Przejdź do głównej zawartości

CUKIER W DIECIE PACJENTA ONKOLOGICZNEGO


Jeśli czytacie mojego bloga, to wiecie jak dużą wagę przywiązuję do prawidłowego odżywiania. W walce z rakiem ten aspekt jest dla mnie bardzo istotny. Zapraszam do przeczytania świetnego artykułu na temat Cukrów w diecie pacjenta onkologicznego. Myślę, że wyjaśni wiele wątpliwości.


"Szacuje się, że przyczyną powstawania blisko 30% nowotworów jest niewłaściwa dieta. Choć do tej pory nie udało się opracować konkretnych zaleceń żywieniowych, które miałyby właściwości lecznicze, to dysponujemy rzetelną wiedzą na temat możliwości obniżania ryzyka zachorowania na wiele podtypów raka. Optymalna dieta przeciwnowotworowa opiera się na wzajemnym współdziałaniu i synergii różnych cennych związków i substancji odżywczych, które wpływają na zahamowanie procesu nowotworzenia. Odpowiednio skomponowana dieta odgrywa również ważną rolę w przypadku, kiedy doszło do wykrycia już istniejącej choroby. Może ona spowalniać postęp choroby, łagodzić jej przebieg, skutki uboczne leczenia onkologicznego, przeciwdziałać niedożywieniu oraz wzmacniać organizm pacjenta w trakcie terapii.

Jednym z lepiej udokumentowanych odkryć naukowych w kontekście czynników rozwoju choroby nowotworowej jest związek pomiędzy nadmiernym spożywaniem cukru, tyciem, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Problemu cukru w diecie pacjenta onkologicznego nie powinno się jednak kategoryzować – nie każdy cukier jest „zły”. Wbrew utartym schematom, glukoza nie stanowi jedynego pożywienia dla szybko mnożących się komórek nowotworowych, choć jej nadmierne spożycie z codzienną dietą faktycznie może wpływać niekorzystnie na stan całego organizmu. 

Węglowodany to podstawowa grupa składników odżywczych dla ludzkiego organizmu. Pojęcie cukry (inaczej węglowodany), kryje w sobie ogromną liczbę związków. Ogólnie grupę węglowodanów dzielimy na cukry proste i cukry złożone. W naszej diecie powinniśmy zdecydowanie ograniczyć cukry proste (glukoza, fruktoza, galaktoza, maltoza, laktoza, sacharoza) oraz skrobię. Ich nadmiar to ogromny ładunek kaloryczny, bez dodatkowych wartości odżywczych, który nasz organizm zamienia w tłuszcz. A od otyłości już tylko krok do rozwoju innych chorób, w tym nowotworowych. 

W przypadku pacjenta onkologicznego szczególnie należy skupić się na właściwym jadłospisie, aby dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość i jakość kalorii we właściwych proporcjach. Nie można dopuścić, aby u chorego rozwinęło się niedożywienie. Faktem jest, że komórka nowotworowa potrzebuje glukozy do swojego metabolizmu. Nie oznacza to jednak, że należy przy okazji „zagłodzić” wszystkie zdrowe komórki organizmu, które potrzebują cukrów jako podstawowego „paliwa” do pozyskiwania energii niezbędnej do życia. Tylko zdrowe układy i narządy warunkują możliwość skutecznego leczenia onkologicznego. Niestety, raka nie da się zagłodzić – nowotwór zmieni metabolizm, przystosuje się i przetrwa, a chory zagłodzi pozostałe zdrowe tkanki i narządy, które warunkują powrót do zdrowia po terapii onkologicznej.     

CUKIER A RAK – KONTROLUJ SPOŻYCIE! 

Jedną z głównych przyczyn wzrostu masy ciała i otyłości (poza konsumpcją nadmiernej ilości kalorii) jest nadmierne spożywanie produktów o wysokim ładunku glikemicznym, które istotnie podnoszą stężenie cukru we krwi. Ładunek glikemiczny, to miara tego, jak jedzenie wpływa na poziom cukru we krwi. Białko ani tłuszcz nie mają większego znaczenia dla zachowania równowagi cukru we krwi. Cukry znajdujące się w produktach z wysokim ładunkiem glikemicznym są szybko rozkładane i absorbowane do krwioobiegu, podnosząc tym samym gwałtownie poziom glukozy. Kilka minut po spożyciu odczuwa się wzrost energii, po którym następuje jej gwałtowny spadek. W tym czasie najczęściej sięgamy po coś słodkiego, aby osłabić symptomy spadku – co jest niestety “błędnym kołem”.

Węglowodany z produktów o niskim ładunku glikemicznym (np. produkty pełnoziarniste, warzywa, nasiona roślin strączkowych) rozkładają się znacznie dłużej niż węglowodany rafinowane. W rezultacie glukoza uwalniana z tych produktów sączy się do krwioobiegu bardzo powoli. Oznacza to, że zostaje ona zamieniana na energię, a nie magazynowana. Dzięki temu poziom glukozy we krwi jest zrównoważony. Nadmiar węglowodanów uszkadza zarówno krew jak i tętnice, natomiast zbyt niskie poziomy cukru we krwi powodują uwalnianie hormonu stresu (kortyzolu), który skutecznie nakłania organizm do poszukiwania pokarmu. Wyżej wymienione czynniki ściśle łączą się ze znaczącym wzrostem zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie raka piersi.

Wysokokaloryczna dieta + wysokie spożycie cukru+ wysoki poziom hemoglobiny glikowanej + wysoki poziom insuliny i wysoki czynnik wzrostu IGF-1 wiążą się ze zwiększonym zagrożeniem nowotworami. 


Konsumpcja potraw  o wysokim indeksie glikemicznym i/lub ładunku glikemicznym jest łączone z wyższym zagrożeniem wieloma typami nowotworów m.in.: raka sutka, jelita grubego, trzustki, jajników, tarczycy, żołądka. Analogicznie – dieta o niskim indeksie i/lub ładunku glikemicznym kojarzona jest ze zmniejszonym zagrożeniem rozwoju wyżej wymienionych typów raka.   

SKOKI POZIOMU GLUKOZY 

Poziom glukozy we krwi w dużym stopniu determinuje apetyt (kiedy spada- pojawia się fizjologiczny głód). Glukoza w krwioobiegu jest wykorzystywana przez komórki do wytwarzania energii. Kiedy jej poziom jest za wysoki, organizm zamienia nadmiar cukru na glikogen lub w tłuszcz. Kontrolowanie stężenia cukru we krwi pozwala na utrzymanie stałej wagi i stałego poziomu energii. Należy pamiętać o tym, że im więcej błonnika i białek będzie zawierał każdy posiłek, tym wolniej będą się uwalniały węglowodany – z istotnym pożytkiem dla równowagi poziomu glukozy we krwi. 

Sposoby łączenia produktów białkowych z węglowodanami o wysokiej zawartości błonnika:

- do przekąsek owocowych i płatków śniadaniowych dodawaj pestki lub orzechy

- kromkę pełnoziarnistego pieczywa zjadaj z jajkiem lub pastą z gotowanej fasoli 

- łososia lub kurczaka podawaj z brązowym ryżem 

- placuszki owsiane spożywaj z twarożkiem   


Pamiętajmy, że to nie sama glukoza stanowi zagrożenie w kontekście rozwoju chorób nowotworowych, lecz źle zbilansowana pod względem podstawowych składników odżywczych dieta, która przyczynia się nadmiernej masy ciała i otyłości. Jest rzeczą niemożliwą, aby całkowicie wykluczyć węglowodany z diety, jednak należy wybierać te cukry, które nie będę powodowały nadmiernych wahań poziomu glukozy we krwi. O właściwej diecie (tzn. zawierającej wszystkie składniki odżywcze tj. białka, tłuszcze i węglowodany) powinien pamiętać każdy pacjent onkologiczny. Szczególną  uwagę na jakość spożywanych węglowodanów powinny zwrócić kobiety, gdyż to właśnie rak piersi jest najbardziej czuły na regularne dostarczanie węglowodanów i ich odkładanie w organizmie".Pamiętajmy również, iż żywienie dziecka chorego onkologicznie różni się od żywienia osób dorosłych. 
Jeśli chcesz aby Twoje dziecko prawidło się odżywiało, zapraszam do zakupu książki "JedzOnko". Możesz ją kupić tutajŹródło- zwrotnikraka.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CZARNUSZKA - CUDOWNE ZIOŁO NA WSZYSTKO

Nie jest to nowość, ale obecnie powraca do łask. Podobnie jak ostropest plamisty czy czystek coraz więcej osób znów zaprasza ją do swojej kuchni.

Czarnuszka bo o niej mowa, to małe ziarenka, przypominające czarny sezam, odrobinę gorzkawe w smaku. Zastosowanie tej przyprawy jest wszechstronne. A kiedy poczytasz o jej właściwościach z pewnością zaczniesz ją stosować.
Przeczytałam kiedyś, że te niepozorne ziarenka, jak i olej z tej rośliny "leczą wszystko z wyjątkiem śmierci". Coś w tym jest, ponieważ roślina ta pomaga w wielu schorzeniach i przed wieloma potrafi nas ochronić.

Co zatem zawierają te ziarenka, że są takie cudowne ?


różnorodne kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, rzadki w przyrodzie eikozadienowy, palmitynowy, mirystynowy i inne)fosfolipidy i fitosterolecenne flawonoidy i równie cenne saponinybiałka (osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanyalkaloidy m.in. nigellinę, nigellaminę, nigellidynę, nigellicynę – rzadkie w świecie roślin)olejek eteryc…

DLACZEGO POWINNIŚMY JEŚĆ ZIELONE WARZYWA LIŚCIASTE ?

Ostatnio trafiłam na bardzo fajny artykuł na temat zielonych warzyw liściastych.  Warto je często spożywać, gdyż zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Polecam.
SAŁATA jest zdrowa i bardzo smaczna. Osoby, które jedzą dużo zielonych warzyw liściastych mają prawidłową przemianę materii, są szczupłe, rzadziej chorują i mają ładną cerę. Więc nie żałujmy sobie sałaty. 

Sałata jest niskokalorycznym i lekkim warzywem. W ponad 90% jej skład stanowi woda, co decyduje o jej wysokim miejscu w rankingu dietetycznych posiłków. Oprócz tego zawiera w sobie także niezwykle cenne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Sałata jest prawdziwą skarbnicą błonnika i celulozy, które poprawiają nasze trawienie. Jeżeli spożywamy jej liście codziennie, ryzyko nowotworu okrężnicy znacznie się zmniejsza, a przemiana materii zostaje uregulowana. Według naukowców działa także uspokajająco i niweluje problemy ze snem. 
Zawiera chlorofil (któremu zawdzięcza swój zielony kolor), który ma działanie bakterio…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…