Przejdź do głównej zawartości

BEZGLUTENOWY JADŁOSPIS DLA DZIECKA PODCZAS INTENSYWNEGO LECZENIA


Podczas leczenia szpitalnego zdarza się, iż dziecko musi przejść na dietę bezglutenową. Nie martw się, zwykle jest to etap przejściowy i po zakończeniu leczenia lub nawet protokołu maluch nie będzie miał problemu z trawieniem glutenu. Tymczasem przedstawiam Ci przykładowy jadłospis. Mam nadzieję, iż ułatwi Ci przygotowywanie posiłków w szpitalnej rzeczywistości.


ŚNIADANIE
- płatki jaglane z suszonymi owocami.
Może nie brzmi zachęcająco dla dziecka, ale wierz mi do pyszne, słodkie danie z pewnością dziecku się spodoba. W garnuszku podgrzej 200 ml mleka. Do bardzo ciepłego mleka- nie musi być wrzątek dodaj 2-3 łyżki błyskawicznych płatków jaglanych. Przykryj miseczkę talerzykiem i poczekaj 3-4 min. aby płatki napęczniały. Następnie dodaj łyżeczkę suszonej żurawiny, 2-3 pokrojone daktyle oraz 1/2 kiwi pokrojonego w kostkę. Pamiętaj, wybieraj owoce suszone NIE KONSERWOWANE SIARKĄ. Obecnie można takie owoce kupić w zwykłym supermarkecie, nie musicie pędzić od razu do sklepu ze zdrową żywnością.
Jeśli jaglana owsianka jest zbyt gęsta dodaj więcej mleka. Jeśli nie ma przeciwwskazań do jaglanki możesz dodać np. truskawki lub inne owoce sezonowe.


II ŚNIADANIE
- bułka lub chleb kukurydziany z pastą z awokado, sałatą i pieczonym mięsem lub szynką z indyka bez dodatku soi (czytaj skład na opakowaniu).
- woda smakowa
Pół bułki lub kromka chleba (lub 2 kromki, jeśli to starsze dziecko lub maluch na sterydach) posmaruj pastą z awokado. Najprostsza pasta to 1/2 awokado + dwie łyżeczki serka śmietankowego + odrobina soku z cytryną + drobno posiekany szczypiorek. Nałóż sałatę oraz dobrej jakości wędlinę. 
Do picia woda smakowa. Przepis na wodę znajdziesz w książce "JedzOnko", która wkrótce trafi na każdy odział onkologii dziecięcej w całej Polsce.
Wprowadź do diety awokado. To świetne źródło wartościowego tłuszczu. O awokado wiele razy już pisałam. Zajrzyj choćby tutaj.



OBIAD
- dorsz oprószony solą, pieprzem, skropiony sokiem z cytryny ugotowany na parze
- ziemniak lub batat w formie pure ze słodką śmietanką
- kiszony ogórek (jeśli dziecko ma problemy z jamą ustną lub z grzybami zamień ogórka na sałatkę z pomidora i mozzarelli).
Ryba- sprawa oczywista, doprawiamy przyprawami i gotujemy na parze. Oczywiście rybę możesz również upiec w piekarniku, wiem jednak, że nie w każdym szpitalu rodzic ma dostęp do piekarnika. Moja rada. Warto złożyć się w kilka osób i kupić garnek do gotowania na parze. On naprawdę ułatwi Wam życie w szpitalu. Możesz również kupić specjalną silikonową wkładkę, która świetnie się sprawdzi w szpitalu. Nie musisz od razu inwestować dużych pieniędzy w specjalne urządzenia do gotowania na parze. Poza tym, w szpitalu nawet nie ma gdzie go trzymać.
Pure z ziemniaka jest pyszne i bardzo szybko je zrobisz. Ugotuj ziemniaka, odcedź. Ugnieć dokładnie. Dodaj odrobinę słodkiej śmietanki oraz drobno posiekany koperek. Dokładnie wymieszaj i gotowe.
Ogórka możesz zamienić na ulubioną surówkę dziecka.


PODWIECZOREK
- mus jabłkowy z cynamonem, migdałami, żurawiną i odrobiną cukru
Jabłko obierz ze skórki. Pokrój na mniejsze cząstki. Ugotuj w małej ilości wody. Podczas gotowania jabłko się rozpadnie. Dopraw cynamonem, łyżeczką cukru trzcinowego lub syropu daktylowego oraz kilkoma żurawinami. Wszystko posyp prażonymi płatkami migdałowymi Możesz do tego podać wafle ryżowe.
Możesz również ugotować jabłko w całości. Wówczas nie obieraj go ze skórki. Świetne będzie również jabłko pieczone. Jednak w szpitalu możesz mieć problem z dostępem do piekarnika.
W podobny sposób możesz zrobić mus z gruszki, brzoskwini lub innego ulubionego owocu.



KOLACJA
- omlet z szynką, mozzarellą i szczypiorkiem.
Jedno jajko (lub dwa dla starszego dziecka) dokładnie wymieszaj widelcem w miseczce. Dopraw szczyptą soli. Dodaj plaster szynki pokrojony w drobną kostkę, 1/2 kulki mozzarelli również drobno pokrojonej. Omlet smaż po minucie z każdej strony. Gotowy posyp szczypiorkiem.
Do picia proponuję imbirową herbatę z plastrem pomarańczy. Do słabej herbaty dodaj kilka plasterków świeżego imbiru oraz plaster pomarańczy obranej ze skórki. Po kilku minutach napój gotowy.
Pamiętaj, że imbir ma właściwości przeciwwymiotne. Jeśli po chemii dziecko ma mdłości podawaj mu taką herbatkę. Najlepiej schłodzoną.

Mam nadzieję, że moja propozycja przypadnie do gustu Twojemu dziecku.

SMACZNEGO :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes