Przejdź do głównej zawartości

WARSZTATY KULINARNE W ZABRZU

Wszyscy, którzy czytają bloga wiedzą, że prowadzę warsztaty kulinarne JedzOnko w Zabrzu. Warsztaty są wspólną inicjatywą Zdrowolandii, Fundacji Iskierka oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr. 38 w Zabrzu.
Nasze warsztaty są okazją aby dzieci i rodzice poznali nowe, często zaskakujące smaki. To również świetna okazja aby wymienić się doświadczeniami, przepisami, informacjami.
Bardzo lubię gotować z dziećmi i rodzicami. Nie inaczej było i tym razem.
Wspólnie stworzyliśmy ciekawe potrawy :)

Co robiliśmy tym razem?
Wegańskie kakao, kanapki w ciekawej formie z kremem orzechowym z ciecierzycy, jaglany budyń truskawkowy oraz owocowe praliny. Było bardzo słodko i smacznie :)

PRZEPISY:

WEGAŃSKIE KAKAO
- szklanka mleka roślinnego np. migdałowego
- kilka daktyli suszonych ok. 4-5 szt.
- szczypta cynamonu
- opcjonalnie kokosowa bita śmietanka

Na początek migdały namocz w gorącej wodzie kilka minut. Łatwiej będzie je zmiksować. Mleko podgrzej aby było ciepłe. Daktyle zmiksuj z mlekiem. Dopraw szczyptą cynamonu i ubita kokosową śmietanką. Dorośli mogą doprawić kakao świeżym lub suszonym chili, dzieci natomiast tartą czekoladą.



KREM ORZECHOWY
- kilka kromek pieczywa tostowego pełnoziarnistego lub pieczywa graham lub orkiszowego
- słoik gotowanej ciecierzycy (możesz również samodzielnie ugotować ciecierzycę)
- 100 g masła orzechowego
- 50 g syropu klonowego lub miodu
- 50 ml mleka roślinnego np. sojowego
- sok z jednej pomarańczy
- szczypta cynamonu
- szczypta soli
- 100 g dowolnych orzechów np. włoskich

Wszystkie składniki (poza pieczywem, oczywiście) zmiksuj na gładki krem. Jeśli jest mało słodki, dodaj więcej miodu lub syropu klonowego. Jeśli jest za gęsty, dodaj więcej mleka roślinnego. Krem konsystencją ma przypominać popularny krem czekoladowy :)
Z chleba odkrój skórkę, a następnie wałkiem dokładnie rozwałkuj kromkę aby była cieniutka. Tak przygotowane pieczywo posmaruj kremem a następnie zroluj. Posmaruj kremem na zewnątrz po czym obtocz w posiekanych orzechach. W ten sposób powstanie oryginalna kanapka :)
Pamiętaj aby do kremu dodać składniki dobrej jakości. Z kiepskich składników nie będzie dobrego kremu.



BUDYŃ JAGLANY
- 1/2 szklanki suchej kaszy jaglanej
- szklanka mleka sojowego
- 100 g mrożonych truskawek (w sezonie oczywiście świeże)
- łyżka oleju kokosowego lub masła
- 2 kostki gorzkiej czekolady

Zaczynamy od przygotowania kaszy jaglanej. Na początek dokładnie sparz ją wrzątkiem aby nie była gorzka. Tak przygotowaną kaszę ugotuj w mleku sojowym (możesz oczywiście użyć innego mleka). Do ugotowanej kaszki dodaj rozmrożone owoce oraz masło lub olej kokosowy i zmiksuj na gładki krem. Taki budyń możesz zjeść od razu, jednak będzie jeszcze lepszy gdy wstawisz go do lodówki aby stężał i zgęstniał. Po 2-3 godzinach pyszny deser gotowy. Możesz do niego dodać mus owocowy, bitą śmietankę lub szczyptę tartej czekolady.




OWOCOWE PRALINY
- 100 g suszonych śliwek
- 100 g suszonej żurawiny
- 100 g suszonych rodzynek
- 100 g zmiksowanych orzechów np. włoskich
- sok z 1/2 pomarańczy
- łyżka oleju kokosowego
- 200 g ekspandowanego amarantusa

Suszone owoce zalej na kilka minut wrzątkiem. Orzechy zmiksuj blenderem. Gdy owoce będą już namoczone i miękkie, odcedź je i zmiksuj blenderem na gładką masę. Do owoców dodaj zmiksowane orzechy, sok z pomarańczy, olej kokosowy. Tak przygotowaną masę formuj w małe kuleczki a następnie obtaczaj w amarantusie. Tak przygotowane pralinki wstaw na godzinę do lodówki. Po tym czasie możesz się cieszyć słodkim smakiem zdrowych pralinek :)






Mam nadzieję, że moje propozycje przypadły wam do gustu. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach :)

Zdjęcia dzięki uprzejmości Joli Kaczmarek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes