kiedyś że cebula dodana do pasztetu powoduje szybsze jego psucie. Nie wiem czy to prawda, ale cebulę pomijam.
Następnie dodajemy dwa jajka i przyprawy. Pasztet robię przede wszystkim z myślą o dzieciach więc nie może być zbyt pikantny. Sól, pieprz, majeranek, domowa "vegeta", ostropest. Wyrabiamy i do foremek.
Foremki najlepiej wyłożyć plastrami boczku aby się nie przypalił. Na wierzchu również dobrze położyć aby się zbyt nie zrumienił.
Pieczemy 1,5 h w 190 st.C

Po upieczeniu tak wygląda :)



Smacznego :)

Aha, jeszcze jedna rada. Nie kroimy ciepłego pasztetu gdyż może się rozpaść. Poza tym pozwólmy mu się "przegryz" 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes