Przejdź do głównej zawartości

ZDROWOLANDIA NA WARSZTATACH

Zdrowolandia wspólnie z Fundacją Iskierka dociera swym zasięgiem coraz dalej. We wtorek, 7 czerwca dotarłyśmy aż do...Rzeszowa. Trafiłyśmy na oddział onkohematologiczny, który leczy dzieci chore onkologicznie.
Jak na nasze warsztaty przystało musiało być pysznie, zdrowo i kolorowo. I tak też było.


Wyświetlam DSC_3217.jpg
Z racji iż mamy czerwiec, tematem przewodnim były truskawki.
Przygodę z gotowaniem zaczęłyśmy od klasycznego musu truskawkowego podawanego z gęstym jogurtem. Wydawałoby się, że to przecież każdy zna i jest to klasyka jeśli chodzi o truskawkowy deser. Ja jednak lubię zaskakiwać  i dodawać składniki, które zmieniają zwykłe potrawy w zaskakujące dnia.
Tym razem dodałam do naszego deseru "gwiezdny pył". Jeden składnik, który zmienia cały deser. Dzieci bardzo chętnie próbowały i zgadywały, cóż to takiego ten gwiezdny pył. Później oczywiście uchyliłam rąbka tajemnicy, a gwiezdnym pyłem okazały się...drobno zmielone płatki owsiane. Taki zwykły produkt a efekt rewelacyjny.Kolejna propozycja to mus z mango i banana, który znają również dzieci z Zabrze. One również były nim zachwycone. Tak proste a takie pyszne. Potwierdza się zasada, że najlepsze są proste potrawy. Zmiksuj banana z mango a powstanie coś cudownego :)

Z racji, iż prawie wszyscy kochamy czekoladę, a czekolada kocha truskawki nie mogło zabraknąć kremu czekoladowego. W zdrowej wersji oczywiście. Spójrzcie na przepis, jaki prosty, a efekt gwarantowany.

SKŁADNIKI:
- dojrzałe awokado

- 2 banan
- gorzka czekolada min. 70 %
- 2 łyżki śmietanki kokosowej
- łyżka drobno zmielonych płatków owsianych "gwiezdny pył"

Czekoladę roztop w kąpieli wodnej. Awokado i banany obierz ze skórki, wyjmij pestkę z awokado. Owoce zmiksuj na gładki krem bez grudek. Dodaj ok 50 g roztopionej, przestudzonej czekolady, dwie łyżki śmietanki kokosowej i łyżkę "gwiezdnego pyłu". Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj.
Taki krem świetnie smakuje z truskawkami ale jest również doskonałym zamiennikiem popularnego kremu czekoladowego do kanapek.


Na warsztatach nie mogło oczywiście zabraknąć koktajli. Było wiele kombinacji, kosztowania i oceniania. Hitem okazał się koktajl na bazie mleczka kokosowego z dodatkiem brzoskwiń, truskawek, banana i mango. PYCHA. Koniecznie zrób go w domu.

SKŁADNIKI:
- puszka mleka kokosowego
- szklanka truskawek
- dojrzały banan
- 1/2 dojrzałego mango
- 2 dojrzałe brzoskwinie

Wszystkie składniki zmiksuj ze sobą a powstanie coś naprawdę pysznego. Koktajl będzie jeszcze lepszy gdy dodasz do niego własne mleko kokosowe. Przepis na mleko znajdziesz tutajPonieważ nie lubię marnować jedzenia i staram się zawsze wykorzystać wszystkie składniki, na koniec warsztatów wraz z dziećmi robiliśmy kolorowe szaszłyki z owoców, które zostały. Dzieci okazały się bardzo kreatywne i powstało kilka "oryginalnych" przepisów :)
Dzieci w Rzeszowie dobrze się bawiły. Bardzo chętnie pomagały. Kroiły, mieszały, blendowały. I wiek nie ma tutaj znaczenia, równie dobrze bawiła się nastoletnia Iza, jak i trzyletnia Julka.
Bardzo się cieszę, że choć trochę mogłam umilić dzieciom pobyt w szpitalu, że choć na chwilę mali i trochę starsi pacjenci mogli zapomnieć o chorobie i leczeniu.
Mam nadzieję, że to nie ostatnie moje spotkanie z pacjentami w Rzeszowie. Już mam w głowie kilka fajnych pomysłów na kolejne warsztaty :)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…