Przejdź do głównej zawartości

SŁÓW KILKA O WĄTROBIE


Jeśli Twoje dziecko przechodziło przez chemioterapię, to o wątrobie prawdopodobnie wiesz sporo. Leki cytostatyczne bardzo niekorzystnie wpływają na ten organ, a warto wiedzieć, że po skórze, to właśnie wątroba jest największym organem w naszym ciele.
Wątroba jest niezbędna do funkcjonowania organizmu, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji, m.in.:
  • uczestniczy w metabolizmie leków i składników odżywczych, a także neutralizacji toksyn,
  • produkuje substancje niezbędne do trawienia, a także te odpowiedzialne za krzepnięcie krwi,
  • stanowi rezerwuar glukozy w postaci zmagazynowanego w niej glikogenu.,
  • jest źródłem wielu hormonów.

Gdy wątroba boli.

Wątrobę łatwo można uszkodzić, przez lata nie będąc nawet świadomym powstałych uszkodzeń. Jest ona narządem bardzo dobrze unaczynionym, ale praktycznie nieunerwionym – dlatego gdy zmiany chorobowe nie są rozległe i nie doszło do obrzęku i ucisku na pokrywającą powierzchnię wątroby torebkę, czy sąsiadujące organy, pacjent nie czuje wyraźnego bólu.
O niewydolności wątroby może świadczyć szereg objawów: zaburzenia krzepnięcia krwi, częste biegunki, dyskomfort po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków, zmiany skórne w postaci żółtych plam. Te ostatnie spowodowane są nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów, w związku z czym wzrasta poziom tzw. „złego cholesterolu” we krwi. Jego nagromadzenie w tkankach i błonach śluzowych powoduje występowanie tzw. kępek żółtych.
Często dysfunkcja wątroby jest wykrywana w wyniku rutynowych badań, albo gdy objawy uszkodzenia są na tyle poważne, że skłoniły pacjenta do wizyty u lekarza. Kiedy już objawy dają o sobie znać i doszło do poważnego uszkodzenia (jednorazowego lub powstałego w wyniku wieloletnich zaniedbań), często jest już za późno na leczenie farmakologiczne. U pacjentów mogło dojść już wtedy do poważnych powikłań związanych z marskością, takich jak cukrzyca, zaburzenia pracy mózgu, problemy z nerkami, żylaki przełyku czy wreszcie rak wątroby.
Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka, odpowiednia dieta i wykonywanie prób wątrobowych przy okazji badania krwi.
Badając krew nie zaszkodzi więc sprawdzić co jakiś czas stężenia enzymów wątrobowych ALAT i ASPAT (norma poniżej: 40lU/I) oraz bilirubiny (norma: 0,2-1,0 mg/dl; 3,4-17 umol/l)). Uszkadzające wątrobę wirusy HBV i HCV można też wykryć prostymi testami krwi.

♠ Alkohol a wątroba

Najczęstszym sprawcą marskości wątroby jest alkohol – popularny i łatwo dostępny, uznany przez prestiżowe medyczne czasopismo „The Lancet” jako piąty spośród najbardziej szkodliwych używek. Dawka ryzykowna, czyli taka, która może potencjalnie uszkodzić wątrobę, to dla mężczyzn 60ml czystego etanolu – w przeliczeniu nieco mniej niż trzy przeciętne 4,5%-owe piwa, a dla kobiet około 20ml. W ciągu tygodnia dopuszczalne spożycie etanolu nie może przekroczyć 210 ml dla mężczyzn, czyli niecałe dziesięć butelek piwa czy 0,5l wódki, a kobiety nie mogą wypić go więcej niż 140ml czyli np. ok. 1l 14%-owego wina. Należy pamiętać że przerwa między takim spożyciem powinna wynosić co najmniej 2-3 dni aby dać wątrobie czas potrzebny na regenerację i że alkohol alkoholowi nie równy np. jedno piwo może mieć 4,5 % a drugie 9%. Niestety, dawki te są często przekraczane. Po kilku głębszych nasza samokontrola słabnie i tracimy rachubę w ilości wypitych drinków.

♠ Paracetamol czy zawsze pomaga?

Dbając o wątrobę powinniśmy zwrócić uwagę by przed zakrapianą imprezą lub lecząc ból głowy dnia następnego, nie przyjmować leków, które mogłyby wchodzić w interakcje z alkoholem, bowiem alkohol zwiększa toksyczne właściwości wielu leków. Przykładem takiej substancji jest paracetamol – popularny środek na ból i gorączkę, dostępny w większości sklepów bez recepty. Etanol wchodzi z nim w interakcje i powoduje, że wątroba metabolizując paracetamol produkuje z tego związku więcej toksyny odpowiadającej za zatrucie i w konsekwencji dochodzi do jej uszkodzenia. Aby zmniejszyć symptomy „syndromu dnia poprzedniego”, często sięgamy po ten lek żeby złagodzić ból głowy; niestety wątroba jest jeszcze obciążona więc nie może prawidłowo metabolizować paracetamolu.

♠ Statyny i niacyna kontra wątroba

Aby utrzymać wątrobę w dobrym stanie, powinniśmy pamiętać o przyjmowaniu witamin, szczególnie tych z grupy B. Istnieją również substancje, które mogą pogorszyć jej kondycję. Statyny podobnie jak niacyna to grupy związków chemicznych, które między innymi przez zmniejszenie złego cholesterolu zapobiegają udarom czy zawałom. Zażywa je duży odsetek populacji polskiej, ponieważ są one przepisywane bardzo często – głównie osobom w podeszłym wieku z zaawansowaną miażdżycą. Pacjenci przyjmujący je długotrwale mają podwyższone wskaźniki wątrobowe, co wskazuje na obciążenie wątroby.

♠ Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Bardzo popularnymi lekami z grupy NLPZ są ibuprofen czy naproxen. Są to środki dostępne bez recepty, działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Przez wielu ludzi zażywane są regularnie na bóle głowy czy stawów. Niestety, brane przez długi czas działają niekorzystnie na funkcję wątroby i nerek.

♠ Choroby wątroby

Jednym ze schorzeń wątroby o którym warto wspomnieć jest Zespół Gilberta. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie; cierpi na nią około 5-7% populacji, głównie mężczyźni. Objawia się łagodnym upośledzeniem funkcji wątroby polegającym na obniżeniu sprawności metabolizmu bilirubiny, która jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Osoby z tą przypadłością powinny spożywać potrawy lekkostrawne, unikać alkoholu i używek. Znaczny odsetek chorych, nie będąc świadomym swojej przypadłości, nie przywiązuje odpowiedniej wagi do swojego trybu życia.
Kolejną chorobą jest Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW). Istnieją trzy główne szczepy wirusa, które powodują odpowiednio trzy rodzaje choroby. Sposób, w jaki można się nimi zarazić, a także objawy związane z WZW, zależne są od szczepu tego wirusa.
Przy WZW typu A zarażenie następuje w wyniku spożycia zakażonej żywności czy wody lub kontakt z wydzielinami chorego. Wirus (HAV) „wylęga się” w przewodzie pokarmowym; może przebywać długo w wilgotnym środowisku. Mówi się, że WZW A to „choroba brudnych rąk” a najskuteczniejszą metodą ochrony jest w tym przypadku szczepienie a także przestrzeganie zasad higieny zwłaszcza, gdy podróżujemy do krajów o niskim poziomie higieny.
Szczep wirusa typu B może powodować zarówno postać ostrą jaki i przewlekłą choroby, a sam wirus przenosi się przez kontakt z krwią albo wydzielinami chorego. W naszym kraju nosicielami tego szczepu jest 2-7% populacji.
Szczep typu C (HCV) uznaje się za przyczynę raka i marskości wątroby. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu naszej krwi z krwią nosiciela (w Polsce nosicielami jest około 2% populacji). To cichy zabójca, bo zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo lub z bardzo niecharakterystycznymi objawami. W 80% przypadków choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, przyjmując postać przewlekłą. W ciągu 20 do 30 lat takiego przewlekłego zakażenia HCV u 20-30% chorych dochodzi do marskości wątroby, która grozi rozwojem raka. Niestety, nie ma szczepionki na ten typ wirusa, ale można zatrzymać rozwój choroby przez odpowiednią farmakoterapię (zazwyczaj lekami antywirusowymi, np. interferonem).
Objawy wszystkich trzech wymienionych postaci wirusa nie są specyficzne; często są to: ból brzucha, wymioty, słaba tolerancja niektórych pokarmów. Jedynym sposobem, aby wykluczyć nosicielstwo któregoś z powyższych wirusów są testy na obecność przeciwciał które są produkowane przez organizm po kontakcie z zarazkiem. Badania te są często zlecane po wcześniejszym wykryciu podwyższonych prób wątrobowych.

♠ Dieta ma duże znaczenie

Złe nawyki żywieniowe są wrogiem Twojej wątroby. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności zawierającej konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, spulchniacze, zagęszczacze i wszelkiej maści inne chemiczne dodatki, pogarsza jej kondycję i wydajność. Uwagę należy zwracać na produkty zawierające substancje oznaczone literą E i cyframi, szczególnie dlatego, że niektóre z nich nie zostały przebadane pod kątem długofalowego działania na organizm ludzki, jak również nie badano oddziaływań między tymi dodatkami. Ważna jest też ilość i jakość tłuszczu jaki spożywamy. Świadomy konsument powinien starać się jeść świeże produkty bez zbędnych chemicznych dodatków oraz unikać nadmiaru tłuszczów, szczególnie zwierzęcych.
Warto dbać o wątrobę, bo nasze zdrowie jest zależne od jej stanu, a przecież tak łatwo o jej uszkodzenie…

źródło: radioklinika.pl

Komentarze

  1. Wątroba jest bardzo ważna, niestety też mam z nią problemy

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…