Przejdź do głównej zawartości

GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY

Kiedy nie jesteś w szpitalu czas bardzo szybko płynie. Dopiero co wróciliśmy z wakacji a za chwilę już święta. Ale jeszcze w międzyczasie Andrzejki. Wielu z Was pewnie będzie organizować spotkania z przyjaciółmi. A kiedy spotkanie wtedy przydałyby się jakieś przekąski. Mam dla Was kilka fajnych propozycji smacznych i zdrowych przekąsek.

Na początek wspomnę o ciasteczkach ze szpinakiem o których pisałam we wcześniejszych postach. Ciasteczka co prawda za bardzo zdrowe nie są, ale za to pyszne i do brązowego trunku idealne :)




Kolejną przekąską, która cieszy się u mnie powodzeniem są roladki z bakłażana, faszerowane serkiem i warzywami.

SKŁADNIKI :
- duży bakłażan
- serek śmietankowy typu almette
- czerwona papryka
- papryczka chili
- szczypiorek
- sól, pieprz
- czarny sezam

Bakłażana tniemy wzdłuż na cienkie plastry. Patelnię grillową lekko smarujemy olejem lub oliwą i grillujemy. Jeśli nie mamy patelni grillowej, warzywo przyrządzamy na zwykłej tylko uważajcie na tłuszcz. Bakłażan absorbuje go jak gąbka, dlatego oleju stosujemy minimalnie.
Paprykę drobno kroimy i wraz z innymi składnikami dokładnie mieszamy.
Gdy plastry bakłażana wystygną smarujemy każdy serkiem i zwijamy w roladkę. Każdą posypujemy sezamem.
Chłodzimy min. godzinę w lodówce i voila.




Bardzo fajnym pomysłem są również małe placuszki z cukinii. Można je podać na ciepło lub na zimno. Są naprawdę smaczne.

SKŁADNIKI:
- cukinia
- trzy łyżki mąki kukurydzianej
- duża łyżka otrębów żytnich
- kilka posiekanych orzechów włoskich
- jajko
- cebulka szalotka
- ostropest mielony
- sól i pieprz do smaku
- opcjonalnie jogurt grecki i świeże zioła

Cukinię ścieramy na grubej tarce, odciskamy nadmiar soku. Dodajemy mąkę, otręby, jajko, orzechy, posiekana cebulkę, ostropest. Doprawiamy sola i pieprzem. Placuszki smażymy na dobrze rozgrzanej patelni z odrobina oleju.



Przed podaniem na każdy placuszek nakładamy łyżkę gęstego jogurtu i dekorujemy świeżymi ziołami. Pycha.

Bardzo dobrze na imprezie sprawdzają się małe, pikantne babeczki.

SKŁADNIKI:
- 30 gr. drożdży
- łyżeczka cukru
- łyżeczka soli
- 1/4 szklanki oleju
- pół szklanki mleka
- jajko
- szklanka mąki pełnoziarnistej
- pół szklanki mąki pszennej
- dwie łyżki otrębów pszennych
- łyżka zmielonego ostropestu

To są podstawowe składniki do ciasta drożdżowego. Dokładnie w takiej samej kolejności (zaczynając od drożdży) wsypujemy do miski i odstawiamy na 2 h.

DODATKI:
Kiedy ciasto wyrośnie, dokładnie mieszamy i dodajemy dodatkowe składniki. Tutaj możecie zaszaleć i dodać to co akurat macie w lodówce. Ja polecam:
- kilka suszonych pomidorów
- kilka czarnych oliwek
- trochę tartego żółtego sera

Cisto wkładamy do formy na muffinki i pieczemy ok. 25 min. w 180 st. C




Gwarantuję, że z  takimi przekąskami zostaniesz mistrzem przyjęcia :)

Udanej imprezy !

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes...