Przejdź do głównej zawartości

LECZENIE PODTRZYMUJĄCE W ALL


O leczeniu w ALL już pisałam. Możesz przeczytać tutaj.
Dziś przedstawiam przemyślenia ojca, który również walczy o zdrowie swojego dziecka. Simon- ojciec chłopca, bardzo angażuje się w leczenie. Mało tego Simon bardzo mocno udziela się w akcjach dotyczących propagowania wiedzy na temat ALL. Fantastyczny człowiek, cudowny ojciec...

Przeczytaj, bardzo ciekawe informacje, które z pewnością pomogą ci zrozumieć proces leczenia podtrzymującego i jego wpływ na...wątrobę.


"Dzisiaj trochę o podtrzymaniu (w ALL) i o wątrobie...
Jak wiadomo, w podtrzymaniu stosowane są 6-MP oraz metotreksat.
Idea w podtrzymaniu jest taka, żeby utrzymywać poziom leukocytów na poziomie pomiędzy 2,000, a 3,000, który zapewnia najlepszą ochronę przed wznową i akceptowalną ochronę przed infekcjami.
Z drugiej strony trzeba chronić wątrobę i nie pozwalać na przekroczenie ALAT i ASPAT powyżej pewnych poziomów (wg. protokołu te sufity wynoszą 5x normy dla ALAT/ASPAT i 3x normy dla bilirubiny).
Innymi słowy...
* gdy leukocytów jest za dużo, trzeba zwiększać dawkę chemii (żeby chronić przed wznową).
* gdy leukocytów jest za mało, trzeba zmniejszać chemię (żeby chronić przed infekcjami).
* gdy próby wątrobowe są za wysokie, trzeba redukować dawki 6-MP i MTX (żeby chronić wątrobę).
Czasem jednak nie udaje się osiągnąć optymalnych poziomów leukocytów i prób wątrobowych, i wówczas pojawiają się problemy:
1. Próby wątrobowe (lub trzustkowe) są niebezpiecznie wysokie, a leukocyty są ponad bezpiecznym poziomem; w takim wypadku nie można zwiększać chemii (bo wątroba zbyt mocno oberwie), ale zmniejszanie jej lub wyłączenie zwiększa ryzyko wznowy.
2. Leukocyty pikują na łeb na szyję, aż do pełnej mielosupresji zaś próby wątrobowe i trzustkowe fruną do góry.
Jeżeli już Cię zaczyna boleć głowa, sprawa robi się jeszcze bardziej zagmatwana:
Merkaptopuryna (6-MP) metabolizuje się do dwóch związków:
* do 6-tioguaniny (6-TG), która ma *aktywność przeciwbiałaczkową oraz
* do 6-metylmerkaptopuryny (6-MMP), która jest hepatotoksyczna (powoduje zatrucie wątroby) i nie ma tak dobrej aktywności przeciwbiałaczkowej.
Niektórzy pacjenci słabo metabolizują 6-MP do 6-TG, a reszta metabolizuje się do 6-MMP, co jest niekorzystne: pacjenci tacy mają zwiększoną hepatotoksyczność i (niestety) zwiększoną szansę na wznowę. Dodatkowo, wysoka hepaptotoksyczność może powodować konieczność wstrzymania chemii, a to może dodatkowo zwiększać szansę na wznowę.
Co można zrobić?
1. Suplementy, które mogą pomóc na próby wątrobowe to:
* sylimarol + olej z ostropestu (polecam oleje-cameleon.pl)
* olej z czarnuszki (oleje-cameleon.pl)
* olej CBD (stosowaliśmy u Jasia Dr. Hemp, Endoca, Cibdol)
* fosfolipidy sojowe (Essentiale Forte lub Essentix)
* witaminy B
* l-karnityna
Dodatkowo, pierwsze trzy suplementy z listy mogą mieć działanie przeciwbiałaczkowe. Oczywiście zawsze trzeba się skonsultować z
lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.
2. Jeżeli żonglowanie dawkami chemii nie przynosi rezultatu, lekarze mogą podjąć decyzję o zmianie 6-MP (merkaptopuryny) na 6-TG (tiaguanina / Lanvis). 6-TG co prawda jest bardziej toksyczna, ale ma inny profil farmakodynamiczny i może spowodować inną reakcję enzymów wątrobowych. W badaniach porównujących 6-MP vs. 6-TG wskazano:
* większą skuteczność przeciwbiałaczkową 6-TG
* podobną przeżywalność przy obu substancjach (z delikatną przewagą 6-MP)
* zdecydowanie większą toksyczność 6-TG (powodowało 5-10x mocniejsza trombocytopenia, czyli "krach na płytkach" oraz dodatkowo chorobę zarostową żył wątrobowych) i stąd 6-MP -- nie 6-TG -- jest używana jako standard.
3. Jest jeszcze jedno eksperymentalne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu pewnej reakcji leków. Otóż lek moczopędny Allopurinol powoduje znaczące wydłużenie metabolizmu 6-MP. Są eksperymenty na świecie (z dobrym skutkiem wg. opublikowanych prac) polegające na ZMNIEJSZENIU dawki 6-MP/6-TG przy jednoczesnym wprowadzeniu Allopurinolu, który spowalnia eliminację 6-MP/6-TG. Oczywiście, takie rozwiązanie to eksperymentalny hardcore, i nie można tego zrobić samemu -- NA TO MUSI ZGODZIĆ SIĘ LEKARZ. To jest coś co ja na pewno bym zaproponował lekarzowi, gdyby moje dziecko miało np. 4,000 - 5,000 leukocytów przy bardzo wysokich próbach wątrobowych. "

Mam nadzieję, że artykuł pomógł ci zrozumieć istotę leczenia podtrzymującego i jego wpływ na wątrobę. Leki stosowane podczas okresu podtrzymującego są bardzo toksyczne. Wiele narządów nie pozostaje na nie obojętna.
Jeśli masz swoje sposoby na obniżenie prób nerkowych czy wątrobowych podziel się z nami.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes