Przejdź do głównej zawartości

PRZYCZYNY RAKA RAZ JESZCZE


Ostatnio pisałam o przyczynach raka na które mamy wpływ. Z wielu artykułów naukowych, które przeczytałam wywnioskowałam że na pewne nowotwory mamy wpływ. Jeśli ograniczymy pewne potrawy, zrezygnujemy z alkoholu i papierosów, nie będziemy się nadmiernie opalać mamy szansę zmniejszyć ryzyko zachorowania. To jednak nie takie oczywiste.
Ostatnio przeczytałam artykuł, który zmienia myślenie o raku. Według naukowców " Chorujesz na raka - masz pecha ". Kontrowersyjna teza, ale warto się z nią zapoznać.
komórki nowotworowe, rak, nowotwór
Większość mutacji, które prowadzą do nowotworów jest przypadkowa i nie ma związku z czynnikami ryzyka  źródło: Thinkstock
Tryb życia ani genetyczne obciążenie nie mają dużego wpływu na zachorowania na większość nowotworów - pisze "Science". Wiele typów raka to bowiem przede wszystkim efekt przypadkowych mutacji w komórce. W przypadku raka płuc czy skóry zdrowy tryb życia ma jednak ogromne znaczenie - podkreślają naukowcy.
Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine oraz Bloomberg School of Public Health ustalili, że dwie trzecie zachorowań na raka to przede wszystkim wynik przypadkowej, "pechowej" mutacji genów, do której dochodzi podczas podziału komórek. Nie można ich przewidzieć, a chory nie może im zapobiec w żaden sposób.
Pozostała jedna trzecia przypadków ma jednak związek z trybem życia i czynnikami genetycznymi.
Profesor Bert Vogelstein z Johns Hopkins University School of Medicine podkreśla jednak, że przyczyną raka jest praktycznie zawsze kombinacja różnych czynników, a badanie pozwala jedynie zrozumieć, jakie znaczenie ma każdy z nich dla zachorowania na dany typ nowotworu.
- Skoro dwie trzecie zachorowań na nowotwory (...) można wyjaśnić przypadkowymi mutacjami DNA, które zdarzają się w momencie podziału komórki, to zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu niektórych odmian raka, ale nie będzie zbyt efektywna w przypadku wielu innych - mówi dr Cristian Tomasetti z Johns Hopkins University. Podkreśla ona, że w przypadku wielu nowotworów jedynym sposobem zmniejszenia zagrożenia jest wczesne wykrycie choroby. - Powinniśmy skupić więcej wysiłków na wykrywaniu tych odmian raka we wczesnych, wyleczalnych fazach - mówi.
Celem amerykańskich badań było wyjaśnienie, dlaczego niektóre tkanki są miliony razy bardziej narażone na nowotwory od innych. Rak płuca może się pojawić w jakimś momencie życia aż u 6,9 proc. populacji USA, podczas gdy nowotwór mózgu u 0,6 proc., a rzadki nowotwór chrząstki krtaniowej – tylko u 0,00072 proc.

Skoro dwie trzecie zachorowań na nowotwory (...) można wyjaśnić przypadkowymi mutacjami DNA, które zdarzają się w momencie podziału komórki, to zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu niektórych odmian raka, ale nie będzie zbyt efektywna w przypadku wielu innych.
Zdaniem autorów kluczowe znaczenie ma tempo regeneracji tkanek – porównali liczbę podziałów komórek zachodzących podczas całego życia w 31 różnych tkankach. Stare komórki wciąż są wymieniane na nowe, powstające z komórek macierzystych, ale w różnych tkankach proces ten przebiega z różną prędkością. Im więcej podziałów, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się mutacji. Do szybko dzielących się tkanek należy nabłonek jelita, podczas gdy w mózgu podziały następują znacznie wolniej.
Z badań wynika, że przypadkowe mutacje odpowiadały za większość zachorowań na 22 z 31 analizowanych nowotworów. W przypadku pozostałych dziewięciu dużo większe znaczenie miały czynniki czynniki środowiskowe i obciążenie dziedziczne.
Do nowotworów, które są raczej wynikiem przypadkowej mutacji niż niezdrowych zachowań i w związku z tym ich wystąpieniu nie da się zapobiec, należą na przykład glejak (guz mózgu), nowotwory jelita cienkiego oraz trzustki.
Jednak styl życia ma istotny wpływ na niektóre z najczęściej spotykanych i najgroźniejszych nowotworów – należą one do pozostałej jednej trzeciej. Na przykład toksyny zawarte w dymie papierosowym wielokrotnie zwiększają częstotliwość raka płuca.
W badaniach nie uwzględniono dwóch często występujących typów nowotworów – raka piersi oraz raka prostaty, ponieważ nie udało się jednoznacznie ustalić częstotliwości podziału komórek macierzystych w tych tkankach.
Komórki nowotworowe to patologicznie zmienione komórki organizmu, które niepowstrzymanie dzieląc się doprowadzają do choroby i śmierci. Element przypadku odgrywa rolę w powstawaniu wszystkich nowotworów – nagle pojawia się mutacja, która zmienia niewinną komórkę w śmiertelne zagrożenie. Im dłużej człowiek żyje, tym więcej czasu, aby doszło do takiej mutacji – dlatego najwięcej chorujących na nowotwory to osoby starsze.
Kto za dużo pije, pali, zbyt wiele czasu spędza na słońcu, ma nadwagę – ten daje rakowi dodatkową szansę. Opalanie się zwiększa zagrożenie rakiem podstawnokomórkowym skóry, a niewłaściwa dieta oraz czynniki genetyczne – rakiem jelita grubego. Samo tylko palenie w skali całego globu ma związek z jedną piątą wszystkich nowotworów - przypominają specjaliści.
nauka.nesweek.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…