Przejdź do głównej zawartości

CZYM ZASTĄPIĆ SÓL?


Nie od dziś wiadomo, że używamy zdecydowanie za dużo soli. Nie wspomnę już o produktach spożywczych do których sól jest dodawana. Żeby była jasność- sól jest nam potrzebna ale w ograniczonej ilości. Nadmiar nam szkodzi. Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje ok. 4 g soli dziennie, tymczasem nasze pociechy zjadają go nawet 10 g. To zdecydowanie za dużo.
Poza tym, że solimy nasze potrawy, dodatkową "nadprogramową" ilość zjadamy w produktach spożywczych do których, ku naszemu zdziwieniu, sól również jest dodawana.

Czy wiesz jak dużo soli znajduje się w gotowych produktach?








RADY DLA RODZICÓW

  • Nie stosuj w kuchni substancji typu : kostki rosołowe, mieszanki do zup, gotowe dania lub sosy. Tego typu produkty zawierają w swoim składzie, oprócz soli, glutaminian sodu.
  • Pamiętaj, że ilość sodu, zawartego w produktach jest wystarczająca, aby pokryć dziecięce zapotrzebowanie. Nie ulegaj wrażeniu, że brak soli może być niekorzystny dla Twojego dziecka.
  • Aby smak potraw był ciekawszy, stosuj zioła.
  • Unikaj wysoko przetworzonej, kiszonej, wędzonej żywności. Zawiera ona zdecydowanie najwięcej sodu. Ogórki kiszone i wędzone ryby oczywiście mogą się pojawić w dziecięcej diecie po ukończeniu 1. roku życia, ale nie podawaj ich zbyt dużo i zbyt często.
UŻYWAJ ZIÓŁ ZAMIAST SOLI

Dzięki umiejętnemu zastosowaniu przypraw można wyeksponować naturalne walory smakowe użytych składników i samej potrawy, a jednocześnie obniżyć dodatek soli. Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z zastosowania soli. Sól należy traktować jako przyprawę i stosować w niewielkich ilościach. Zioła i przyprawy są bogactwem kolorów, zapachów i smaków. Dzięki ich zastosowaniu w potrawach możemy pobudzić łaknienie i zwiększyć wydzielanie soków trawiennych. Warto sięgać po różnorodne przyprawy – korzenne, ziołowe, warzywa przyprawowe a także zioła w postaci świeżej i suszonej, co znacznie uatrakcyjni smak, zapach i wygląd potraw.

Praktyczne wskazówki
  • Do zup szczególnie polecany jest lubczyk.
  • Aby wydobyć z przypraw i ziół intensywniejszy smak i zapach może je wcześniej podgrzać na suchej patelni, a następnie rozdrobnić np. w moździerzu.
  • Kminek warto namoczyć i utrzeć w moździerzu.
  • Przyprawy o działaniu pobudzającym, np. pieprz, goździki, gałka muszkatołowa, imbir, szafran, gorczyca, należy dodawać do potraw tuż przed podaniem w celu uwypuklenia ich smaku i zapachu.
  • Potrawy powinno solić się pod koniec obróbki kulinarnej m.in. ze względu na szybszy efekt uzyskania smaku słonego i przez to mniejszy dodatek soli. Wpływa to również na zwiększenie zachowania jodu zawartego w soli, a także na smak np. mięsa – jest wtedy bardziej soczyste i miękkie.
JAKIE ZIOŁA ZAMIAST SOLI?

WOŁOWINA- liść laurowy, majeranek, gałka muszkatałowa, szałwia, tymianek, koper, lubczyk
WIEPRZOWINA- czaber, rozmaryn, czosnek, majeranek, słodka papryka, pieprz, lubczyk, kminek
CIELĘCINA- liść laurowy, majeranek, oregano, imbir, bazylia, estragon, melisa
DRÓB- majeranek, oregano, rozmaryn, szałwia, estragon, tymianek, imbir, bazylia, kolendra, lubczyk
RYBY- koperek, majeranek, papryka słodka, sok z cytryny, tymianek
DYNIA- cynamon, gałka muszkatołowa, imbir, kminek
POMIDORY- bazylia, oregano, natka pietruszki, majeranek, koperek, szczypiorek
MARCHEW- rozmaryn, szałwia, majeranek, gałka muszkatołowa, cynamon, bazylia
FASOLA- majeranek, cząber, natka pietruszki, szałwia, imbir, kolendra, kminek
ZIEMNIAKI- majeranek, natka pietruszki, szałwia, bazylia, czosnek niedźwiedzi
CUKINIA- rozmaryn, majeranek, szałwia, goździki

Oczywiście przede wszystkim stosuj takie zioła, które twoje dziecko najbardziej lubi. Warto dodawać do potraw również czarnuszkę, ziarenka sezamu czy szczyptę pieprzu. Pamiętaj, że potrawy lepiej smakują kiedy są dobrze doprawione.
Podczas leczenia ostrożnie stosuj przyprawy intensywne w smaku i zapachu np. czosnek. Dziecko leczone cytostatykami często jest bardzo wrażliwe na smaki i zapachy. zamień intensywne przyprawy na te łagodniejsze np. oregano, koperek czy drobny szczypiorek.

pisząc post korzystałam ze strony zdrowojemy.info

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes