Przejdź do głównej zawartości

JAK DBAĆ O BUZIĘ PODCZAS CHEMIOTERAPII


Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma radami na temat pielęgnacji małej buzi podczas leczenia onkologicznego. 
Dużym problemem podczas leczenia okazują się być wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej. A wiadomo, że pleśniawki czy zakażenia źle wpływają nie tylko na leczenie ale również na samopoczucie, zarówno fizyczne jak i psychiczne małego pacjenta.
Największym problemem podczas problemów z jamą ustną jest brak apetytu, a wiadomo, kiedy dziecko jest źle odżywione gorzej się leczy.
Nie ma się co dziwić, że to zmora wielu rodziców. Nie dość, że maluszek obolały, nie chce jeść to jeszcze chemia wstrzymana, pobyt w szpitalu się przedłuża...

Na pocieszenie mogę powiedzieć, że nie każde dziecko spotykają takie nieprzyjemności. Znam dzieci, które przeszły proces leczenia bez pleśniawek czy zapaleń. To oczywiście jest kwestia bardzo indywidualna, jednak może i twoje dziecko to ominie. Jeśli słyszysz opinie, że twoje dziecko na pewno będzie miało problemy z jamą ustną bo wszystkie dzieci tak mają, NIE WIERZ W TO!!!

Warto dbać o małą buzię, a być może maluch uniknie tych przykrych skutków chemioterapii.


Przede wszystkim pamiętaj o myciu ząbków po każdym posiłku, a przynajmniej trzy razy dziennie, miękką szczoteczką. Szczoteczkę wyparzaj po każdym myciu i często wymieniaj. Nie zapomnij o języku. Warto zaopatrzyć się w specjalny czyścik do języka, który kupisz w każdej aptece czy drogerii. On bardzo ułatwi Ci życie, wierz mi. Starsze dzieci mogą używać nici dentystycznych, ale bardzo ostrożnie aby nie pokaleczyć dziąseł. Najlepiej wybierać jak najcieńsze nitki.
Jeśli pojawią się jakiekolwiek dolegliwości przyzębia, czy dziąsła zaczną krwawić, z nici należy zrezygnować. Nie wskazane jest również używanie nici jeśli wyniki krwi są niskie, szczególnie jeśli erytrocyty spadają(czerwone krwinki).

Starsze dzieci, które potrafią wypluwać powinny płukać usta specjalnymi preparatami dezynfekującymi np. tantum verde. Można również płukać buzię sola fizjologiczną. Unikaj wszelkich płukanek na bazie alkoholu- mogą podrażniać śluzówki.

Codziennie bardzo dokładnie oglądaj buzię dziecka. Jeśli coś zauważysz od razu interweniuj u swojego lekarza prowadzącego. Szybkie działania często pozwalają zapobiec rozwojowi pleśniawek. Lekarz pewnie zleci nystatynę, która jest bardzo skuteczna przy niewielkich zmianach.

Jeśli jednak tak się zdarzy, że pojawią się pleśniawki warto wówczas zmodyfikować menu.

Podawaj dziecku letnie pokarmy np. zupy kremy, budynie czy kisiel.
Zrezygnuj z soków, szczególnie tych z cytrusów, takie produkty mogą podrażniać chorą buzię.
Unikaj kwaśnych owoców.
Unikaj produktów o ostrych krawędziach np. sucharków czy chrupek.
Podawaj do picia letnią wodę i delikatne herbatki.

Więcej na temat diety podczas zapalenia śluzówek możesz poczytać TUTAJ



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes