Przejdź do głównej zawartości

SŁÓW KILKA O WĄTROBIE


Jeśli Twoje dziecko przechodziło przez chemioterapię, to o wątrobie prawdopodobnie wiesz sporo. Leki cytostatyczne bardzo niekorzystnie wpływają na ten organ, a warto wiedzieć, że po skórze, to właśnie wątroba jest największym organem w naszym ciele.
Wątroba jest niezbędna do funkcjonowania organizmu, ponieważ pełni wiele ważnych funkcji, m.in.:
  • uczestniczy w metabolizmie leków i składników odżywczych, a także neutralizacji toksyn,
  • produkuje substancje niezbędne do trawienia, a także te odpowiedzialne za krzepnięcie krwi,
  • stanowi rezerwuar glukozy w postaci zmagazynowanego w niej glikogenu.,
  • jest źródłem wielu hormonów.

Gdy wątroba boli.

Wątrobę łatwo można uszkodzić, przez lata nie będąc nawet świadomym powstałych uszkodzeń. Jest ona narządem bardzo dobrze unaczynionym, ale praktycznie nieunerwionym – dlatego gdy zmiany chorobowe nie są rozległe i nie doszło do obrzęku i ucisku na pokrywającą powierzchnię wątroby torebkę, czy sąsiadujące organy, pacjent nie czuje wyraźnego bólu.
O niewydolności wątroby może świadczyć szereg objawów: zaburzenia krzepnięcia krwi, częste biegunki, dyskomfort po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków, zmiany skórne w postaci żółtych plam. Te ostatnie spowodowane są nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów, w związku z czym wzrasta poziom tzw. „złego cholesterolu” we krwi. Jego nagromadzenie w tkankach i błonach śluzowych powoduje występowanie tzw. kępek żółtych.
Często dysfunkcja wątroby jest wykrywana w wyniku rutynowych badań, albo gdy objawy uszkodzenia są na tyle poważne, że skłoniły pacjenta do wizyty u lekarza. Kiedy już objawy dają o sobie znać i doszło do poważnego uszkodzenia (jednorazowego lub powstałego w wyniku wieloletnich zaniedbań), często jest już za późno na leczenie farmakologiczne. U pacjentów mogło dojść już wtedy do poważnych powikłań związanych z marskością, takich jak cukrzyca, zaburzenia pracy mózgu, problemy z nerkami, żylaki przełyku czy wreszcie rak wątroby.
Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka, odpowiednia dieta i wykonywanie prób wątrobowych przy okazji badania krwi.
Badając krew nie zaszkodzi więc sprawdzić co jakiś czas stężenia enzymów wątrobowych ALAT i ASPAT (norma poniżej: 40lU/I) oraz bilirubiny (norma: 0,2-1,0 mg/dl; 3,4-17 umol/l)). Uszkadzające wątrobę wirusy HBV i HCV można też wykryć prostymi testami krwi.

♠ Alkohol a wątroba

Najczęstszym sprawcą marskości wątroby jest alkohol – popularny i łatwo dostępny, uznany przez prestiżowe medyczne czasopismo „The Lancet” jako piąty spośród najbardziej szkodliwych używek. Dawka ryzykowna, czyli taka, która może potencjalnie uszkodzić wątrobę, to dla mężczyzn 60ml czystego etanolu – w przeliczeniu nieco mniej niż trzy przeciętne 4,5%-owe piwa, a dla kobiet około 20ml. W ciągu tygodnia dopuszczalne spożycie etanolu nie może przekroczyć 210 ml dla mężczyzn, czyli niecałe dziesięć butelek piwa czy 0,5l wódki, a kobiety nie mogą wypić go więcej niż 140ml czyli np. ok. 1l 14%-owego wina. Należy pamiętać że przerwa między takim spożyciem powinna wynosić co najmniej 2-3 dni aby dać wątrobie czas potrzebny na regenerację i że alkohol alkoholowi nie równy np. jedno piwo może mieć 4,5 % a drugie 9%. Niestety, dawki te są często przekraczane. Po kilku głębszych nasza samokontrola słabnie i tracimy rachubę w ilości wypitych drinków.

♠ Paracetamol czy zawsze pomaga?

Dbając o wątrobę powinniśmy zwrócić uwagę by przed zakrapianą imprezą lub lecząc ból głowy dnia następnego, nie przyjmować leków, które mogłyby wchodzić w interakcje z alkoholem, bowiem alkohol zwiększa toksyczne właściwości wielu leków. Przykładem takiej substancji jest paracetamol – popularny środek na ból i gorączkę, dostępny w większości sklepów bez recepty. Etanol wchodzi z nim w interakcje i powoduje, że wątroba metabolizując paracetamol produkuje z tego związku więcej toksyny odpowiadającej za zatrucie i w konsekwencji dochodzi do jej uszkodzenia. Aby zmniejszyć symptomy „syndromu dnia poprzedniego”, często sięgamy po ten lek żeby złagodzić ból głowy; niestety wątroba jest jeszcze obciążona więc nie może prawidłowo metabolizować paracetamolu.

♠ Statyny i niacyna kontra wątroba

Aby utrzymać wątrobę w dobrym stanie, powinniśmy pamiętać o przyjmowaniu witamin, szczególnie tych z grupy B. Istnieją również substancje, które mogą pogorszyć jej kondycję. Statyny podobnie jak niacyna to grupy związków chemicznych, które między innymi przez zmniejszenie złego cholesterolu zapobiegają udarom czy zawałom. Zażywa je duży odsetek populacji polskiej, ponieważ są one przepisywane bardzo często – głównie osobom w podeszłym wieku z zaawansowaną miażdżycą. Pacjenci przyjmujący je długotrwale mają podwyższone wskaźniki wątrobowe, co wskazuje na obciążenie wątroby.

♠ Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

Bardzo popularnymi lekami z grupy NLPZ są ibuprofen czy naproxen. Są to środki dostępne bez recepty, działają przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Przez wielu ludzi zażywane są regularnie na bóle głowy czy stawów. Niestety, brane przez długi czas działają niekorzystnie na funkcję wątroby i nerek.

♠ Choroby wątroby

Jednym ze schorzeń wątroby o którym warto wspomnieć jest Zespół Gilberta. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie; cierpi na nią około 5-7% populacji, głównie mężczyźni. Objawia się łagodnym upośledzeniem funkcji wątroby polegającym na obniżeniu sprawności metabolizmu bilirubiny, która jest produktem rozpadu czerwonych krwinek. Osoby z tą przypadłością powinny spożywać potrawy lekkostrawne, unikać alkoholu i używek. Znaczny odsetek chorych, nie będąc świadomym swojej przypadłości, nie przywiązuje odpowiedniej wagi do swojego trybu życia.
Kolejną chorobą jest Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW). Istnieją trzy główne szczepy wirusa, które powodują odpowiednio trzy rodzaje choroby. Sposób, w jaki można się nimi zarazić, a także objawy związane z WZW, zależne są od szczepu tego wirusa.
Przy WZW typu A zarażenie następuje w wyniku spożycia zakażonej żywności czy wody lub kontakt z wydzielinami chorego. Wirus (HAV) „wylęga się” w przewodzie pokarmowym; może przebywać długo w wilgotnym środowisku. Mówi się, że WZW A to „choroba brudnych rąk” a najskuteczniejszą metodą ochrony jest w tym przypadku szczepienie a także przestrzeganie zasad higieny zwłaszcza, gdy podróżujemy do krajów o niskim poziomie higieny.
Szczep wirusa typu B może powodować zarówno postać ostrą jaki i przewlekłą choroby, a sam wirus przenosi się przez kontakt z krwią albo wydzielinami chorego. W naszym kraju nosicielami tego szczepu jest 2-7% populacji.
Szczep typu C (HCV) uznaje się za przyczynę raka i marskości wątroby. Zakażenie następuje w wyniku kontaktu naszej krwi z krwią nosiciela (w Polsce nosicielami jest około 2% populacji). To cichy zabójca, bo zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo lub z bardzo niecharakterystycznymi objawami. W 80% przypadków choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, przyjmując postać przewlekłą. W ciągu 20 do 30 lat takiego przewlekłego zakażenia HCV u 20-30% chorych dochodzi do marskości wątroby, która grozi rozwojem raka. Niestety, nie ma szczepionki na ten typ wirusa, ale można zatrzymać rozwój choroby przez odpowiednią farmakoterapię (zazwyczaj lekami antywirusowymi, np. interferonem).
Objawy wszystkich trzech wymienionych postaci wirusa nie są specyficzne; często są to: ból brzucha, wymioty, słaba tolerancja niektórych pokarmów. Jedynym sposobem, aby wykluczyć nosicielstwo któregoś z powyższych wirusów są testy na obecność przeciwciał które są produkowane przez organizm po kontakcie z zarazkiem. Badania te są często zlecane po wcześniejszym wykryciu podwyższonych prób wątrobowych.

♠ Dieta ma duże znaczenie

Złe nawyki żywieniowe są wrogiem Twojej wątroby. Jedzenie wysoko przetworzonej żywności zawierającej konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku i zapachu, spulchniacze, zagęszczacze i wszelkiej maści inne chemiczne dodatki, pogarsza jej kondycję i wydajność. Uwagę należy zwracać na produkty zawierające substancje oznaczone literą E i cyframi, szczególnie dlatego, że niektóre z nich nie zostały przebadane pod kątem długofalowego działania na organizm ludzki, jak również nie badano oddziaływań między tymi dodatkami. Ważna jest też ilość i jakość tłuszczu jaki spożywamy. Świadomy konsument powinien starać się jeść świeże produkty bez zbędnych chemicznych dodatków oraz unikać nadmiaru tłuszczów, szczególnie zwierzęcych.
Warto dbać o wątrobę, bo nasze zdrowie jest zależne od jej stanu, a przecież tak łatwo o jej uszkodzenie…

źródło: radioklinika.pl

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes