Przejdź do głównej zawartości

PRZYCZYNY RAKA RAZ JESZCZE


Ostatnio pisałam o przyczynach raka na które mamy wpływ. Z wielu artykułów naukowych, które przeczytałam wywnioskowałam że na pewne nowotwory mamy wpływ. Jeśli ograniczymy pewne potrawy, zrezygnujemy z alkoholu i papierosów, nie będziemy się nadmiernie opalać mamy szansę zmniejszyć ryzyko zachorowania. To jednak nie takie oczywiste.
Ostatnio przeczytałam artykuł, który zmienia myślenie o raku. Według naukowców " Chorujesz na raka - masz pecha ". Kontrowersyjna teza, ale warto się z nią zapoznać.




komórki nowotworowe, rak, nowotwór
Większość mutacji, które prowadzą do nowotworów jest przypadkowa i nie ma związku z czynnikami ryzyka  źródło: Thinkstock
Tryb życia ani genetyczne obciążenie nie mają dużego wpływu na zachorowania na większość nowotworów - pisze "Science". Wiele typów raka to bowiem przede wszystkim efekt przypadkowych mutacji w komórce. W przypadku raka płuc czy skóry zdrowy tryb życia ma jednak ogromne znaczenie - podkreślają naukowcy.
Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine oraz Bloomberg School of Public Health ustalili, że dwie trzecie zachorowań na raka to przede wszystkim wynik przypadkowej, "pechowej" mutacji genów, do której dochodzi podczas podziału komórek. Nie można ich przewidzieć, a chory nie może im zapobiec w żaden sposób.
Pozostała jedna trzecia przypadków ma jednak związek z trybem życia i czynnikami genetycznymi.
Profesor Bert Vogelstein z Johns Hopkins University School of Medicine podkreśla jednak, że przyczyną raka jest praktycznie zawsze kombinacja różnych czynników, a badanie pozwala jedynie zrozumieć, jakie znaczenie ma każdy z nich dla zachorowania na dany typ nowotworu.
- Skoro dwie trzecie zachorowań na nowotwory (...) można wyjaśnić przypadkowymi mutacjami DNA, które zdarzają się w momencie podziału komórki, to zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu niektórych odmian raka, ale nie będzie zbyt efektywna w przypadku wielu innych - mówi dr Cristian Tomasetti z Johns Hopkins University. Podkreśla ona, że w przypadku wielu nowotworów jedynym sposobem zmniejszenia zagrożenia jest wczesne wykrycie choroby. - Powinniśmy skupić więcej wysiłków na wykrywaniu tych odmian raka we wczesnych, wyleczalnych fazach - mówi.
Celem amerykańskich badań było wyjaśnienie, dlaczego niektóre tkanki są miliony razy bardziej narażone na nowotwory od innych. Rak płuca może się pojawić w jakimś momencie życia aż u 6,9 proc. populacji USA, podczas gdy nowotwór mózgu u 0,6 proc., a rzadki nowotwór chrząstki krtaniowej – tylko u 0,00072 proc.

Skoro dwie trzecie zachorowań na nowotwory (...) można wyjaśnić przypadkowymi mutacjami DNA, które zdarzają się w momencie podziału komórki, to zmiana stylu życia może pomóc w zapobieganiu niektórych odmian raka, ale nie będzie zbyt efektywna w przypadku wielu innych.
Zdaniem autorów kluczowe znaczenie ma tempo regeneracji tkanek – porównali liczbę podziałów komórek zachodzących podczas całego życia w 31 różnych tkankach. Stare komórki wciąż są wymieniane na nowe, powstające z komórek macierzystych, ale w różnych tkankach proces ten przebiega z różną prędkością. Im więcej podziałów, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się mutacji. Do szybko dzielących się tkanek należy nabłonek jelita, podczas gdy w mózgu podziały następują znacznie wolniej.
Z badań wynika, że przypadkowe mutacje odpowiadały za większość zachorowań na 22 z 31 analizowanych nowotworów. W przypadku pozostałych dziewięciu dużo większe znaczenie miały czynniki czynniki środowiskowe i obciążenie dziedziczne.
Do nowotworów, które są raczej wynikiem przypadkowej mutacji niż niezdrowych zachowań i w związku z tym ich wystąpieniu nie da się zapobiec, należą na przykład glejak (guz mózgu), nowotwory jelita cienkiego oraz trzustki.
Jednak styl życia ma istotny wpływ na niektóre z najczęściej spotykanych i najgroźniejszych nowotworów – należą one do pozostałej jednej trzeciej. Na przykład toksyny zawarte w dymie papierosowym wielokrotnie zwiększają częstotliwość raka płuca.
W badaniach nie uwzględniono dwóch często występujących typów nowotworów – raka piersi oraz raka prostaty, ponieważ nie udało się jednoznacznie ustalić częstotliwości podziału komórek macierzystych w tych tkankach.
Komórki nowotworowe to patologicznie zmienione komórki organizmu, które niepowstrzymanie dzieląc się doprowadzają do choroby i śmierci. Element przypadku odgrywa rolę w powstawaniu wszystkich nowotworów – nagle pojawia się mutacja, która zmienia niewinną komórkę w śmiertelne zagrożenie. Im dłużej człowiek żyje, tym więcej czasu, aby doszło do takiej mutacji – dlatego najwięcej chorujących na nowotwory to osoby starsze.
Kto za dużo pije, pali, zbyt wiele czasu spędza na słońcu, ma nadwagę – ten daje rakowi dodatkową szansę. Opalanie się zwiększa zagrożenie rakiem podstawnokomórkowym skóry, a niewłaściwa dieta oraz czynniki genetyczne – rakiem jelita grubego. Samo tylko palenie w skali całego globu ma związek z jedną piątą wszystkich nowotworów - przypominają specjaliści.
nauka.nesweek.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes