Przejdź do głównej zawartości

JAK BEZPIECZNIE ZAŻYWAĆ LEKI

Temat, wydawałoby się banalny, jednak wiele osób nieprawidłowo zażywa leki. 
Podczas leczenia onkologicznego dziecka, kiedy jesteś w szpitalu zawsze można zapytać lekarza czy pielęgniarkę czy dany lek można podać dziecku z innymi lub czy dieta nie ma wpływu na przyswajanie leków.
Sprawa nieco się komplikuje, kiedy wychodzicie do domu, po zakończonym leczeniu z długa listą niezbędnych preparatów.
Jeśli nie jesteś czegoś pewien, zawsze zapytaj lekarza. Warto również zapytać farmaceuty. Jednak może się zdarzyć, iż farmaceuta nigdy nie spotkał się z danym lekiem i nie będzie potrafił odpowiedzieć na nasze pytanie (osobiście spotkałam się z taką sytuacją).
Dlatego właśnie przedstawiam kilka wskazówek- jak, z czym, kiedy stosować leki.
Pamiętaj, że leki o różnych nazwach mogą zawierać dokładnie taka samą substancję leczniczą. W przypadku ich łączenia może to skutkować przedawkowaniem.
Przykładowo, popularne leki stosowane przy nadciśnieniu- polocard, acard, acesan, aspirin cardio zawierają kwas acetylosalicylowy. Ta sama substancja, choć różna nazwa leku.
Bardzo popularny PARACETAMOL występuje w ponad 100 lekach, zwykle dostępnych bez recepty. Przedawkowanie tych leków może doprowadzić do uszkodzenia wątroby a nawet zgonu.
Nurofen, ibuprom, ibum,ibupar- bardzo popularne leki, jako substancję czynną zawierają ibuprofen. Ich łączne stosowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego, wątroby oraz nerek.


Wszelkie leki stosowane bez recepty nie powinny być zażywane długoterminowo. Takie leki są stosowane do krótkoterminowego leczenia. Krótkoterminowe, czyli ból głowy, mięśni, zęba, zgaga, infekcje górnych dróg oddechowych, reakcje alergiczne. Pamiętaj jednak- jeśli przez pięć dni nie ma poprawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!!!

UWAŻAJ NA REKLAMY!!! Reklama nie może decydować, jakie leki kupisz. Podobnie w przypadku ziół, witamin czy suplementów- czy faktycznie musisz je stosować?
Jeśli uważasz, że musisz przyjmować dany suplement, skonsultuj to ze swoim lekarzem.
Mimo, iż suplementy diety to nie leki- nie potwierdzono ich skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania- nie możesz ich zażywać tak po prostu.

KILKA WSKAZÓWEK DLA DUŻYCH PACJENTÓW I RODZICÓW MAŁYCH PACJENTÓW

Jeśli zażywasz suplementy, które w swym składzie zawierają witaminy A,D,E,K a więc witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, łatwo możesz je przedawkować. Mają zdolność do gromadzenia się w tkance tłuszczowej i dlatego ich poziom w organizmie może osiągać nawet wartości toksyczne.
Witamina E nie jest wskazana u pacjentów z chorobami układu sercowo- naczyniowego z uwagi na możliwości wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia.
Kwasy tłuszczowe omega 3 mogą zwiększyć ryzyko krwawienia, gdy jednocześnie zażywasz leki zmniejszające krzepliwość krwi, a także kwas acetylosalicylowy, stosowany w chorobach układu sercowo- naczyniowego.
Preparaty potasu można przedawkować w przypadku nadmiernego stosowania. Ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym oraz niektóre leki moczopędne. Nie należy samodzielnie podejmować decyzji o suplementacji potasu.
Antybiotyki koniecznie zażywaj po konsultacji z lekarzem. Zawsze poinformuj o zażywanych lekach obniżających ciśnienie czy antyhistaminowych. Antybiotyk może osłabić ich działanie. Z kolei przy stosowaniu leków na nadkwasotę z glinem, wapniem i magnezem oraz preparatów żelaza, antybiotyk może nie zadziałać.

A co z ziołami. Możemy je kupić w każdej aptece a nawet supermarkecie. Co z nimi?
Zioła mogą występować w postaci herbatek, do samodzielnego przygotowania naparów, ale wchodzą również w skład preparatów bez recepty np. poprawiających pamięć czy na niestrawność. Mogą wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi stale lub doraźnie np. przeciwbólowymi.
- miłorząb japoński nie powinien być łączony z lekami przeciwzakrzepowymi, nasila ich działanie, co może skutkować np. krwotokami z nosa.
- wyciąg z czosnku może nasilić toksyczne działanie antybiotyków. Zawiera substancje zmniejszające poziom cukru we krwi. Branie go z lekami przeciwcukrzycowymi nie jest wskazane. Poza tym działa przeciwkrzepliwie, nie wolno go łączyć z lekami rozrzedzającymi krew.

Przed zażyciem lub podaniem leków zawsze zapoznaj się z ulotką i sprawdź, czy lek powinien być stosowany przed, w trakcie czy po posiłku.
Ważna jest również forma preparatu. Leki zażywaj w takiej postaci, w jakiej zostały wyprodukowane. To decyduje o ich prawidłowym działaniu. Nie powinno się dzielić tabletek, które nie mają fabrycznej podziałki. Nie dziel, nie rozgryzaj, nie wysypuj preparatu z kapsułki. Niektóre po rozgryzieniu nie zadziałają, zniszczy je kwas solny w żołądku.

UWAGA, CZYM POPIJASZ

Leki popijaj letnia, nie gorącą! wodą. Najlepiej przegotowaną. Nie popijaj leków wodą wysokozmineralizowaną. Kawa, napoje energetyzujące, coca cola potęgują działanie leków z kofeiną np. przeciwbólowych, powodując kołatanie serca i nasilenie bólu. Herbata osłabia działanie preparatu z żelazem, może on nie zadziałać.
Leków nie popijaj również sokami czy napojami mlecznymi np. kefirem. Preparat na osteoporozę popity mlekiem w ogóle nie zadziała, a lek antyalergiczny popity sokiem z grejpfruta niebezpiecznie zwiększy swoje stężenie we krwi. Może wówczas dojść do zaburzeń rytmu serca i utraty przytomności.

JEDZENIE RÓWNIEŻ JEST WAŻNE
Niemal każdy ze składników diety może sprawiać, że substancje zawarte w farmaceutykach nie docierają do odpowiednich receptorów w układzie pokarmowym lub trafiają tam za szybko albo za późno. Nie są wtedy właściwie rozkładane i wchłaniane lub wydalane z organizmu.
WAPŃ, zawarty w nabiale może spowodować, że antybiotyki nie zadziałają.
BŁONNIK z pełnoziarnistych produktów osłabia działanie leków przeciwdepresyjnych.
TYRAMINA znajdująca się w śledziach, serach pleśniowych, czekoladzie, przejrzałych bananach wchodzi w reakcje z lekami przeciwdepresyjnymi, powodując wzrost ciśnienia i bóle głowy.
JOD stosujący osoby leczące zaburzenia tarczycy, nie będzie się dobrze przyswajał gdy zjesz brukselkę, kalafiora czy fasolę.

PAMIĘTAJ!!!
Nie stosuj samodzielnie żadnych leków ani innych preparatów podczas leczenia nowotworów, gdyż mogą wystąpić poważne powikłania.

Jak widzisz, przyjmowanie leków to wcale nie taka oczywista sprawa. Zawsze czytaj ulotki, pytaj lekarza, a jeśli nie musisz, nie przyjmuj każdego reklamowanego suplementu. Nadmiar może wcale nie wyjść na zdrowie...


źródło: Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie (cmj.org.pl)

Komentarze

  1. Ja staram się ograniczyć ilość spożywanych lekarstw do minimum. Wdrożyłem zdrową dietę, przestrzegam zasad zdrowego stylu życia http://www.hyalutidin.pl/jak-dbac-o-zdrowe-stawy i generalnie nie mogę narzekać na zły stan zdrowia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes