Przejdź do głównej zawartości

SŁODKO - SŁONA SAŁATKA Z GRUSZKAMI...mmm

Czasami jest tak, że nie wiesz na co masz ochotę. Może coś słodkiego, albo słonego a może kwaśnego. Jeszcze gorzej gdy masz przygotować posiłek dla całej rodziny, a każdy chce co innego. Mam rozwiązanie.
Proponuję sałatkę. Bardzo smaczną i łatwą do zrobienia. Sałatkę z karmelizowanymi gruszkami, słonym boczkiem i kwaśnym octem balsamicznym. To połączenie smaków jest genialne. Sprawdziłam na mojej rodzinie, wszystkim smakowało. Dzieci były szczególnie zachwycone słodkimi gruszkami oraz miękkim i delikatnym serem mozarella z odrobinką octu balsamicznego (wersja dla dzieci). Dla dorosłych proponuję ser pleśniowy, który świetnie się komponuje z owocami.

SKŁADNIKI : ( dla czterech osób )

- cztery twarde gruszki
- opakowanie mieszanki sałat
- 100 g lazura błękitnego ( dla dzieci mozarella )
- garść orzechów włoskich lub pini
- 10 plastrów boczku
- 2 łyżki masła
- łyżka oliwy
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki octu balsamicznego
- sól, pieprz 
- mała czerwona cebula

Orzechy upraż bez tłuszczu na patelni. Następnie podsmaż boczek. 
Zdejmij boczek. Na tej samej patelni rozpuść łyżkę masła z oliwą i dodaj gruszki pokrojone w ćwiartki. Delikatnie podsmaż gruszki ze wszystkich stron, dodaj łyżkę miodu aby gruszki się skarmelizowały. Dopraw solą i pieprzem.
Zdejmij gruszki. Na patelnię dodaj pozostałe masło, miód i ocet balsamiczny. Chwilę wszystko gotuj aby sos lekko zgęstniał.


Na talerzu ułóż sałatę, boczek, gruszki. Posyp krążkami cebuli, serem i orzeszkami. Na koniec polej sałatkę ciepłym sosem.

PALCE LIZAĆ :)Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CZARNUSZKA - CUDOWNE ZIOŁO NA WSZYSTKO

Nie jest to nowość, ale obecnie powraca do łask. Podobnie jak ostropest plamisty czy czystek coraz więcej osób znów zaprasza ją do swojej kuchni.

Czarnuszka bo o niej mowa, to małe ziarenka, przypominające czarny sezam, odrobinę gorzkawe w smaku. Zastosowanie tej przyprawy jest wszechstronne. A kiedy poczytasz o jej właściwościach z pewnością zaczniesz ją stosować.
Przeczytałam kiedyś, że te niepozorne ziarenka, jak i olej z tej rośliny "leczą wszystko z wyjątkiem śmierci". Coś w tym jest, ponieważ roślina ta pomaga w wielu schorzeniach i przed wieloma potrafi nas ochronić.

Co zatem zawierają te ziarenka, że są takie cudowne ?


różnorodne kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy i inne)fosfolipidy i fitosterolecenne flawonoidy i równie cenne saponinybiałka (osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanyalkaloidy m.in. nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę – rzadkie w świecie roślin)olejek eteryc…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…