Przejdź do głównej zawartości

DOMOWE PIEROGI

Nie wiem jak mu Was, ale u mnie wieczny dylemat - co dziś na obiad. Jedno chce to, drugie chce tamto. Zadowolić całą rodzinę naprawdę jest ciężko. A wiadomo, że musi być zdrowo i smacznie. 
Dziś padło na pierogi. Dziewczyny najbardziej lubią z jagodami, ale ze względu na deficyt produktu proponuję z mięsem.
Kiedyś myślałam, że zrobienie pierogów to wyższa szkoła jazdy. Nie dość, że trudne do zrobienia, to jeszcze czasochłonne. Nic bardziej mylnego (no chyba, że chcesz zrobić zapas dla armii). Ja z reguły staram się zrobić ok. 60 pierogów, czyli porcje na trzy obiady. Pierogi kapitalnie nadają się do mrożenia, więc są jak znalazł kiedy nie masz czasu, a chcesz zjeść porządny obiad.
Zrobienie takiej ilości pierogów zajmuje mi godzinę.
Do pierogów w zasadzie można włożyć wszystko, mogą być na słodko, na ostro, pikantne, wykwintne.
Dziś proponuję klasyczne z mięsem, z dodatkiem warzyw.
Jaki jest sekret idealnych pierogów? Ciasto. Musi być cienkie, nie ma nic gorszego niż grube ciasto pierogowe.

CIASTO:
- szklanka mąki pszennej 
- szklanka mąki pełnoziarnistej
- łyżeczka zmielonego ostropestu
- łyżeczka oleju 
- szklanka gorącej wody
- szczypta soli

Dzięki gorącej wodzie ciasto będzie bardzo elastyczne i nie będzie pękać. Kilkakrotnie już stosowałam ten przepis i gwarantuję, że pierogi dobrze się lepi.
Ciasto najlepiej wyrabiać ręcznie, wsypać połowę mąki, pozostałe składniki i ugniatać dosypując pozostałą mąkę. Oczywiście można sobie ułatwić i wyrobić wszystko robotem kuchennym, ale wydaje mi się że własnoręcznie wyrabiane ciasto jest bardziej elastyczne.
Po wyrobieniu od razu przykryć ściereczką. Nie możemy dopuścić aby ciasto wyschło, gdyż wtedy pierogi nam się rozpadną.
Cisto dzielimy na dwie części. Jedną przykrywamy ściereczką, drugą wałkujemy, wycinamy kółeczka szklanką, nakładamy farsz i zwijamy. Gotowe.

FARSZ:
- zazwyczaj mam mięso z rosołu ( kurczak, wołowina, pręga), co kto lubi
- gotowane warzywa ( również z rosołu) marchew, pietruszka, seler
- świeże zioła ( wg. uznania, pietruszka, koperek, szczypiorek)
- sól i pieprz do smaku.

Warzywa i mięso mielimy w maszynce do mięsa lub miksujemy blenderem ( nie za bardzo, nie może się zrobić papka dla niemowląt). Tak przygotowany farsz nakładamy na ciasto i zwijamy. 





Gorąco zachęcam do zrobienia pierogów. Gwarantuję, są pyszne. Dodatkowo można dodać odrobinkę masła i niebo w gębie.




                                        SMACZNEGO ŻYCZĘ !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes...