czwartek, 26 maja 2016

LECZENIE PODTRZYMUJĄCE W ALL


O leczeniu w ALL już pisałam. Możesz przeczytać tutaj.
Dziś przedstawiam przemyślenia ojca, który również walczy o zdrowie swojego dziecka. Simon- ojciec chłopca, bardzo angażuje się w leczenie. Mało tego Simon bardzo mocno udziela się w akcjach dotyczących propagowania wiedzy na temat ALL. Fantastyczny człowiek, cudowny ojciec...

Przeczytaj, bardzo ciekawe informacje, które z pewnością pomogą ci zrozumieć proces leczenia podtrzymującego i jego wpływ na...wątrobę.


"Dzisiaj trochę o podtrzymaniu (w ALL) i o wątrobie...
Jak wiadomo, w podtrzymaniu stosowane są 6-MP oraz metotreksat.
Idea w podtrzymaniu jest taka, żeby utrzymywać poziom leukocytów na poziomie pomiędzy 2,000, a 3,000, który zapewnia najlepszą ochronę przed wznową i akceptowalną ochronę przed infekcjami.
Z drugiej strony trzeba chronić wątrobę i nie pozwalać na przekroczenie ALAT i ASPAT powyżej pewnych poziomów (wg. protokołu te sufity wynoszą 5x normy dla ALAT/ASPAT i 3x normy dla bilirubiny).
Innymi słowy...
* gdy leukocytów jest za dużo, trzeba zwiększać dawkę chemii (żeby chronić przed wznową).
* gdy leukocytów jest za mało, trzeba zmniejszać chemię (żeby chronić przed infekcjami).
* gdy próby wątrobowe są za wysokie, trzeba redukować dawki 6-MP i MTX (żeby chronić wątrobę).
Czasem jednak nie udaje się osiągnąć optymalnych poziomów leukocytów i prób wątrobowych, i wówczas pojawiają się problemy:
1. Próby wątrobowe (lub trzustkowe) są niebezpiecznie wysokie, a leukocyty są ponad bezpiecznym poziomem; w takim wypadku nie można zwiększać chemii (bo wątroba zbyt mocno oberwie), ale zmniejszanie jej lub wyłączenie zwiększa ryzyko wznowy.
2. Leukocyty pikują na łeb na szyję, aż do pełnej mielosupresji zaś próby wątrobowe i trzustkowe fruną do góry.
Jeżeli już Cię zaczyna boleć głowa, sprawa robi się jeszcze bardziej zagmatwana:
Merkaptopuryna (6-MP) metabolizuje się do dwóch związków:
* do 6-tioguaniny (6-TG), która ma *aktywność przeciwbiałaczkową oraz
* do 6-metylmerkaptopuryny (6-MMP), która jest hepatotoksyczna (powoduje zatrucie wątroby) i nie ma tak dobrej aktywności przeciwbiałaczkowej.
Niektórzy pacjenci słabo metabolizują 6-MP do 6-TG, a reszta metabolizuje się do 6-MMP, co jest niekorzystne: pacjenci tacy mają zwiększoną hepatotoksyczność i (niestety) zwiększoną szansę na wznowę. Dodatkowo, wysoka hepaptotoksyczność może powodować konieczność wstrzymania chemii, a to może dodatkowo zwiększać szansę na wznowę.
Co można zrobić?
1. Suplementy, które mogą pomóc na próby wątrobowe to:
* sylimarol + olej z ostropestu (polecam oleje-cameleon.pl)
* olej z czarnuszki (oleje-cameleon.pl)
* olej CBD (stosowaliśmy u Jasia Dr. Hemp, Endoca, Cibdol)
* fosfolipidy sojowe (Essentiale Forte lub Essentix)
* witaminy B
* l-karnityna
Dodatkowo, pierwsze trzy suplementy z listy mogą mieć działanie przeciwbiałaczkowe. Oczywiście zawsze trzeba się skonsultować z
lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.
2. Jeżeli żonglowanie dawkami chemii nie przynosi rezultatu, lekarze mogą podjąć decyzję o zmianie 6-MP (merkaptopuryny) na 6-TG (tiaguanina / Lanvis). 6-TG co prawda jest bardziej toksyczna, ale ma inny profil farmakodynamiczny i może spowodować inną reakcję enzymów wątrobowych. W badaniach porównujących 6-MP vs. 6-TG wskazano:
* większą skuteczność przeciwbiałaczkową 6-TG
* podobną przeżywalność przy obu substancjach (z delikatną przewagą 6-MP)
* zdecydowanie większą toksyczność 6-TG (powodowało 5-10x mocniejsza trombocytopenia, czyli "krach na płytkach" oraz dodatkowo chorobę zarostową żył wątrobowych) i stąd 6-MP -- nie 6-TG -- jest używana jako standard.
3. Jest jeszcze jedno eksperymentalne rozwiązanie, które polega na wykorzystaniu pewnej reakcji leków. Otóż lek moczopędny Allopurinol powoduje znaczące wydłużenie metabolizmu 6-MP. Są eksperymenty na świecie (z dobrym skutkiem wg. opublikowanych prac) polegające na ZMNIEJSZENIU dawki 6-MP/6-TG przy jednoczesnym wprowadzeniu Allopurinolu, który spowalnia eliminację 6-MP/6-TG. Oczywiście, takie rozwiązanie to eksperymentalny hardcore, i nie można tego zrobić samemu -- NA TO MUSI ZGODZIĆ SIĘ LEKARZ. To jest coś co ja na pewno bym zaproponował lekarzowi, gdyby moje dziecko miało np. 4,000 - 5,000 leukocytów przy bardzo wysokich próbach wątrobowych. "

Mam nadzieję, że artykuł pomógł ci zrozumieć istotę leczenia podtrzymującego i jego wpływ na wątrobę. Leki stosowane podczas okresu podtrzymującego są bardzo toksyczne. Wiele narządów nie pozostaje na nie obojętna.
Jeśli masz swoje sposoby na obniżenie prób nerkowych czy wątrobowych podziel się z nami.

1 komentarz:

  1. Dzięki, mi artykuł pomógł zrozumieć. Takich info szukałem

    OdpowiedzUsuń