Przejdź do głównej zawartości

ŚWIATECZNE PRZYSMAKI DLA DZIECI


Kochani, wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas. Co przygotować dla naszych dzieci, aby było smacznie, ale przede wszystkim zdrowo. Zerknijcie TUTAJ. Mam nadzieję, że moje propozycje was zainspirują.

Dziś jednak chciałabym zaproponować coś słodkiego. Każde dziecko uwielbia przecież słodycze. Nie możemy z diety dziecka całkowicie ich wyeliminować. Proponuje co nie co na deser. 

Jak święta, to nie może zabraknąć pierniczków. Najlepsze są oczywiście takie przygotowane w domu, z dobrych składników. Takie będą odpowiednie dla chorych dzieci.
Przy okazji robienie pierniczków to świetna zabawa dla całej rodziny. Najpierw wycinanie, pieczenie, a następnie najlepsza część, czyli dekorowanie i zjadanie :)
Z doświadczenia wiem, że najlepsze są najprostsze przepisy, dlatego polecam podstawową wersję na pierniczki. Po upieczeniu nie musicie ich przechowywać aby skruszały. Odpowiednie są od razu :) To dobra wiadomość dla dzieci :)

SKŁADNIKI:
- 500 g mąki (ja zwykle używam pół na pół tortowej i pszennej pełnoziarnistej. Dobra będzie również orkiszowa)
- 150 g cukru drobnego trzcinowego
- 200 g miodu (jeśli dziecko jest uczulone, możesz wybrać miodek z mniszka lub syrop trzcinowy- w smaku zbliżony do miodu)
- 100 g masła
- duże jajko
- 2 łyżeczki przyprawy do piernika 
- łyżeczka sody oczyszczonej
- sok z 1/2 cytryny.

Mąki przesiej do miski. Dodaj cukier, przyprawę do piernika, sodę, sok z cytryny i dobrze wymieszaj. Następnie dołóż miód, masło i jako. Dokładnie wyrób ciasto. Najlepszy będzie robot, gdyż na początku ciasto dość mocno przykleja się do rąk, jednak jeśli lubisz zagniatać ciasto, zrób to ręcznie. Gotowe ciasto zawiń w folię spożywcza i włóż na 30 min. do lodówki.
Po tym czasie rozwałkuj na grubość 3-4 mm i wycinaj dowolne kształty.
Jeśli ciasto będzie się lepić podczas wałkowania, podsyp je lekko mąką. 


Gotowe pierniczki piecz w 180 st.C ok. 10 min. Po upieczeniu przestudź i dekoruj wg. uznania. Możesz użyć polewy czekoladowej, suszonych owoców lub lukru. Szczerze mówiąc, te świąteczne najbardziej lubię dekorować lukrem.

LUKIER:
- szklanka cukru pudru
- 2 łyżeczki soku z cytryny

Do cukru dodaj sok z cytryny i dokładnie ucieraj aż powstanie gęsta pasta. Tak przygotowanym lukrem ozdabiaj pierniczki.

WSZYSTKIEGO SMACZNEGO :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes