Przejdź do głównej zawartości

DIETA DLA WĄTROBY


Wątroba to bardzo ważny organ w naszym organizmie. Pełni wiele funkcji. Aby była zdrowa trzeba o nią dbać. O wątrobie już pisałam. Możesz poczytać tutaj
Dziś chciałabym się bardziej skupić na diecie, która pomoże wspomóc przeciążony organ. Szczególnie w okresie świątecznym wątroba musi pracować dwa razy ciężej warto więc coś dla niej zrobić i po wigilijnym obżarstwie zadbać o nią, aby długo nam służyła :)
Wątroba nie boli, nie jest unerwiona. Jeśli więc po świątecznym przejedzeniu kuje Cię w boku to pewnie wątroba jest powiększona i naciska na sąsiednie organy, stąd to nieprzyjemne uczucie.

Proponuję dietę regenerującą ten przeciążony organ. Dieta odtruwająca to nie to samo co dieta wątrobowa. Stosuje się ją prewencyjnie, zanim wątroba da o sobie znać. Taka dieta nie tylko pomoże zregenerować wątrobę, ale także wpływa na utrzymanie prawidłowej wagi.
Czy wiecie, że wśród ludzi dorosłych trudno znaleźć osobę która miałaby sprawną wątrobę w 100%. Uszkadzają ją toksyny pochodzące z pożywienia, używki, leki, wirusy.
Raz na jakiś czas warto zastosować właśnie dietę oczyszczającą.

Wprowadź do diety surowe warzywa, które zawierają zarówno enzymy trawienne jak i błonnik.
Jedz małe posiłki 5-6 razy dziennie, regularnie, nie przejadaj się.
Zrezygnuj ze smażenia. Częściej gotuj na parze, duś w małej ilości wody lub piecz w naczyniu żaroodpornym lub w rękawie do pieczenia.
Zrezygnuj ze świeżutkich, cieplutkich pszennych bułeczek. Zamiast pszennego pieczywa wybierz gruboziarniste, które zawiera dużo więcej błonnika. Wątroba zdecydowanie woli czerstwy chleb lub grzanki przygotowane w tosterze, bez tłuszczu niż mięciutkie, cieplutkie bułeczki wprost z piekarni.
Zrezygnuj z tłustych serów, śmietany, mleka, masła, margaryny. Jeśli nie możesz wytrzymać bez nabiału wprowadź chudy twaróg czy jogurt- ale nie częściej niż raz dziennie.
Zamiast czerwonego mięsa jedz więcej ryb- są świetnym źródłem kwasów omega. Możesz również wprowadzić do jadłospisu drób lub cielęcinę.
Ogranicz słodycze, a najlepiej zrezygnuj z nich. Zamiast czekolady, ciasteczek czy lodów wybierz suszone owoce- są świetne na trawienie.
Unikaj cukru, jeśli nie potrafisz z niego zrezygnować zamień go na ksylitol lub erytrytol, jednak stosuj w niewielkich ilościach. 
Zrezygnuj z grzybów- są ciężkostrawne. Nawet pieczarki postaraj się wyeliminować z diety.
Alkohol odstaw na kilka tygodni. Wątroba wyjątkowo go nie lubi :)

No dobrze, zakazów sporo. Co zatem jeść:
Warzywa, w zasadzie wszystkie, najlepiej na surowo w postaci sałatek i surówek. Zielone liściaste pomogą chronić przed nowotworami. Nie żałuj sobie sałaty czy jarmużu. Jeśli masz problem z refluksem ogranicz brokuły- one nasilają tę nieprzyjemną dolegliwość. Mówiąc najprościej- niech warzywa będą podstawą twojego menu.
Wskazane są orzechy, które zawierają dobre tłuszcze, otręby, soczewica oraz siemię lniane, szczególnie zaparzone i pite regularnie.
Bardzo wartościowe są kiełki, masz bardzo duży wybór, możesz próbować różnych aby znaleźć swoje ulubione. Pamiętaj również o świeżo wyciskanych sokach z warzyw i owoców. Wątroba będzie ci wdzięczna, jeśli rano wypijesz szklankę soku z marchewki, buraka i selera. Świetny będzie także sok z selera naciowego i jabłka z dodatkiem świeżego imbiru.
Nie zapominaj o tłuszczach, one są bardzo ważne w diecie. Musisz jedynie pamiętać aby wybierać te wartościowe. Polecam szczególnie oleje tłoczone na zimno, które świetnie pasują do surówek i sałatek. Zaopatrz się w olej lniany, z ostropestu plamistego czy czarnuszki. Szczególnie ten ostatni, nazywany czarnym złotem jest bardzo wartościowy. O czarnuszcze poczytasz TUTAJ
Warta uwagi jest także oliwa z oliwek czy olej z awokado.

Wątroba to jeden z największych organów w naszym ciele, spełnia bardzo wiele funkcji, więc czasami warto ją wspomóc. Wątroba jest najbardziej aktywna w nocy, między 22-2 nad ranem. Warto więc na kolację zjeść takie produkty, z których wątroba wyniesie najwięcej korzyści. Proponuję świeżo wyciskany sok z grejpfruta z łyżką ulubionego oleju, a do tego lekką sałatkę z jajkiem. 
W swojej kuchni ogranicz sól i postaw na zioła. Dla wątroby wskazany jest napar z mniszka lekarskiego lub z korzenia karczocha. Zioła te regenerują komórki wątroby. Najlepiej zrobić mieszankę. Po łyżce ziół zalej wrzątkiem, parz ok. 10 min. a następnie wypij.
Nieoceniony w regeneracji wątroby jest ostropest plamisty, jest on bogaty w sylimarynę. Najlepiej stosuj w postaci ziarenek (nasion). Łyżeczkę popij wodą. Stosuj dwa razy dziennie przez kilka tygodni aby zregenerować narząd. Ostropest można stosować do wypieków i innych potraw. Dobrze się sprawdza w placuszkach, naleśnikach, pieczywie.
Polecam jeszcze sok z aloesu. Wystarczy pić 50 ml dziennie, najlepiej rano, na czczo aby poprawić trawinie i uporać się z zaparciami.

Co jeszcze lubi wątroba?

 BURAKI – Buraki oraz marchew to niezwykle bogate źródła flawonoidów, a zwłaszcza glutationu, który wspomaga detoksykację wątroby i stymuluje jej działanie. Warto oba warzywa spożywać na surowo, w postaci samodzielnie wyciskanych soków oraz sałatek.


KURKUMA – Słynący z właściwości przeciwzapalnych żółty proszek po raz kolejny okazuje się panaceum na wszystkie dolegliwości. Z pomocą kurkumy wątroba lepiej metabolizuje tłuszcze i łatwiej się regeneruje. Aromatyczna przyprawa ma także działanie wspomagające enzymy, które ułatwiają wypłukiwanie substancji kancerogennych z organizmu. Kurkumę najlepiej pić w szklance ciepłej wody z dodatkiem czarnego pieprzu.
 CZOSNEK – Bogaty w allicynę i selen wspomaga
naturalny proces samooczyszczania się wątroby. Czosnek aktywizuje enzymy odpowiedzialne za pozbywanie się toksyn oraz redukuje poziom złego cholesterolu, który w nadmiernych ilościach poważnie obciąża wątrobę.


GREJPFRUTY – zawierają znaczące ilości witaminy C oraz cennych antyoksydantów, odgrywających znaczącą rolę w czyszczeniu wątroby. Jedna mała szklaneczka soku grejpfrutowego dziennie pomoże wątrobie rozkładać tłuszcze i pozbywać się substancji rakotwórczych.


 ZIELONA HERBATA – Zielony napar słynie z właściwości oczyszczających i ten fakt odnosi się także do samej wątroby. Występujące w zielonych liściach katechiny wspierają jej funkcjonowanie i zapobiegają akumulacji komórek tłuszczowych. Picie 2-3 szklanek zielonej herbaty dziennie może także znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby.
 JABŁKA – Sekretną bronią jabłek jest pektyna, która pęcznieje w układzie pokarmowym i pomaga lepiej czyścić jelita i skuteczniej pozbywać się toksyn. W efekcie wątroba ma znacznie ułatwioną pracę i może działać efektywniej.

 WARZYWA KAPUSTOWATE – Brokuły, kalafior i kapusta to warzywa bogate we wspomniany już glutation, odgrywający kluczową rolę przy oczyszczaniu się wątroby. Zwiększona konsumpcja kapustowatych jarzyn łączona jest z niższą zachorowalnością nie tylko na nowotwór wątroby, ale także jelita grubego, prostaty, szyjki macicy, piersi i tarczycy!

CYTRYNY – Cytrynian znajdujący się w soku z cytryny skutecznie hamuje osadzanie się toksyn w postaci kryształów w naszym organizmie i jednocześnie ma silne działanie moczopędne, pozwalając na skuteczniejsze wypłukiwanie niepożądanych produktów przemiany materii. Ponadto, holenderskie badania z 2002 roku dowiodły, że spożycie sproszkowanej skórki z cytryny obniża poziom cholesterolu w wątrobie, zaś indyjski eksperyment przeprowadzony trzy lata później dowiódł, że hespedryna, flawonoid zawarty w soku cytrynowym, chroni wątrobę przed uszkodzeniami.
 WARZYWA LIŚCIASTE – szpinak, cykoria, rukola oraz liście mleczy zawierają w sobie ogromną dawkę chlorofilu, czyli zielonego barwnika, który pomaga neutralizować metale ciężkie, toksyczną chemię oraz pestycydy w organizmie, pełniąc funkcję ochronną dla wątroby. Chlorofil stymuluje także wytwarzanie żółci, pomagając w procesach detoksyfikacji.

 AWOKADO – to wyjątkowo skondensowany pod względem odżywczym owoc, który jest niezwykle bogaty w glutation i wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn z systemu. Ponadto, wysoka zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych ma działanie regulujące cholesterol – obniża poziom złego (HDL) i podnosi poziom dobrego (LDL) – wszystko z korzyścią dla wątroby!

PRODUKTY PEŁNOZIARNISTE- tak, jak pisałam wcześniej białe bułeczki warto zamienić na chleb pełnoziarnisty. Takie pieczywo zawiera witaminy z grupy B, które zwiększają metabolizm tłuszczów.

źródło i zdjęcia: gurbacka.pl, poradnikzdrowie.pl tlustezycie.pl, longevitas.pl, tapetus.pl, zjedzowoc.pl, tesco.pl

Komentarze

  1. Nie sądziłem, że jabłka "lubi" wątroba. Myślałem, że dobre są tylko bez skórki, a najlepiej gotowane. Ja mam aktualnie dietę wątrobową, ponieważ no nie będę ukrywał całe życie folgowałem sobie z pyszną, polską kuchnią i mam stłuszczenie wątroby. Jedyne co dodałbym do Twojego artykułu to picie naparów z ostropestu plamistego. Mnie polecił dietetyk i lekarz, a kupuję dokładnie ten https://www.herbapol.com.pl/produkt/ostropest-plamisty z Herbapolu kupić można wszędzie. Ta roślina pomaga odtruć naszą wątrobę, a kosztuje grosze. Szkoda, że nie mogę pić ostropestu i jeść normalnie golonki i bigosu, za którymi strasznie tęsknie :D Aktualnie próbuję się zmusić do Avocado.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak najbardziej zgadzam się co do ostropestu plamistego- świetnie wspomaga oczyszczanie i regenerację wątroby. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Odkąd mam problemy z wątrobą to wpadam na tak różne informacje, że już nie wiem w co wierzyć. Chyba będę trzymać sie zasady mniej przetworzonegoo i mniej tłustego. Mam nadzieję, że pomoże.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olu, podstawowa zasada to "wszystko z umiarem" nie przesadzamy ani w jedną ani w drugą stronę. Najlepiej unikać przetworzonego jedzenia i przejadania się, tego wątroba nie lubi. Polecam również wyciąg z karczocha. Świetnie wspomaga funkcjonowanie wątroby (jeśli nie ma pani przeciwwskazań). Pozdrawiam

      Usuń
  3. Na szczęście wątroba umie się regenerować, jednak to nie znaczy że nie trzeba o nią dbać i trzymać odpowiednią dietę

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pomocne informacje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisany tekst, wartościowe informacje

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes