Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST NEUTROPENIA?

Ostatnio natchnęłam się na ciekawy artykuł na temat neutropenii. Warto wiedzieć co to jest. 
Przeczytajcie. Artykuł jest krótki ale konkretny.
U większości dzieci leczonych cytostatykami pojawia się ten problem. Warto co nie co wiedzieć o neutropenii.


Leczenie onkologiczne to złożony, długotrwały proces. Jednym z elementów może być chemioterapia, czyli zastosowanie leków przeciwnowotworowych tzn. cytostatyków. Preparaty te są stosowane w celu zniszczenia komórek nowotworowy. Różnią się one między sobą sposobem w jaki uszkadzają komórki.
Pacjenci przed rozpoczęciem leczenia z użyciem cytostatyków informowani są o potencjalnych jego powikłaniach, które występują z różną częstością i mogą być czasem charakterystyczne dla danego leku. Jednym z częstszych skutków ubocznych jest tzw. neutropenia. Co to właściwie jest i czemu się pojawia?

Neutropenia - Objawy i przebieg

Neutropenia to spadek liczby pewnej frakcji białych ciałek krwi tzn. neutrofilii (granulocytów obojętnochłonnych), biorących udział w odpowiedzi na zakażenie, głównie te spowodowane przez bakterie. 
Powstają one w szpiku kostnym, skąd trafiają do krwi oraz tkanek. Muszą one ulegać ciągłej wymianie, by móc prawidłowo pełnić swoje funkcje. Związane jest to z koniecznością powstawania ciągle nowych komórek, a im komórki częściej się dzielą tym stają się bardziej wrażliwa na uszkodzenie w trakcie chemioterapii. Cytostatyki bowiem niszczą namnażające się komórki nowotworowe, ale także i te zdrowe m.in. w szpiku kostnym.
Dlatego bardzo często u pacjentów w czasie terapii przeciwnowotworowej obserwuje się niekorzystne zmniejszenie ilości białych, czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Najszybciej obserwuje się neutropenię właśnie.  Ilość granulocytów obojetnochłonnych  sprawdzić można w pobranej próbce krwi,  wykonując tzw. morfologię krwi.  Gdy jest ich zbyt mało to przebieg teoretycznie błahej infekcji może stanowić zagrożenie dla chorego. Przy ich bardzo niskiej liczbie istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia  gorączki neutropenicznej. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagający leczenia  w warunkach szpitalnych.   Wniosek z tego, że pacjent w trakcie leczenia, który zaczyna gorączkować lub też wystąpią inne objawy infekcji powinien skonsultować się niezwłocznie z lekarzem, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Bezobjawowa neutropenia, czyli sam spadek ilości granulocytów obojętnochłonnych bez cech zakażenia nie wymaga leczenia. Wskazany jest wówczas:
  • oszczędzający tryb życia,
  • unikanie skupisk ludzi,
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi na choroby infekcyjne,
  • dbanie o higienę, w tym szczególnie jamy ustnej.
Dodatkowo taki stan może  czasem skutkować koniecznością przesunięcia terminu kolejnej chemioterapii lub zmniejszeniem dawek stosowanych leków, bądź koniecznością profilaktycznego podawania leków pobudzających podziały białych ciałek krwi zachodzących w szpiku kostnym. Niekiedy leki te podaje się już przy pierwszym cyklu leczenia, jeśli zastosowany schemat leczenia wiąże się z wysokim bądź średnim  ryzykiem rozwoju gorączki neutropenicznej oraz występują liczne dodatkowe  czynniki ryzyka. Decyzje takie podejmuje lekarz prowadzący.
Źródło: forumonkologiczne.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PORCIE NACZYNIOWYM

Czego dziecko najbardziej boi się będąc w szpitalu? Lista pewnie jest długa i każde dziecko boi się innych rzeczy. Jednak niezależnie od wszystkiego, większość z nas dorosłych i dzieci boimy się zastrzyków, pobierania krwi, czyli mówiąc najprościej boimy się igieł.
Większość pielęgniarek pracujących na oddziałach dziecięcych ma spore doświadczenie i umiejętności zarówno w pobieraniu krwi jak i robieniu zastrzyków. Jednak pobrać dziecku krew nawet dla doświadczonej pielęgniarki to nie lada wyzwanie. Dzieci płaczą, krzyczą, wyrywają się. Żyły są słabe, niewidoczne. Po kilku daremnych próbach wkłucia zarówno Ty, dziecko, jak i pielęgniarka zaczynacie się denerwować. Przewlekłe dożylne podawanie leków niekorzystnie wpływa na stan żył. Staja się one "kruche", obkurczone, pozrastane a czasami wręcz niemożliwe do nakłucia. Kolejna próba założenia wenflonu kończy się niepowodzeniem, bólem i łzami. Znasz to?

Na szczęście, większość dzieci leczonych onkologicznie będzie miało wszczepion…

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym".
Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :)

Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek.

POKRZYWA ZWYCZAJNAW dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jest bardzo cennym…

PROTOKÓŁ LECZENIA ALL

Przedstawiam protokół leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej dla pośredniego ryzyka.


Mam nadzieje, że zawarte tu informacje będą pomocne rodzicom, których dzieci zaczynają walkę z chorobą.  

Leczenie tego typu białaczki składa się z czterech etapów. Podczas trzech etapów dziecko leczone jest w szpitalu, ostatni etap to leczenie podtrzymujące w warunkach domowych. Obecnie dzieci leczone są międzynarodowym protokołem z 2009 r. ALL IC - BFM 2009, oznacza to że stosowane są te same leki w wielu krajach.

Pierwszy etap leczenia to protokoły IA i IB

PROTOCOL IA - pierwszy protokół, przewidywany czas leczenia 33 dni. Oczywiście czas leczenia może się wydłużyć w zależności od sytuacji zdrowotnej pacjenta. Pamiętaj, dziecko leczone jest bardzo silnymi lekami, na które może zareagować niepożądanymi zmianami ( podwyższone próby wątrobowe,przedłużająca się aplazja - spadek wyników krwi, pleśniawki, temperatura ). Z reguły jednak pierwszy protokół większość dzieci znosi dobrze.
Aby zdiagnozować chor…