Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma radami na temat pielęgnacji małej buzi podczas leczenia onkologicznego.
Dużym problemem podczas leczenia okazują się być wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej. A wiadomo, że pleśniawki czy zakażenia źle wpływają nie tylko na leczenie ale również na samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne małego pacjenta.
Największym problemem podczas problemów z jamą ustną jest brak apetytu, a wiadomo, kiedy dziecko jest źle odżywione gorzej się leczy.
Nie ma się co dziwić, że to zmora wielu rodziców. Nie dość, że maluszek obolały, nie chce jeść to jeszcze chemia wstrzymana, pobyt w szpitalu się przedłuża...
Na pocieszenie mogę powiedzieć, że nie każde dziecko spotykają takie nieprzyjemności. Znam dzieci, które przeszły proces leczenia bez pleśniawek czy zapaleń. To oczywiście jest kwestia bardzo indywidualna, jednak może i twoje dziecko to ominie. Jeśli słyszysz opinie, że twoje dziecko na pewno będzie miało problemy z jamą ustną bo wszystkie dzieci tak mają, NIE WIERZ W TO!!!
Warto dbać o małą buzię, a być może maluch uniknie tych przykrych skutków chemioterapii.

Przede wszystkim pamiętaj o myciu ząbków po każdym posiłku, a przynajmniej trzy razy dziennie, miękką szczoteczką. Szczoteczkę wyparzaj po każdym myciu i często wymieniaj. Nie zapomnij o języku. Warto zaopatrzyć się w specjalny czyścik do języka, który kupisz w każdej aptece czy drogerii. On bardzo ułatwi Ci życie, wierz mi. Starsze dzieci mogą używać nici dentystycznych, ale bardzo ostrożnie aby nie pokaleczyć dziąseł. Najlepiej wybierać jak najcieńsze nitki.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości przyzębia, czy dziąsła zaczną krwawić, z nici należy zrezygnować. Nie wskazane jest również używanie nici jeśli wyniki krwi są niskie, szczególnie jeśli erytrocyty spadają(czerwone krwinki).
Starsze dzieci, które potrafią wypluwać powinny płukać usta specjalnymi preparatami dezynfekującymi np. tantum verde. Można również płukać buzię sola fizjologiczną. Unikaj wszelkich płukanek na bazie alkoholu- mogą podrażniać śluzówki.
Codziennie bardzo dokładnie oglądaj buzię dziecka. Jeśli coś zauważysz od razu interweniuj u swojego lekarza prowadzącego. Szybkie działania często pozwalają zapobiec rozwojowi pleśniawek. Lekarz pewnie zleci nystatynę, która jest bardzo skuteczna przy niewielkich zmianach.
Jeśli jednak tak się zdarzy, że pojawią się pleśniawki warto wówczas zmodyfikować menu.
Podawaj dziecku letnie pokarmy np. zupy kremy, budynie czy kisiel.
Zrezygnuj z soków, szczególnie tych z cytrusów, takie produkty mogą podrażniać chorą buzię.
Unikaj kwaśnych owoców.
Unikaj produktów o ostrych krawędziach np. sucharków czy chrupek.
Podawaj do picia letnią wodę i delikatne herbatki.
Więcej na temat diety podczas zapalenia śluzówek możesz poczytać TUTAJ.
Komentarze
Prześlij komentarz